Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτικό συμφωνητικό ανακαίνισης


kampinas

Recommended Posts

Θα πρότεινα να μην σταθείς σε κάποιο πρότυπο συμφωνητικό (που δεν ξέρω άλλωστε αν υπάρχει) αλλά σε συμφωνητικό που να περιέχει επακριβώς τις εργασίες που αναθέτετε. π.χ.

τα υλικά που προσφέρονται (και περιλαμβάνονται ή όχι),

το είδος της συνεργασίας (π.χ. εργολαβία, επιστασία, κατ΄αποκοπήν, επιμέτρηση, ποσοστό επί του κόστους...)

το τρόπο και το ύψος της πληρωμής

τον εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης,

τις υποχρεώσεις σας ως προς την έγκαιρη επιλογή υλικών και εξοπλισμού,

τις υποχρεώσεις σας προς τα ασφαλιστικά ταμεία και τις ΥΔΟΜ,

την πρόβλεψη νέων εργασιών (που κατά κανόνα προκύπτουν στην πορεία)

 

(όποιος θέλει, προσθέτει ό, τι ξέχασα)

 

Ο στόχος είναι να είναι όλα ξεκάθαρα και για τις δύο πλευρές.

(Ειδικά στις ανακαινίσεις όπου συνήθως προκύπτουν πολλά...)

Link to comment
Share on other sites

ναι σ ευχαριστώ, απλώς ενδιαφέρομαι να δω το κείμενο πως είναι διαμορφωμένο εσωτερικά μιας που ξεκινάω και εγώ και θα το φτιάξω "στα μέτρα" μου καθαρό, δίκαιο, υποχρεώσεις κλπ που αναφέρεις και εσύ. Η δομή με λίγα λόγια με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά: Στην Αθήνα-----------11/13 μεταξύ των -------στοιχεία δικά σου και του μηχανικού, συμφωνήθηκαν και έγιναν αποδεκτά τα εξής:

Ο μηχανικός ανελαβε τις εργασίες (αναλυτική περιγραφή βάσει των παραπάνω)----------------

Οι υποχρεώσεις του μηχανικού είναι---------------

Οι υποχρεώσεις του αναθέτοντος είναι---------------

Για τις παραπάνω αναφερόμενες εργασίες συμφωνήθηκε το αντίτιμο---------------------------, του οποίου η εξόφληση θα γίνει------------------

Η παράδοση του έργου συμφωνείται να γίνει εντός -------------------------(χρονικό διάστημα)

Υπογραφές -> έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την ιδέα. Με τις θεωρήσεις στην ΔΟΥ τι ισχύει για τις ανακαινήσεις; Ποιο ποσό και πάνω θεωρούνται τα συμφωνητικά;

Επίσης οι υποχρεώσεις προς το εργατικό προσωπικό ποιες είναι; Τα ένσυμα θα τα κολήσω εγώ ή ο εκάστοτε υδραυλικός/ηλεκτρολόγος;

Link to comment
Share on other sites

Τα συμφωνητικά θεωρούνται στη ΔΟΥ.

Για το ΙΚΑ, αν απαιτείται άδεια, θα έχει ανοίξει ΑΜΟΕ και θα πρέπει να κολληθούν τουλάχιστον τα ελάχιστα ανα εργασία.

Αν δεν απαιτούταν άδεια, θα χρειαστεί πίνακας 3 από το Μηχανικό για να ανοίξει.

Τα ένσημα μπαίνουν τυπικά από τον ιδιοκτήτη (στην πράξη τα επιβαρύνεται αυτός που προβλέπεται από τη συμφωνία)

Υδραυλικός - ηλεκρολόγος είναι στεγασμένα και δεν κολλούν ένσημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.