Μετάβαση στο περιεχόμενο

προβλημα σε ηλιακο βεβιασμενης κυκλοφοριας


panpan75

Recommended Posts

σε μεζονετα 4οροφη (υψος 12μετρα) εχουν μπει στη ταρατσα 2ηλιακοι συλλεκτες, το κλειστο κυκλωμα ανακυκλοφοριας εχει εναν κυκλοφορητη wilo 25/7, που περνει εντολη απο διαφορικο θερμοστατη siemens rwd32s.

στο υπογειο εχω το δοχειο αδρανειας 300ltr, που συνδεεται με το boiler  και εχει και ανακυκλοφορια με ανεξαρτητους κυκλοφορητες.

 

το προβλημα μου ειναι οτι ενω ο ηλιακος συλλεκτης ανεβαζει θερμοκρασια, ο διαφορικος θερμοστατης δινει εντολη στον κυκλοφορητη και περνει μπροστα, το ζεστο νερο φαινεται οτι δεν κατεβαινει στο δοχειο του υπογειου (γιατι δεν ανεβαζει θερμοκρασια το δοχειο αδρανειας).

 

το κλειστο κυκλωμα του εκανα εξαερωση, εβαλα αντιψυκτικο ,δουλεψε για 2μερες ικανοποιητικα ειχα ζεστο νερο 50 βαθμους, αλλα σημερα δεν μου ανεβαζει θερμοκρασια (στο δοχειο εχω 27 βαθμους, και οι συλλεκτες 92 βαθμους).

η πιεση στο δικτυο το μεσημερι φτανει τα 2,5 bar το βραδυ πεφτει στο 1,5bar.

 

εχετε καποια ιδεα τι μπορει να φταιει? ο κυκλοφορητης εχει τοποθετηθει απο τον υδραυλικο στη γραμμη που ερχεται το ζεστο νερο απο τον ηλιακο συλλεκτη στο δοχειο αδρανειας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα σιγουρεψου αν ειναι ηλεκτρολογικο το προβλημα η υδραυλικο.Λειτουργει ο κυκλοφορητης?

 

Ο κυκλοφορητης που εχει τποθετηθει?σε ποιο σημειο? Κατω στο μποιλερ?

 

http://productfinder.wilo.com/en/GB/product/00000000000166df0001003a/fc_product_pumpcurve

 αυτον εχει??

 

 

 

4οροφη μαζι με το υπογειο 5 οροφοι??

Edited by vasilimertzani
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.