Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρικό λέβητα ή λέβητα πετρελαίου υψηλής απόδοσης;


Alex Geor

Recommended Posts

ρώτησα για αντλία θερμότητας και μου είπαν 6000Ε. Δε χρειάζεται να πω περισσότερα!!! :mrgreen:

 

Προφανως θα μιλας για αντλια υψηλης.Οι χαμηλης εχουν σχεδον την μιση τιμη.Δεν ξερω πως ειναι η υδραυλικη συνδεση σου,αλλα θα λεγα να το σκεφετις και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Η χαμηλής απ όσο ξέρω είναι για ενδοδαπέδιες θερμάνσεις μόνο. Έχω κλασικά σώματα πάνελ οπότε χρειάζομαι ψηλές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Η χαμηλής απ όσο ξέρω είναι για ενδοδαπέδιες θερμάνσεις μόνο. Έχω κλασικά σώματα πάνελ οπότε χρειάζομαι ψηλές θερμοκρασίες.

 

Πρεπει να γινει μια σωστη μελετη.Δουλεουν και με πανελ αν ειναι εγκατεστημενα με καποια διαταξη αυτα.Επισης μπορουν να δουλεψουν με φαν κοιλ αν μπορουν να τραβηχτουν καινουργιες γραμμες,να εκμεταλευτεις ετσι ψυξη θερμανση,ειναι λιγο τσουχτερη επανδυση αλλα πιστευω το κοστος θα εξαληφθει συντομα..

 

 

ΥΓ. Να κανω μια διορθωση στο θεμα πελλετ που ειπες.Δεν χρειαζεται να γεμιζεις συνεχεια .Αρκει και μια φορα το διημερο η τριημερο σε καποιες μοναδες.

Link to comment
Share on other sites

φαν κοιλ για καινουριο σπιτι ειναι πολυ φασαρια

θελει κυκλωμα 1-1 και πιο χοντρους σωληνες

 

η χθ ισως δουλεψει και με τα υπαρχοντα σωματα

Link to comment
Share on other sites

ειδα φαν κοιλ με 1/2' σωληνες οποτε δεν θελει χοντρυτερες.Αν ειδικα σκεφτεται και την λυση δροσισμου μπορει να συμφερει πραγματικα...

Συμφωνω οτι μπορει να δουλεψει και ετσι η υπαρχων αντλια..

 

Ενημερωτικα στον φιλο.Alex ειχε στην εκθεση Noname αντλια με ΄΄αμερικανικο συμπιεστη προσφορα 12Kw 2400(2800 αν θυμαμαι εβγαινε με δοχειο 200lt)

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.