Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τίτλος International Welding Engineer


Pavlos

Recommended Posts

Έχει κανείς ακουστά τον παραπάνω τίτλο; Στην εταιρία που εργάζομαι (στην γερμανία) με ενθαρρύνουν να παρακολουθήσω κύκλο μαθημάτων σε ένα ινστιτούτο για την απόκτησή του(κρατάει κάνα χρόνο και απευθύνεται σε μηχανολόγους, πολ.μηχαν., ηλεκτρολόγους, μεταλλουργούς κτλ) . Στην Ελλάδα έχει καμιά χρησιμότητα ή είναι παντελώς άγνωστος και συνεπώς άχρηστος;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι μόνο αν απασχοληθείς στα ναυπηγεία. Να υπενθυμίσω ότι τα ναυπηγεία Σκαραμαγκά τα έχει αγοράσει η ThyssenKrupp, Γερμανική εταιρεία οπότε θα έχεις ένα πλεονέκτημα εάν έχεις εργαστεί στη Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος από τους 4 εις καθηγητές των μεταλλικών έχει αυτόν τον τίτλο αλλά δεν θυμάμαι ποιός, νομίζω ο Βάγιας.

 

Δεν μου ακούγεται άχρηστος εμένα, οι μεταλλικές στην Ελλάδα ανεβαίνουν συνεχώς, οι συγκολλλητές που πραγματικά ξέρουν είναι, λίγοι και στα εργοτάξια οι συνθήκες συγκόλλησης είναι αμφιλεγόμενες.

Μια εταιρεία με τέτοια ειδίκευση θα έκανε θραύση.

 

Από ότι ξέρω στους Μηχανολόγους οι Συγκολήσεις είναι από μόνες τους ένα μεταπτυχιακό.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Εδώ πάντως είναι απαραίτητη η ύπαρξη τέτοιου πτυχίου σε εταιρίες όπου εκτελούνται εργασίες συγκολλησης, καθώς απαιτείται άτομο με τα κατάλληλα προσόντα ώστε να οριστεί ως επιβλέπων μηχανικός.

Άσχετα αν έχει κανείς τα ουσιαστικά προσόντα, τα τυπικά (δηλ.το χαρτί) ως ένα μεγάλο βαθμό μετράνε (δηλαδή άτομο με ανάλογες γνώσεις και ικανότητες αν δεν έχει χαρτί δεν μπορεί να αναλάβει την θέση)

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο τεύχος του Ενημερωτικού Δελτίου του ΤΕΕ είχε μια αγγελία όπου η "Άκτωρ" ζητούσε έναν μηχανικό με τον τίτλο που αναφέρεις για εργασία σε πετρελαϊκές εγκαταστάσεις στα Βαλκάνια.

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PRESS/ENHMEROTIKO_DELTIO/ED-YEAR-2008/ED2511

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.