Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ' ύψος κτιρίου


 
ARS

Recommended Posts

Η προσθήκη θα γίνει σε κάποια ισόγεια κατοικία. Αυτό που θέλω την γνώμη είναι πώς θα είμαι σίγουρος ότι ο σκελετός του κτιρίου (σκυρόδεμα) έχει τις προδιαγραφές για προσθήκη επιπλέον ορόφου???

Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα είναι τα εξής.

 

1. Βρίσκεις πότε χτίστηκε το κτήριο

2.Με βάση το παράρτημα Ε του ΕΑΚ για προσθήκες σε υφιστάμενα κτήρια βρίσκεις σε πια κατηγορία είσαι.

 

3.α)Αν το κτήριο είναι μετά την δεκαετία του '80 και έχεις άδεια μπορείς να κάνεις νέα μελέτη με βάση τα σχέδια της άδεια και να κάνεις τον έλεγχο με βάση τον σημερινό κανονισμό. Άν η μελέτη έχει πρόβλεψη ορόφου τότε κατασκευάζεις την πρόβλεψη.

β)Αν το κτήριο δεν έχει άδεια ή τα σχέδια της άδειας δεν διαβάζονται τότε ή πρέπει να κάνεις τεκμηριώση της γεωμετρίας (αποτύπωση) και των υλικών (πυρηνοληψία ή με μη καταστροφικες μεθόδους) του κτηρίου για να μπορέσεις να κάνεις μελέτη αποτίμησης-ενίσχυσης-προσθήκης.Σε περίπτωση που θέλεις να αποφύγεις όλη αυτή την διαδικασία πρέπει να κάνεις υπερσυντηρητικές παραδοχές (να θεωρήσεις χαμηλή Στάθμη Αξιοπιστίας Δεδομένων,με την ανάλογη ευθύνη βέβαια) με βάση την κατασκευαστική πρακτική που επικρατούσε την περίοδο κατασκευής του κτηρίου και να κάνεις μελέτη.

 

Σε παραπέμπω στο Ε παράρτημα του ΕΑΚ και στο 3ο Κεφάλαιο του ΚΑΝΕΠΕ θα τα βρείς όλα στα downloads του forum.

Link to comment
Share on other sites

Επιδή τα στατικά δεν τα κάνω εγώ και τα δίνω έξω πως θα πω εγώ στον πελάτη μου ότι στο κτίριο μπορεί να γίνει αυτή η προσθήκη?με απλά λόγια...μήπως πρέπει να δόσω την μελέτη στατικών του υφιστάμενου στον στατικό και να μου πεί αν γίνεται ή να πάρω την παραδόχή ότι σχεδόν παντα γίνεται και τελίωσε το ζήτημα? γιατι αν αρχίσω να του λέω για ελέγχους ο άνθρωπος θα το παρεξηγήσει μάλλον (γιατι θα πει ότι οι άλλοι δεν λένε τέτοια... και τι είναι αυτος... και θα πάω αλλού) παρά θα του δώσει σημασία. Ελπίζω να καταλαβένεις πως το λέω...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την γνώμη του στατικού και μετά απάντησέ του. Γιατί μπορείς να του πεις εσύ ότι γίνεται, αλλά να γίνεται με ενίσχυση πχ σε όλα τα υποστυλώματα ή με προσθήκη μεταλλικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.