Μετάβαση στο περιεχόμενο

ανανέωση άδειας λειτουργίας μικροβιολογικού με νέο ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Θέλω να νοικιάσω ένα χώρο που τα τελευταία 15 χρόνια και μέχρι σήμερα λειτουργεί κανονικά ως μικροβιολογικό εργαστήριο με σκοπό να τον χρησιμοποιήσω ως μικροβιολογικό εργαστήριο επίσης. Το πρόβλημα είναι ότι ο εν λόγω χώρος βρίσκεται στον 1ο όροφο κτιρίου και η πρόσβαση σ' αυτόν γίνεται μόνο από σκάλα (και μάλιστα με σφηνοειδή σκαλοπάτια) ενώ δεν υπάρχει καν ανελκυστήρας, με συνέπεια να υπάρχει πρόβλημα με την πρόσβαση ΑΜΕΑ.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να ξεπεραστούν τα εμπόδια (δεδομένου ότι δεν αλλάζω χρήση) και να μπορέσω να πάρω άδεια λειτουργίας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως στα δικαιολογητικά που σου ζητούνται αντιμετωπιζεις προβλημα;;

Η Νομαρχία μου ζητάει αφ' ενός θεωρημένα σχέδια από την πολεοδομία, αφ' ετέρου βεβαίωση οτι επιτρέπεται η εγκατάσταση της χρήσης στον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το παλευω μ αυτο:http://www.isli.gr/isli/docs/egkatastasi_iatreiwn.pdf

Δες αν τα μικροβιολογικα ιατρεια μπορουν να υπαχθουν σ αυτες τις κατηγοριες ιατρειων

Link to comment
Share on other sites

Εγω το παλευω μ αυτο:http://www.isli.gr/isli/docs/egkatastasi_iatreiwn.pdf

Δες αν τα μικροβιολογικα ιατρεια μπορουν να υπαχθουν σ αυτες τις κατηγοριες ιατρειων

Σ' ευχαριστώ Ιωάννα, απλά το πρόβλημα είναι ότι τα μικροβιολογικά δεν εντάσσονται στα ιατρεία ούτως η άλλως και χρειάζονται απαραίτητα αλλαγή χρήσης εφ' όσον δεν λειτουργούν πριν ως τέτοια. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι τι γίνεται με τους χώρους που είχαν πάρει άδεια παλαιότερα (γιατί τότε προβλεπόταν από τη νομοθεσία), ενώ τώρα πλέον δεν πληρούν τις νέες προδιαγραφές (βασικά πρόσβαση ΑΜΕΑ και πυροπροστασίας)

Link to comment
Share on other sites

 

Μάλλον δεν το λέω καλά και δεν το κατάλαβες. Δεν θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης. Ο χώρος χρησιμοποιείται ήδη νόμιμα ως μικροβιολογικό. Η διαφορά είναι ότι όταν πήρε την άδεια, τότε, δεν απαιτείτο πρόσβαση ΑΜΕΑ. Το θέμα λοιπόν είναι τι γίνεται σήμερα, μπορεί ή όχι να ξανα-νοικιαστεί με την ίδια χρήση εφ' όσον δεν πληροί τις προδιαγραφές που ορίζονται σήμερα???

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το έθεσες.Δεν ξερω αν καποιος μπορει να σου δωσει απαντηση με ασφαλεια πανω σ αυτο.Για αυτο και σου δωσα και την έσχατη εναλακτική.....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το έθεσες.Δεν ξερω αν καποιος μπορει να σου δωσει απαντηση με ασφαλεια πανω σ αυτο.Για αυτο και σου δωσα και την έσχατη εναλακτική.....

ευχαριστώ πάντως και πάλι για τις απαντήσεις σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.