Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη σε υπάρχον διώροφο


 

Recommended Posts

Το κράτος αποφασίζει με βάση το οικονομικό για αυτό κόστος.

Αν δεν θέσπιζε αυτό το παράδοξο που είναι φανερό στην διαδικασία του στατικού ελέγχου, θα "έβγαζε άχρηστα" τα πιο πολλά σπίτια της Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα είναι περισσότερα.

 

1.Το κτίριο είναι στην κατηγορία Γ του παραρτήματος 5 του ΕΑΚ.

Σύμφωνα με την παραγραφο 3.α αν είναι σπουδαιότητας Σ2 (Γ) και αν στο υφιστάμενο κτίριο έχει εφαρμοσθεί ήδη το τροποποιημένο άρθρο 12, ο έλεγχος του υφισταμένου γίνεται με ΕΑΚ2000.

 

2.Στις περιπτώσεις προσθηκών όμως σύμφωνα με την παράγραφο 3.γ σε υφιστάμενα κατηγορίας κατηγορίας Γ ή Δ αδιακρίτως σπουδαιότητας εάν οι προσθήκες προβλέπονται από τις εγκεκριμένες μελέτες τους, επιτρέπεται η απαλλαγή τους από τον αντισεισμικό έλεγχο.

 

Το κτίριο είναι και τα δύο :!: :!: :( :)

 

Τι κάνώ; ελέγχω την προσθήκη με ΕΑΚ και το υπόλοιπο απαλλάσεται από αντισεισμικό :) ή ελέγχω όλο το κτίριο (όπως μου είπε και στην πολεοδομία) με ΕΑΚ :( οπότε καταλαβαίνεται τι έχει να γίνει.

 

Υ.Γ το κτίριο μπορεί να εμπείπτει και στην παράγραφο 3.β αλλά δεν το ξέρω ακόμα. αν ναι έχω τρία στα τρία...........άρα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

:D :D Καλό

 

Προχέδιο ΚΑΝονισμού ΕΠΕμβάσεων.

 

Δες στα παρακάτω

 

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=160

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=161

Link to comment
Share on other sites

1) Κάνεις ό,τι σου είπε η πολεοδομία για να τελειώσεις τη δουλειά σου σε εύλογο χρονικό διάστημα.

2) Κάνεις έγγραφο ερώτημα στον ΟΑΣΠ και περιμένεις απάντηση. Αν η απάντηση είναι θετική για σένα τότε κάνεις μια τροποποίηση της οικοδομικής άδειας καταθέτοντας νέα στατική μελέτη.

 

Τον ΚΑΝ.ΕΠΕ. μπορεί να μην τον δεχθούν στην Πολεοδομία γιατί είναι μόνο ένα προσχέδιο νόμου. Σε περίπτωση που είχα στην πολεοδομία Καλαμαριάς δεν τον δέχθηκαν και κατά τη γνώμη μου καλά έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.