Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική ασκεπής κλίμακα-Κάλυψη


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,έχω θέμα με μία άδεια του 1982 η οποία έδειχνε κλίμακα ασκεπή κύριας πρόσβασης από αδιαμόρφωτο  ισόγειο στον όροφο την οποία δεν μέτρησαν με τον τότε ΓΟΚ (73) στη κάλυψη.

Επειδή τώρα πάω να νομιμοποιήσω καποια αυθαίρετα κτίσματα με τον Ν.4178 μιας και έχει υπόλοιπο σδ, δεν ξέρω αν αυτή την σκάλα η οποία ήταν από τότε στην άδεια θα την μετρήσω σε κάλυψη ή όχι. Με ενδιαφέρει γιατι έχω τμήματα προς νομιμοποίηση που παίρνουν νέα κάλυψη οπότε είμαι οριακά.Στην αρμόδια πολεοδομία γενικώς θυμούνται ότι τότε δεν τις μετράγανε τέτοιου είδους σκάλες στην κάλυψη αλλά δεν ξέρουν να το τεκμηριώσουν.Έχω ψάξει όλο το ΓΟΚ 73 και δεν έχω βρει κάτι.Μήπως ξέρει κανείς να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Με τον γοκ 73 οι εξωτερικες ασκεπεις κυριες κλιμακες δεν μετρουσαν σε κάλυψη δομηση.Το θεμα ειναι αν οι πολεοδομίες ειναι υποχρεωμένες σε σημερινη αδεια προσθήκης στο προυφισταμενο ακινητο να τις υπολογισουν ....Πριν χρονια οταν ισχυε ο γοκ 2000 μου την ειχαν υπολογισει...αλλα πιστευω οτι δεν επρεπε....

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις σε ποιο αρθρο του γοκ 73 το αναφέρει αυτό θα με βοηθούσες πολύ. Στην ποέοδομία που ανήκει το ακίνητο αν τους τεκμηριώσω  ότι δεν μέτραγαν δεν θα μου την μετρήσουν τώρα.σε ευχαριστώ για την αμεση ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

στον ΓΟΚ 73 διαβασε τα αρθρα που αναφερονται στις κλιμακες (αρθρο 82).Η αλήθεια ειναι οτι δεν αναφερει με σαφήνεια τι γινεται με τις ασκεπεις.....Σε δυο άδειες που ειχα δει δεν τις υπολογιζαν....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Εδώ τα σχετικά...

 

Αφού επιτρέπονταν να τοποθετηθούν εντός των υποχρεωτικώς πλαγίων και οπισθίων ακαλύπτων τμημάτων δεν προσμετρούσαν ακόμη και εκτός αυτών. Το τι ερμηνεία θα δώσει ο σημερινός ελεγκτής είναι άλλα θέμα!

post-31607-0-35876600-1389195197_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις οδηγίες, και εγώ σε αυτά τα πλαίσια κινούμαι αλλά δεν σου λέει ξεκάθαρα πράγματα ο ΓΟΚ. Πάντως και η αρμόδια πολεοδομία κρατάει στάση ανασφάλειας και με παραπέμπει να ρωτήσω παλιούς μηχανικούς. Δεν ξέρω αν επειδή πρόκειται για οικισμό <2000 κατ.υπήρχε κάποια διευκρυνιστική.(Συγνώμη που αργησα να απαντήσω.)

Link to comment
Share on other sites

3. Επιτρέπεται η κατασκευή εξωτερικής ακαλύπτου κλίμακος ανόδου προς το δώμα από του εδάφους
μεγίστου πλάτους μέχρις 1,20 μ. της προβολής αυτής μη υπολογιζομένης εις την κάλυψιν και τον συντελεστή
δομήσεως, εφ’ όσον οι τυχόν προκύπτοντες χώροι είναι βοηθητικοί.

 

Αυτά αναφέρονται στο άρθρο 8 του ΠΔ 2/13-3-81 ΦΕΚ Δ΄ 138

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.