Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονάδα ηλεκτροπαραγωγής με καυσιμο βιομάζα


george e

Recommended Posts

Καλημερα!

 

Ψαχνω να δω πως λειτουργει μια μονάδα ηλεκτροπαραγωγής με καυσιμο βιομάζα(υπολείμματα γεωργικής παραγωγής) και οποιον και να ρωτησα μου λεει τα δικα του γι'αυτο και ρωταω και εδω.

ΟΚ καταλαβαινω ολη την διαδικασια.Εχει πολλες ομοιοτητες με ενα steam boiler με diesel ή αεριο.

Αυτο που δεν μπορω να αποσαφηνίσω ειναι πως γινεται η ροη του "καυσίμου" μεσα στον λεβητα.

Το λογικο ειναι να θρυμματίζεται το καλαμποκι και μετα μεσω αγωγων και δυνατης ροης αερα να οδηγειται στον θαλαμο καυσης(οπως δηλαδη γινεται και με τον λιγνιτη).Οπως δειχνει και ΕΔΩ:(απο το 00:50 ως το 01:37)

Κατα την δικη μου γνωμη αυτο ειναι απολυτα λογικο να συμβαινει και με την βιομαζα.

 

Ναι αλλα καποιοι συναδελφοι μου ειπαν και ΑΥΤΗ (στο 02:24) την εκδοχη.Μα πως γινεται να οδηγουνται τα "τρίμματα" μεσω μιας ταινιας μεσα στον λεβητα?Υπαρχουν τεραστιες θερμοκρασιες εκει μεσα και εκτος αυτου μια τετοια εσοχη θα εχει πολυ μεγαλες θερμικες απωλειες.

 

Ευχαριστω και περιμενω με αγωνια την γνωμη σας!

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δες το διάγραμμα στην σελίδα 5

http://www.acciona-energia.com/media/219313/ACCIONA_Sanguesa%20biomass%20plant_EN.pdf

 

Και μην ξεχνάς ότι σε όλες τις χώρες υπάρχουν νόμοι για την προστασία του βιομηχανικού απορρήτου (πχ Ελλάδα Ν. 146/1914 άρθρα 16, 17 και 18) επομένως

αυτά που βλέπουμε στα βίντεο και τις μπροσούρες  πιθανόν να είναι "καλλιτεχνική απεικόνιση"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.