Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά Σύστασης με Τοπογραφικό σε οριζόντια ιδιοκτησία


Ηρώδης

Recommended Posts

είναι περίπου σαν να δίνει η σύσταση σε κάποιο διαμέρισμα τμήμα του διαδρόμου.

Έχω δει και τέτοια

 

Στη δική μας περίπτωση δεν έγινε κάτι τέτοιο.

Υπάρχει μπόλικος χώρος για ελιγμούς εντός υπογείου.

Κάποιοι μάλιστα από τους συνιδιοκτήτες του υπογείου μπορούν να κάνουν και ελιγμούς αναστροφής εντός του υπογείου..

Εγώ δεν μπορώ να κάνω ελιγμούς παρόλο που έχω τον μεγαλύτερο χώρο (λόγω φυσικών εμποδίων).

Ο δικηγόρος λέει πως η Οριζόντια Ιδιοκτησία είναι ακλόνητη, δοσμένο πως δεν είναι παράνομη δηλαδή εφόσον δεν παραβιάζει κάποιο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ άρθρο του ΓΟΚ.

Και ερωτώ: Υπάρχει άρθρο του ΓΟΚ που να καθορίζει πόσο πρέπει να είναι οι ελάχιστες διαστάσεις του  χώρου ελιγμών (σε υπόγειο γκαραζ);;;;;

Απόσον ξέρω πέρα από το άρθρο που αναφέρει πως τα αυτοκίνητα πρέπει να μπορούν να εξέρχονται με την μούρη αλλά και το άρθρο για την ελάχιστη ακτίνα στροφής δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο παρακαλώ να το αναφέρει.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αν ο χώρος ελιγμών δεν σημειώνεται σε κάποιο σχέδιο της άδειας ως τέτοιος (προφανώς στην κάτοψη του επιπέδου ενδιαφέροντος)

τότε δεν προκύπτει επισήμως, και κατά συνέπεια ο δικηγόρος σας έχει δίκιο (στο κομμάτι που αφορά την μη παράβαση διατάξεων)

αν ταυτόχρονα ο χώρος αυτός δεν είναι προφανές πέρασμα για κάποια θέση στάθμευσης.

Βέβαια αυτό θα το πει το δικαστήριο τελικά, με τη συνδρομή πραγματογνώμονα μηχανικού που νομίζω ότι θα πρέπει να επιστρατεύσετε.

(οι διατάξεις για τους χώρους ελιγμών εφαρμόζονται από τον μελετητή στον υπολογισμό και σχεδιασμό των χώρων,

και ελέγχονταν από την πολεοδομία όταν εκδόθηκε η άδεια του κτιρίου σας, αλλά δυστυχώς δεν σημειώνονταν πάντα επαρκώς στα ανάλογα σχέδια)  

Link to comment
Share on other sites

....αν ταυτόχρονα ο χώρος αυτός δεν είναι προφανές πέρασμα για κάποια θέση στάθμευσης.

 

O χώρος στάθμευσής μου είναι στο πίσω μέρος του υπογείου parking.

Δηλαδή στη μία άκρη είναι η ράμπα εισόδου-εξόδου και στην άλλη άκρη ο δικός μου χώρος.

Οι άλλοι χώροι στάθμευσης είναι μπροστά από τον δικό μου. Οπότε φυσικά περάσματα είναι οι άλλοι χώροι και όχι ο δικός μου.

Οι λοιποί συνιδιοκτήτες όμως θεωρούν πως πρέπει να μπαίνουν στον χώρο μου (στην αντίθετη κατεύθυνση από την ράμπα εισόδου-εξόδου) να κάνουν ελιγμούς αναστροφής ώστε να μπορούν να μπαίνουν με την μούρη και να βγαίνουν με την μούρη.

Αν βεβαία ισχύει κάτι τέτοιο (δηλαδή αν είναι υποχρεωτικό τα αυτοκίνητα να μπαίνουν με την μούρη και να βγαίνουν με την μούρη) τότε θα πρέπει να ακυρωθούν τουλάχιστον 2 από τις 4 θέσεις στάθμευσης του υπογείου αλλά και 4 από τις 6 θέσεις στάθμευσης της πυλωτής.

Οπότε κακώς έβγαλε άδεια οικοδομής η πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.