Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή ηλεκτρολόγου μηχανικού βιομηχανίας


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Πρόκειται να προσληφθώ  ως Ηλεκτρολόγος μηχανικός ΤΕ σε βιομηχανία (εργοστάσιο) . Νέος σχετικά στο επάγγελμα, έχοντας  εμπειρία   σε ηλεκτρολογικές  εγκαταστάσεις(κτίρια) ως εγκαταστάτης. Πρώτη φορά θα δουλέψω  σε βιομηχανία με PLC κ.τ.λ Προτιμήθηκα λόγω της γενικής εμπειρίας μου και κυρίως του νεαρού της ηλικίας μου. Τα ένσημα  μου θα είναι βάση του πτυχίου μου βαρέα και ανθυγιεινά καθότι εργοστάσιο . Ως προς το μισθό που αφήσαμε ανοιχτό το θέμα τι να ζητήσω ? στην κουβέντα θέσανε το θέμα να το πάμε "με βάσει τα νόμιμα"(βασικό μισθό)πιο πολλύ για να "κώψουν" τις απαιτήσεις μου... Σίγουρα έχει πολλά να μάθω..  Ξέρω οι εποχές δύσκολες αλλα με πόσα να δεχτώ για εργοστάσιο ώστε να μήν νοιώθω ότι είναι κοροϊδία?? Πάντως 8ωρο θα  είναι και δεν θα με βαραίνουν ευθύνες και απαιτήσεις στην αρχή όπως συζητήσαμε. Θα ήθελα καλοπροαίρετα τι γνώμη σας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Στην EETEM και στην επιθεώρηση εργασίας που απευθύνθηκα σήμερα μου απάντησαν ότι έχουν καταργηθεί οι κλαδικές συμβάσεις εργασίας και ότι δέν ισχύουν πλέον... Συνεπώς απ ότι καταλαβαίνω  ο μισθός καθορίζεται κατόπιν συμφωνίας...? Οπότε λογικά ο βασικός μισθός που θα θεωρήσουν καθότι βολεύει κιόλας  θα είναι τα 586,21 μικτά  όσο και του ανειδίκευτου?? 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν βλέπετε ειδήσεις? Πάνε αυτά......Και τότε που ίσχυαν, θα έπρεπε 1) Ο εργοδότης να είναι μέλος μιας εργοδοτικής οργανώσεως από τις συμβαλλόμενες στη σύναψη της κλαδικής συμβάσεως και 2) ο εργαζόμενος αντίστοιχα να είναι μέλος σε κάποια από τις εργατικές ενώσεις που εχουν υπογράψει την σύμβαση.

Τώρα χωρίς εμπειρία είναι κατόπιν διαπραγμάτευσης ή αν θέλουν να πάνε σύμφωνα με το νόμο ορίζουν τον κατώτερο μισθό...586 νομίζω ή 691 μικτά..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ''πάνε'' όσο είχαν πάει και παλαιότερα... Αυτά ''πηγαίνουν'' όταν αυτός για τον οποίο υπάρχουν ξεχνά ότι υπάρχουν ή υπήρξαν... (επί της ουσίας δεν ''πάνε'', απλά πλέον δεν είναι υποχρεωτικά)

Για εργασία μηχανικού σε βιομηχανία μιλάμε, αν θέλει κάποιος η βάση συζήτησης και διαπραγμάτευσης του να είναι ο βασικός του ανειδίκευτου εργάτη τότε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ σήμερα πήγα για συνέντευξη σε μια Ελληνική πολυεθνική εταιρία που ζητούσαν Ηλεκτρολόγο Μηχανικό Τ.Ε. και μου είπαν για 485 καθαρά επειδή είμαι πάνω από 25, αν ήμουν κάτω από 25 θα μου δίναν 420 καθαρά. Τι να έκανα, τους είπα ότι δέχομαι! Δυστυχώς ήμαστε στην Ελλάδα δεν μπορούμε να έχουμε κάτι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα κρατήσεις σπίτι, τι θα τρώς κτλ.....Εκτός αν μένεις πάντα με γονείς και βγάζεις το χατζηλίκι σου...

Χωρίς πλάκα καλύτερα σερβιτόρος περισσότερα βγάζεις....και χωρίς ευθύνες..

Και για την πλάκα..Ποια γυναίκα θα σε πάρει για 400ευρώ..?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα κρατήσεις σπίτι, τι θα τρώς κτλ.....Εκτός αν μένεις πάντα με γονείς και βγάζεις το χατζηλίκι σου...

Χωρίς πλάκα καλύτερα σερβιτόρος περισσότερα βγάζεις....και χωρίς ευθύνες..

Και για την πλάκα..Ποια γυναίκα θα σε πάρει για 400ευρώ..?

 

Εννοείται πως δεν θα επαναπαυτώ σε αυτή την δουλειά και θα ψάχνω συγχρόνως καινούρια!

Μεχρι στιγμης οι γονεις μου με συντηρούν! Είχα 1,5 χρόνο άνεργος! 

Edited by Burned Electrician
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.