Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση πίεσης μοτέρ γεώτρησης για αρδευση


saxter

Recommended Posts

Επειδή όμως από τα 30-35 κυβικά έχει μεγάλη διαφορά μέχρι τα 5 που θέλω εγώ, πιστευετε ότι και η τόσο μεγάλη μείωση είναι εφικτή?

 

 

επειδή πολύς κόσμος μπερδεύεται με τα κυβικά , πεσμας πόσες αλόες θα βάλεις στα 2,5 στρέμματα κ μετά θα υπολογίσουμε τα κυβικά ανάλογα με τον σταλακτιφορο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

επειδή πολύς κόσμος μπερδεύεται με τα κυβικά , πεσμας πόσες αλόες θα βάλεις στα 2,5 στρέμματα κ μετά θα υπολογίσουμε τα κυβικά ανάλογα με τον σταλακτιφορο

 

Για αρχή 1000 φυτα και επειτα 3500. 

 

Συγνώμη αλλα πως γνωρίζεις ποσο νερό θέλει το καθε φυτό?. Anyway, το καθε φυτο θελει περιπου 1,5-2 λίτρα καθε φορα κατι το οποιο διαφερει και αναλογα με την συσταση του χωματος.

 

Ενημερωτικα με το inverter, εκανα μια ερωτηση σε εταιρεια με inverter για αντλιες και μου ειπε πως εκτος ποτι θα ειναι παρα πολυ μεγαλο το κοστος, δεν μπορει να υπαρξει μεγαλυτερη μειωση του 20%. Δυστυχως μιας και δεν γνωριζω καθλου για το θεμα, μαλλον και για να μην σας κουραζω αλλο θα παω σε λυση δεξαμενης και πιεστικου.

Edited by saxter
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σταλακτηφόροι σωλήνες PE με ενσωματωμένο μπεκ από 0,7 lit/h εως 8 lit/h , άρα όπως καταλαβαίνεις εάν χρησιμοποίησης τον 8λιτρο θα χρειαστείς 8 κυβικά νερό ανά ώρα στα 1000 φυτά δλδ ένα πότισμα των  15min ανα 2-3ημερες ενώ στα 3500 φυτά ( υπερβολικό νούμερο φυτών για 2,5 στρέμματα χωράφι) 28 κυβικά νερό ανά ώρα.

 Πρόταση μου είναι να χρησιμοποίησης ένα πιεστικό δοχείο μεμβράνης 250λιτ in line με το βάτραχο.

 Επίσης, αντί του πιεστικού δοχείου μπορείς να χρησιμοποίησης 10atm αρδευτικούς σωλήνες

Αυτό είναι το εύκολο κομμάτι , το δύσκολο είναι να πετύχης ομοιόμορφη κατανομή ποσοτητας νερού κ πίεσης νερού σε όλο το χωράφι 

 

 

Ερωτηση: το χωραφι είναι αμμώδες ή όχι ? ανάλυση νερού κ εδάφους σε  εργαστήριο έχεις κάνει? Πρωτίστως στην αλοη μας ενδιαφέρει να βγάλουμε καλή ποιότητα φύλου( μεγάλο κ βαρύ) σε μικρό σχετικά χρονικό διάστημα

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να υπαρξει μεγαλυτερη μειωση του 20%.

 

ακριβώς.... η μείωση της παροχής από 30-35m3 σε 5m3 με την ίδια αντλία κάνοντας χρήση ινβέρτερ "ακούγεται" αδύνατη...

 

τα 250Lt δοχείο είναι πάρα πολύ μικρό - και με δεδομένα τα ~100m βάθος γεώτρησης...

 

η δεξαμενή είναι μονόδρομος... το πιεστικό μπορεί (και για εμένα πρέπει) να παραληφθεί, με ανυψωμένη δεξαμενή και με μη ταυτόχρονο πότισμα όλων των φυτών... μπορείς με έναν προγραμματιστή ποτίσματος να ποτίζεις ανά 50-100 φυτά... ώστε να πετύχεις και ομοιόμορφο πότισμα...

 

 

αν έχεις και μια φωτογραφία της υφιστάμενης εγκατάστασης και του χωραφιού ίσως μας κατέβει και καμιά άλλη λύση.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστος προγραμματιστής ποτίσματος για 10 και πλέον ζώνες δεν είναι ότι φθηνότερο (γιατί το να βάλεις 10 αυτόνομους με μπαταρία θα είσαι συχνά στο ψάξιμο με τα ωράρια που θα κυλάνε , με μπαταρίες που θα τελειώνουν κλπ ) ίσως συμφέρει να κατασκευαστεί κάτι που θα ανυψωσει την δεξαμενή 3-4 μετρα και να τα ανοίγεις όλα ταυτόχρονα. Για 2.5 στρέμματα δεν πιστεύω ότι έχει υψομετρική διαφορά πάνω από 2 μέτρα άρα θα μπορέσει να πετύχει ισορροπία στα ποτισματα.

Οι φωτογραφίες όντως θα βοηθήσουν

Link to comment
Share on other sites

(κουβέντα να γίνεται.... :smile: )

 

με ένα πολύ πρόχειρο search είδα ότι υπάρχουν προγραμματιστές 10-16 (στάσεων) με 2-4 κατοστάρικα.... αξιοπιστία δεν ξέρω, καθώς δεν τους έχω χρησιμοποιήσει, αλλά όλα έχουν να κάνουν με την συχνότητα και τον χρόνο των επισκέψεων στο χωράφι... αν υπάρχει καθημερινή παρουσία είναι διαφορετικά, από την μια τον μήνα... :smile:

 

off topic

 

εξασφαλισμένη διάθεση της αλόης υπάρχει????  γιατί όλα τα άλλα ακούγονται "ιδανικά πλασμένα" για την αλόη....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

αυτην την στιγμή δεν υπάρχει ακομα υφισταμενη εγκατασταση, παρα μονο μια γεωτρηση και ενα χωράφι. Το πιεστικό γιατι δεν σας αρεσει σαν λύση και προτιματε την ανυψωση της δεξαμενης? Ενα πιεστικο για 5-7 κυβικα ανα ώρα και 2-3 ηλεκτροβανες απο οτι μου ειπε εταιρεια ειδικευμενη στην αρδευση μου ειπε οτι με καλυπτει.

 

Επισης γιατι θα πρεπει να εχω 10 διαφορετικες ζώνες αρδευσης σε 2,5 στρεματα χωράφι? Δεν ειναι πάρα πολλές?

 

Αναλυσεις εδαφους και λοιπα για καλλιεργεια εχουν ηδη γινει . Το προβλημα  μου ειναι/ηταν τα πολλα κυβικα νερου της γεωτρησης.

 

Ο υπολογισμός ότι με ενα πιεστικο 5κυβικων/ωρα και bar 2-4 ωστε να ποτιζεται το ενα στρεμα όπου θα έχει σταλακτηφόρους σωλήνες των 2λίτρων/ωρα και αντοχη έως 4 bar ειναι λανθασμενος? Το ενα στρεμα θα εχει απαιτησεις 2-3 κυβικων σε καθε ποτισμα.

 

Αν εχω καταλαβει καλα μεχρι τωρα απο όσα έχω ακουσει (και σας ευχαριστω) ενα πιεστικο αλλα με μεγαλο δοχειο για να έχει αρκετη και σταθερη πιεση θα έλυνε το προβλημα? Ποιες οι απαιτησεις του πιεστικου ώστε να καλυπτει το πότισμα για ενα στρεμα καθε φορά με τις απαιτησεις σε νερο όπως σας προανεφερα πιο πανω? Ειναι εφικτη η αγορα ενος μεγαλυτερου πιεστικου σε παροχη(κυβικα/ωρα) και πιεσης και να μεταβαλω την παροχη και την πιεση αναλογως των αναγκων?

Edited by saxter
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιλάτε σοβαρά? Έχει τόσο όγκο νερού κ θα τον βάλλεται να χρησιμοποίηση προγραμματιστή άρδευσης που σημαίνει ηλεκτροβάνες κ έξτρα αρδευτικούς σωλήνες? Το δοχείο μπορεί να το κάνει δίδυμο 250αρι αλλά πάλη in line

.Όσο για τον προγραμματιστή πολύ εύκολα μπορούμε να φτιάξουμε ένα με κυκλικό πρόγραμμα.

 Μιλάμε για επαγγελματικοί καλλιέργεια, για 3500φυτα,  γιαυτο πρόσεξται τι προτείνεται…. λογιστή με τόσα φυτά θα πρέπει να είσαι καθημερινά πάνω στη καλλιέργεια, δεν είναι τόσο ρόδινα όσο σου τα έχουν πει.. όλες οι καλλιέργειες έχουν τρομακτικές  απαιτήσεις

 

 

 

Επισης γιατι θα πρεπει να εχω 10 διαφορετικες ζώνες αρδευσης σε 2,5 στρεματα χωράφι? Δεν ειναι πάρα πολλές?

 

Mα είμαστε σοβαροί? Ποιος μαλ@κ@ς σου πρότεινε κάτι τέτοιο

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

γιατί, όπως έχει πει και ένας συνάδελφος, η βαρύτητα δεν χαλάει ποτέ... !!!

 

το πιεστικό, ανάλογα την σκληρότητα του νερού καθώς και τα φερτά υλικά (έστω και ελάχιστης διατομής), θα έχει στο μέλλον θέμα...

 

οι "10" ζώνες μπορεί να είναι και "5" ... έχει να κάνει με την μέτρα ανύψωσης της δεξαμενής, ώστε τελικά να έχουμε την επιθυμητή πίεση στους σταλάκτες...

(μεγαλύτερο ύψος δεξαμενής - μεγαλύτερη πίεση στους σταλάκτες, άρα δυνατότητα για περισσότερους σταλάκτες ανά ζώνη και αντίστροφα)

αυτό είναι καθαρά θέμα τεχνο-οικονομικό...

Link to comment
Share on other sites

Το δοχείο μπορεί να το κάνει δίδυμο 250αρι αλλά πάλη in line

 

Το έχεις ξανακάνει ή έκανες υπολογισμούς????

 

 

Mα είμαστε σοβαροί? Ποιος μαλ@κ@ς σου πρότεινε κάτι τέτοιο

 

γνωριζόμαστε από εχθές????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.