Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση πίεσης μοτέρ γεώτρησης για αρδευση


saxter

Recommended Posts

εκανα επεξεργασια και το ειχα προσθεσει σε πιο πανω post μου , αλλα μαλλον επειδη συνεχίστηκε η κουβεντα ισως να μην το προσεχατε, οπότε το ξαναγραφω.


 


 


Ο υπολογισμός ότι με ενα πιεστικο 5κυβικων/ωρα και bar 2-4 ωστε να ποτιζεται το ενα στρεμα όπου θα έχει σταλακτηφόρους σωλήνες των 2λίτρων/ωρα και αντοχη έως 4 bar ειναι λανθασμενος? Το ενα στρεμα θα εχει απαιτησεις 2-3 κυβικων σε καθε ποτισμα.


 


Αν εχω καταλαβει καλα μεχρι τωρα απο όσα έχω ακουσει (και σας ευχαριστω) ενα πιεστικο αλλα με μεγαλο δοχειο για να έχει αρκετη και σταθερη πιεση θα έλυνε το προβλημα? Ποιες οι απαιτησεις του πιεστικου ώστε να καλυπτει το πότισμα για ενα στρεμα καθε φορά με τις απαιτησεις σε νερο όπως σας προανεφερα πιο πανω? Ειναι εφικτη η αγορα ενος μεγαλυτερου πιεστικου σε παροχη(κυβικα/ωρα) και πιεσης και να μεταβαλω την παροχη και την πιεση αναλογως των αναγκων?


 


 


Υ.Γ. δεν θέλω να γινω η αιτια για να υπαρξουν παρεξηγησεις.Ειπα να κανω μια ερωτηση σε ενα φορυμ μηχανικων διοτι πιστευω λογω της εμπειριας σας οτι θα βοηθουσατε εναν συμπολιτη σας και οχι να σας βαλω να τσακωθειτε.  :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γνωριζόμαστε από εχθές????

 

 Οχι αλλά γιατί να μην γνωριστούμε, τόσα χρόνια εδώ μέσα έχω γνωρίσει από κοντά αρκετά παιδιά, τέλος πάντων, συγγνώμη εάν παρεξήγησες , δεν είχα σκοπό να σε προσβάλω .

Η δουλειά μου εδώ κ 15 χρονια  είναι να αυτοματοποιώ  κ να αρδεύω επαγγελματικές  καλλιέργειες κ θερμοκήπια κυρίως υδροπονίες που εκεί η άρδευση είναι με  ΑΛΒΑ  κεφαλαίο  

Link to comment
Share on other sites

saxter

 

τα πράγματα είναι πολύ απλά... και μάλλον, επειδή δεν μπήκαν σε σωστή "λογιστική" βάση από την αρχή :smile: ... δεν τα έχουμε ξεκαθαρίσει ακόμα...

 

  1. Ας θεωρήσουμε ότi έχεις 30m3/h παροχή από την αντλία....
  2. θα έχεις 1.000 φυτά που έχουν ανάγκη 2lt έκαστο και ας θεωρήσουμε ότι τα 2lt θα διοχετευτούν σε 1h. Άρα 2.000lt/h ή 2m3/h
  3. όταν θα έχεις 3.500 φυτά που έχουν ανάγκη 2lt έκαστο και ας θεωρήσουμε ότι τα 2lt θα διοχετευτούν σε 1h. Άρα 7.000lt/h ή 7m3/h

Επομένως, αν θεωρήσουμε ότι κάθε φορά εκκενώνεται περίπου το 50% του πιεστικού δοχείου μέχρι την επανεκκίνηση της αντλίας, δηλ.

 

Α.   0,125m3 στην περίπτωση δοχείου 250Lt, τότε θα απαιτούνται περίπου 16 ή 56 εκκινήσεις της αντλίας ανά ώρα (ανάλογα των αριθμό των φυτών 1.000 ή 3.500) με χρόνο λειτουργίας περίπου 0,125m3 / 30m3/h = 0,0042h ή 15sec :shock:  / ανά εκκίνηση

 

 

Β. 0,25m3 στην περίπτωση δοχείων 2 Χ 250Lt, τότε θα απαιτούνται περίπου 8 ή 28 εκκινήσεις της αντλίας ανά ώρα (ανάλογα των αριθμό των φυτών 1.000 ή 3.500) με χρόνο λειτουργίας περίπου 0,25m3 / 30m3/h = 0,0084h ή 30sec / ανά εκκίνηση.

 

Εάν θεωρείται λογική αυτή την λειτουργία της αντλίας (για την συγκεκριμένη αντλία των ~20hp)... τότε ΟΚ....

 

 

 

Το πιεστικό των 5m3/h με το ανάλογο δοχείο είναι εντάξει.... και όταν με το καλό γίνουν 3.500 τα φυτά απλά θα απαιτείται περισσότερος χρόνος...

 

 

Υ.Γ. πιστεύω, πως από τους παραπάνω υπολογισμούς, είναι αντιληπτό πως αν επρόκειτο για 10m3/h σε 2m3/h όπως είχες γράψεις στο http://www.michanikos.gr/topic/40084-ρύθμιση-πίεσης-μοτέρ-γεώτρησης-για-αρδευση/?p=721302 τότε ίσχυε αυτό που σου είχα γράψει http://www.michanikos.gr/topic/40084-ρύθμιση-πίεσης-μοτέρ-γεώτρησης-για-αρδευση/?p=721315 για πιεστικό δοχείο.... τελικά όμως είναι 30m3/h η παροχή...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Δοχείο εννοειται την δεξαμενη? εγω καταλαβα το δοχειο (φουσκα) στο πιεστικο που δινει την πιεση.

 

Για δεξαμενη εχω σκεφτει μια με 2-3 κυβικα. Σε αυτο το μέγεθος θα χρειαζονται τόσες πολλες εκκινησεις?

 

Μηπως καταλαβα λάθος ή σας έδωσα λαθος να καταλαβετε?

 

Αυτο που εννοουσα ειναι με δεξαμενη και μετα απο εκει να φευγει με το πιεστικο . Η δεξαμενη θα γεμιζει απο την γεωτρηση οταν αυτη αδειαζει. Δηλαδη για το ενα στρεμμα ισως να μην χρειαζεται καν να αρχισει πανω απο μια φορα.

Edited by saxter
Link to comment
Share on other sites

δεδομένης της ειδικότητας/εμπειρίας σου και των στοιχείων 

α) δεν υπάρχει εγκατεστημένο σύστημα άρδευσης άρα μπορούν να μπούν μεγαλύτεροι σταλλακτηφόροι

β) πρόκειται για επαγγελματική καλλιέργεια 

 

νομίζω οτι τελίκα η καλύτερη λύση είναι αυτή που ανέφερες με το δοχείο μεμβράνης. πιο απλή και εύκολη να αυτοματοποιηθεί (αξιόπιστα) 

χωρίς πιεστικά κλπ

 

εναλλακτικά υπερυψωμένη δεξαμενή (αν το επιτρέπει το κτήμα) και άρδευση με χαμηλή πίεση ελέγχοντας την παροχή μέσω της δεξαμενής. 

 

όσο για την ισοστάθμηση της παροχής στους κλάδους νομίζω οτι μπορεί να μετρηθεί και μέσω στραγγαλισμού στους κλάδους που βγάζουν παραπάνω να ρυθμιστεί αρκετά καλά. 

Link to comment
Share on other sites

  1. Ας θεωρήσουμε ότi έχεις 30m3/h παροχή από την αντλία....
  2. θα έχεις 1.000 φυτά που έχουν ανάγκη 2lt έκαστο και ας θεωρήσουμε ότι τα 2lt θα διοχετευτούν σε 1h. Άρα 2.000lt/h ή 2m3/h
  3. όταν θα έχεις 3.500 φυτά που έχουν ανάγκη 2lt έκαστο και ας θεωρήσουμε ότι τα 2lt θα διοχετευτούν σε 1h. Άρα 7.000lt/h ή 7m3/h

Επομένως, αν θεωρήσουμε ότι κάθε φορά εκκενώνεται περίπου το 50% του πιεστικού δοχείου μέχρι την επανεκκίνηση της αντλίας, δηλ.

 

Α.   0,125m3 στην περίπτωση δοχείου 250Lt, τότε θα απαιτούνται περίπου 16 ή 56 εκκινήσεις της αντλίας ανά ώρα (ανάλογα των αριθμό των φυτών 1.000 ή 3.500) με χρόνο λειτουργίας περίπου 0,125m3 / 30m3/h = 0,0042h ή 15sec :shock:  / ανά εκκίνηση

 

 

Β. 0,25m3 στην περίπτωση δοχείων 2 Χ 250Lt, τότε θα απαιτούνται περίπου 8 ή 28 εκκινήσεις της αντλίας ανά ώρα (ανάλογα των αριθμό των φυτών 1.000 ή 3.500) με χρόνο λειτουργίας περίπου 0,25m3 / 30m3/h = 0,0084h ή 30sec / ανά εκκίνηση.

 

Εάν θεωρείται λογική αυτή την λειτουργία της αντλίας (για την συγκεκριμένη αντλία των ~20hp)... τότε ΟΚ....

 

έτσι όπως το θέτεις δεν έχει καμία λογική αλλά ο νικοστρι το έθεσε διαφορετικά.

αν θέλεις 2κυβικα γιατι να τα θέλεις σε μια ώρα απαραίτητα και όχι σε 4 λεπτά πχ? 

και βασικά μας λείπει το ολικό ύψος της αντλίας. η γεώτρηση είναι δηλαδή 100 μέτρα, το ύψος που απομένει στην αντλία πόσο έιναι?

αν πχ στην επιφάνεια έχεις 4 bar και προσθέσεις την αντίσταση του κυκλώματος άρδευσης είναι πολύ πιθανό η παροχή να μεταβληθεί αρκετά προς τα κάτω (πχ 20-25 κυβικά την ώρα ) και η αντλία απλά να δουλέψει 5-6 λεπτά συνεχόμενα.

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το θέτεις δεν έχει καμία λογική αλλά ο νικοστρι το έθεσε διαφορετικά.

αν θέλεις 2κυβικα γιατι να τα θέλεις σε μια ώρα απαραίτητα και όχι σε 4 λεπτά πχ? 

και βασικά μας λείπει το ολικό ύψος της αντλίας. η γεώτρηση είναι δηλαδή 100 μέτρα, το ύψος που απομένει στην αντλία πόσο έιναι?

αν πχ στην επιφάνεια έχεις 4 bar και προσθέσεις την αντίσταση του κυκλώματος άρδευσης είναι πολύ πιθανό η παροχή να μεταβληθεί αρκετά προς τα κάτω (πχ 20-25 κυβικά την ώρα ) και η αντλία απλά να δουλέψει 5-6 λεπτά συνεχόμενα.

 

 

Σε βρίσκω σωστό, κάπως έτσι το υπολόγισα, με την διαφορά ότι πρότεινα σταλακτηφορο με μπεκ των 8 λίτρων αν ώρα  άρα τα 2 λίτρα που χρειάζεται θα τα πάρει σε 15 λεπτά . Αλλά για ποιο σωστούς υπολογισμούς πρέπει να βρούμε την καμπύλη λειτουργίας του βάτραχου κ το βάθος που έχει τοποθετηθεί, επίσης κ τα πραγματικά kw του βάτραχου , αποτη βλέπω από τους καταλόγους που έχω τα 30-35 κυβικά νερό στα 80μετρα βάθος τα δίνει κ μια 13kw αντλία   

 

 

                                                                                          m3/h   0   12   18   24  30 36  45

                                                   kw 13     hp 17,5            (m)   138 125 118 110  99 78  41

                                                   kw15      hp 20                       151 138 130 122 110 87 48

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Δοχείο = (φουσκα) στο πιεστικο που δινει την πιεση.

 

Για δεξαμενη εχω σκεφτει μια με 2-3 κυβικα. Σε αυτο το μέγεθος θα χρειαζονται τόσες πολλες εκκινησεις?  με 3m3 δεξαμενή, άρα ένα πλήρες πότισμα, 1 εκκίνηση θα έχει για 6min περίπου

 

 

Αυτο που εννοουσα ειναι με δεξαμενη και μετα απο εκει να φευγει με το πιεστικο . Η δεξαμενη θα γεμιζει απο την γεωτρηση οταν αυτη αδειαζει. Δηλαδη για το ενα στρεμμα ισως να μην χρειαζεται καν να αρχισει πανω απο μια φορα. σωστά

 

 

 

 

 

αν θέλεις 2κυβικα γιατι να τα θέλεις σε μια ώρα απαραίτητα και όχι σε 4 λεπτά πχ? γιατί στα εδάφη που ευδοκιμεί η αλόη ("συνίσταται η καλλιέργεια της σε εδάφη που αποστραγγίζονται εύκολα") αν ποτήσεις 2lt σε 4min.... μάλλον δεν θα επιτύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα...   ("Η αλόη ποτίζεται μόνο με το σύστημα της σταγόνας.")

 

πηγή: το site της αλόης :smile: 

 

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

το μπεκακι των 8 λιτρων θεωρείται σταγόνα ίσως να είναι μεγάλο για την αλόη - δεν γνωρίζω , ελαιοδεντρα έχω και κηπευτικά - αλλά δεν είναι απο τα μεγαλύτερα. 

 

απο την άλλη αν πχ το 4 λ/ω είναι σωστότερο δηλαδη 4 τονους την ώρα υποθέτοντας την καμπύλη των 13kw ως παραπάνω τότε η αντλία θα δουλέψει πίεση δικτύου 3-3,5 bar (θεωρώντας ότι μπήκε στα 100 μέτρα) άρα πάλι συνεχόμενα για μισή ώρα . δυστυχώς απούσας της πραγματικής καμπύλης της συγκεκριμένης αντλίας και το βάθος τοποθέτησης μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε (πετυχημένες βέβαια ορισμένες , αλλά υποθέσεις)

 

τώρα τα 5-6 λέπτα δεν θυμάμαι πως μου ήρθαν και τα έγραψα (είναι και η διαφορά της ώρας στην κίνα - έχω πιεί και μια μπύρα , τελοςπάντων) , τα 15 είναι σωστότερα στο 8αρι μπεκ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον, για να μην τα πολυλογειτε ακουστε και εμενα που το εχω εφαρμοσει το συστημα. Μπορει να ειμαι χημικος μηχανικος αλλα σε χωραφια μεγαλωσα. Θα πας και θα παρεις ενα inverter χωρις δευτερη σκεψη, ουτε δεξαμενες ουτε τιποτα, επισης καλο θα ειναι να παρεις και εναν προγραμαμτιστη σταθμων, ενας hunter  εχει περιπου στα 150-200, θα σου χρειαστει και ας μην βαλεις ηλεκτροβανες θυμισου με, ενας χρονοδιακοπτης τα ιδια λεφτα θα σου παει και εχει πολυ λιγοτερες δυνατοτητες. Παρεπιπτοντως, εμεις εχουμε 14 σταθμους απο 7000-10000 σταγονες ο καθε σταθμος, μοτερ 25 ιππους και inverter LS is5 με αισθητηριο πιεσεως, το οποιο το συνδεεις με το inverter, κανεις κλειστο βροχο και ρυθμιζεις την πιεση του δικτιου οσο γουσταρεις με ενα ποντεσιομετρο, την εγκατασταση την εχω κανει μονος μου, την εχει και στο manual. Για καλη σου τυχη και η δικη μου γεωτρηση γυρω στα 30 κυβικα βγαζει (στην αρχη της σεζον μετα γονατιζει στα 17-20) γι'αυτο και καταληξαμε στο inverter. Στην αρχη της σεζον που ειχε νερο, πεταγε τα λαστιχα απο την πιεση, εκανες μεγαλους τους σταθμους αργοτερα δεν εφτανε το νερο. Το inverter μπορεις να το κανεις να βγαζει οσο νερο θες, κυριολεκτικα, και 2κυβικα αμα θες μονο τοσα θα βγαλει, αρκει να μην σου πεφτει κατω απο τα 30hz μπορει να βλαψεις το μοτερ. Θα σου στοιχισει 1000+ευρα περιπου αυτη η ιστορια,(μονο τα υλικα)  αλλα θα τα γλιτωσεις σε ρευμα (εγω τα γλιτωσα γιατι δουλευει επι 4 μηνες 24ωρες ασταματητα). Το inverter οσο δουλευει τοσο ρευμα τραβαει, ενα μοτερ 25αρι τραβαει περιπου 28Α σε καθε φαση, εμενα τοσο τραβαει μονο στις εκκινησεις των σταθμων που δουλευει φουλ για να γεμισει το δικτυο, μετα κοβει στα 40hz συνηθως και τραβαει 19-20Α περιπου. Στο συνιστω με κλειστα ματια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.