Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδυασμοί φορτίσεων σχεδιασμού σε SAP2000 για μεταλλικές


 

Recommended Posts

Οι συνδυασμοί φορτίσεων σχεδιασμού για οριακή κατάσταση αστοχίας (αφού μόνο αυτό τον έλεγχο κάνει το SAP) κατά EC3 σύμφωνα

με το εγχειρίδιο του sap2000 είναι:

 

1)1,35G

2)1,35G+1,5Q

3)1,35G+1,5W

4)1,35G-1,5W

5)G+1,5W

6)G-1,5W

7)1,35G+1,35Q+1,35W

8 )1,35G+1,35Q-1,35W

9)G+E

10)G-E

11)G+1,5*(0,3)Q+E

12)G+1,5*(0,3)Q-E

 

α)To ψ=0.3 στους 2 τελευταίους συνδυασμούς απο που προκύπτει?Και γιατί το θεωρεί αυτόματα ψ=0,3 χωρίς να επισημαινεται κατηγορία κτιρίου?

 

β)Όταν αναφέρει Q,σημαίνει οτι λαμβάνει υπ'όψιν στον υπολογισμό την κύρια δράση και τη δευτερεύουσα με τον αντίστοιχο συντελεστή(Δηλαδή αν έχω χιόνι και κινητό φορτίο,δεν παίρνω και το συνδυασμό τους)?

 

γ)Το σεισμικό φορτίο με ποιο τρόπο το εισάγω στο 3D μοντέλο μου , γιατί σε μερικές ασκήσεις με μεταλλικά πλαίσια ,έχω δει οτι λαμβάνει υπόψη του σεισμικό συντελεστή π.χ. ε=0,15.Γνωρίζει κανείς πως προκύπτει αυτός?

Link to comment
Share on other sites

a) ?

β)ναι. χίονι και κινητό : 1.5Q+0.6*1.5S=1.5Q+0.9S

ή το 1.5S+0.6*1.5Q=1.5S+0.9Q

 

και πάντα να ελέγχεις ανά φόρτιση τους συντελεστές Ψ1 από κανονισμό

γ) βρές τον σεισμικό συντελεστή από ΕΑΚ και κάνε τα κατακόρυφα φορτία της G+ψ2Q οριζόντια ή την αυτόματη διαδικασία του SAP

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι συντελεστές ψ είναι οι συντελεστές συνδυασμού και ορίζονται στον EC1990. Εφόσων σε ενδιαφέρουν οι σεισμικές δράσεις σε ενδιαφέρει ο συντελεστής συνδυασμού ψ2. Τον κανονισμό θα τον βρεις στα downloads.

 

Αυτό το οποίο δείχνει το 0.3 είναι η μειωμένη πιθανότητα να φέρει το κτίριο το πλήρες φορτίο λειτουργίας του τη στιγμή που συμβαίνει ο σεισμός. Τώρα γιατί το SAP θεωρεί ότι είναι πάντα 0.3 δε το ξέρω αλλά πιθανότατα θα υπάρχει η δυνατότητα να αλλάζει αυτό.

 

οι 140 συνδυασμοί που προτείνει ο iovo δε νομίζω να έχουν γίνει ποτέ από κανένα μηχανικό... Εκτός και αν έχει προηγηθεί υπερβολικά πολύ δουλειά (excel ή άλλος τρόπος :wink:) ώστε να γίνεται αυτόματα τόσο ο υπολογισμός τους όσο και η εξαγωγή των δυσμενέστερων αποτελεσμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ Παναγιώτη ξέρεις πολλα...:wink:

H αλήθεια είναι ότι είναι υπερβολικός ο αριθμός των συνδυασμών, και μάλιστα πολύ δυσμενείς οι συνδυασμοί που περιλαμβάνουν Θερμοκρασια, Ατέλειες και Άνεμο, comb 31 -35 και comb52,53, συνήθως είναι αυτοί που καθορίζουν την επιλογή του μέλους, τουλάχιστον για μονόρωφα.

 

Στην ελληνική μετάφραση του ΕΝ1991-1:1994 (Παλαιά έκδοση Σεπτεμβριος 1994) ο EC αναφέρει

 

(1) Οι διαδικασίες για τις μόνιμες και τις μεταβλητές καταστάσεις που περιγράφονται στην παρ 9.4.2 (Οι 140 συνδυασμοί) μπορεί να απλοποιηθούν και να ληφθούν υπόψη οι δυσμενέστεροι από τους ακόλουθους συνδυασμούς.

 

α) Καταστάσεις σχεδιασμού με μια μόνο μεταβλητή δράση Qk1

 

Σ(j>=1) γGj Gkj "+" [1,5]Qk1 (9.13)

 

β) Καταστάσεις σχεδιασμού με δύο ή περισσότερες μεταβλητές δράσεις Qk,i

 

Σ(j>=1) γGj Gkj "+" [1,35]ΣQki (9.14)

 

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να ελέγχονται επίσης τα εντατικά μεγέθη για την δεσπόζουσα μεταβλητή δράση χρησιμοποιώντας την έκφραση (9.13)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Στα πλάισια της διπλωματικής μου στις σιδηρές κατασκευές που αφορά μελέτη μεταλλικού κτηρίου με το etabs βρίσκομαι στο στάδιο της εισαγωγής των συνδυασμών φορτίων λειτουργικότητας, αστοχίας και σεισμικών. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν κάποιος έχει αρχείο με τους συνδυασμούς για να κάνω μια επαλήθευση.

ΥΓ:Τα φορτία που έχω είναι dead,live,coating,cladding,snow, windx,windy, windnegativey, temp.

Όποιος μπορεί ας το ανεβάσει θα αποτελούσε μεγάλη διευκόλυνση.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κοίτα και εδώ: http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=48336

 

και πήγαινε εδώ και κατέβασε το αρχείο που έχει στα παραδείγματα: http://www.n-aktive.co.uk/

κάνε και αναζήτηση google για n-aktive στο forum, ίσως βρεις και άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.