Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κωδικός μενού ρυθμίσεων συναγερμού


panos2

Recommended Posts

καλησπερα,ο εγκαταστατης του συναγερμου μου,δεν μου λεει τον κωδικο installer code1 που μπορεις να προγραμματισεις τις παραμετρους του συναγερμου με την προφαση περι ασφαλειας.αυτο δεν ειναι παρανομο?πληρωσα για καποιο προιον το οποιο δεν μπορω να λειτουργησω στο 100%.

 

 

επισης υπαρχει τροπος να κανω reset τον συναγερμο ωστε να τον προγραμματισω με τα δικα μου γουστα?

Link to comment
Share on other sites

συνηθως βαζουμε κωδικο για να μην μπορουν να το τροποποιησουν το προγραμμα ο καθε ενας,οποτε ναι τιθεται θεμα ασφαλειας.

κατα δευτερον ασφαλιζεις την δουλεια σου,που σημαινει οτι χρειαζεσαι πρεπει να με φωναξεις να στο φτιαξω.Ο ιδιοκτητης ειναι ο νομιμος κατοχος του συναγερμου οποτε αν του ζητησες τον κωδικο και δεν στον εδωσε,δεν επραξε σωστα.

Αναλογα τον συναγερμο μπορει να γινει factory reset ειτε απο την πλακετα του ειτε αν επιστρεψει στην αντιπροσωπεια και σου το μηδενησουν(υπαρχει κοστος).

Οσο αναφορα για τους κωδικους και τα κλειδωματα δεν θα ηθελα να παρω θεση ουτε να ανοιξω καινουργιο θεμα γιατι θα ανοιξουμε πληγες.Ο καθε ενας απο εμας νομιζω οτι ξερει τι ειναι το σωστο.Απλως θα ηθελα να αναφερω επιγραμματικα οτι οι εγκαταστατες θελουν αδεια απο την ασφαλεια(περιεχονται και ιατρικες τοξολογικες,ψυχιατρικες εξετασεις),οπως επισης οτι υπαρχει και σωματειο που επικυρωνει πιστοποιητικο εγκαταστασης συναγερμου(κατι σαν υδε).

Οποτε ο συναδελφος αν τα εχει ολα αυτα νομιζω οτι επραξε για την καλη λειτουργια του συστηματος και κατα επεκτασην την ασφαλεια σου

Link to comment
Share on other sites

ιδιοκτήτης είναι αυτός που πλήρωσε τον συναγερμό...

 

ο εγκαταστάτης προστάτευσε την δουλειά του με τον κωδικό...

 

ο εγκαταστάτης είναι υποχρεωμένος να παραδώσει τον κωδικό, και ο ιδιοκτήτης να αναλάβει την ευθύνη του συναγερμού, καθώς πλέον ο εγκαταστάτης δεν θα έχει καμμία ευθύνη για τον συναγερμό....

Link to comment
Share on other sites

πρωτόκολλο παράδοσης.... 3 γραμμές όλο και όλο.... που απλά θα αναφέρει ότι αυτός είναι ο κωδικός και ότι ο ιδιοκτήτης αποδέχεται την ανάληψη ευθύνης της λειτουργίας του συναγερμού και δεν έχει καμμία άλλη απαίτηση από τον εγκαταστάτη...

Link to comment
Share on other sites

πρωτόκολλο παράδοσης.... .

τα παραπάνω περι πρωτόκολλο κ συναφή, που τα αναφέρει σαν υποχρεώσεις μας ο hd384?

Μεταξύ μας, μόνο ο paradox   spectra ήταν τρομακτικός εύκολος για το χρήστη στις παραμετροποιήσεις 

Link to comment
Share on other sites

ειδα στο manual του συναγερμου πρεπει να εχεις τον κωδικο για να κανεις ρεσετ.φυσικα και του ειπα να τους υπογραψω χαρτι οτι δεν φερουν καμια ευθυνη και δεν δεχτηκε.τι να πω με τους κρυψινους...καταρχην τον αλλαξε εν αγνοια μου γιατι ο default δεν μπαινει.ποιστοποιητικο δεν μου εδωσε.επρεπε να μου δωσει?ουτε καν τις οδηγιες χρησης δεν μου εδωσε..μονος μου τις βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

 που τα αναφέρει σαν υποχρεώσεις μας ο hd384?

 

 

κανονικά θα έπρεπε να δίδεται και τέτοιο... ασθενών ρευμάτων... αλλά ας μην το ψάχνουμε..  ο πελάτης ούτε το θέλει, ούτε το πληρώνει....

όμως αναφερόμουν σε ένα απλό χαρτί Α4 που "παραδίδει" ο εγκαταστάσης τον συναγερμό...

 

Πάντως, στα περισσότερα manual των συναγερμών υπάρχει "βιβλιαράκι" που παραδίδει ο εγκαταστάτης στον χρήστη και μέσα σε αυτά ο εγκαταστάτης πρέπει να αναφέρει και τον κωδικό εγκατάστασης... φαντάζεσαι πχ. ο εγκαταστάτης να την κάνει στο μέλλον για Αυστραλία μεριά... :smile:

 

Είναι αστείο να μην δίνει στον χρήστη τον κωδικό... άλλωστε το 99% φοβούνται να κάνουν έναν απλό χειρισμό... ποιος θα επιχειρήσει να πειράξει πρόγραμμα...

 

 

Pano

τι να σου πω... έπεσες σε μ@@@κα.... κοίταξε πως θα το διευθετήσεις γιατί άκρη δεν θα βγάλεις...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι συναγερμοι εχουν 2 βιβλιαρακια,1 για τον εγκαταστατη(installer manual)και 1 για τον χρηστη(user manual)συνηθως παραδιδιονται μονο το ενα απο τα 2...

Οσο αναφορα για το χαρτι λιγοι το κανουν γιατι ακομα δεν ειναι ευρεως γνωστο στον κοσμο αλλα ουτε υποχρεωνει κανενας τους εγκαταστατες να το δωσουν.

Μακαρι να γινοταν αυτο οπως με την υδε να επρεπε να παραδωσουν χαρτι για να ειναι εγκυρη η τοποθετηση και να μπορει να συνδεθει με κεντρο ληψης σηματων αλλα νομιζω οτι θα αργησει πολυ.

Ο συνδεσμος ειναι αυτος www.seea.gr και οταν μπειτε στην κεντρικη σελιδα πατηστε το εγγραφο κατω δεξια που λεει πιστοποιητικο

και θα το δειτε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.