Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΜΣΕΔΕ Εισφορές σε ΟΕΚ (Δελτίο Κοινωνικού Τουρισμού).


koslyr

Recommended Posts

Είμαι μισθωτός με ασφαλιστικό φορέα το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Θα ήθελα να γνωρίζω εάν υπάρχει η δυνατότητα να ζητήσω να μου κρατανε εισφορές για ΟΕΚ (οργανισμός εργατικής εστίας) ώστε να μπορώ να συμμετέχω στη διαδικασία για τα Δελτία Κοινωνικού Τουρισμού.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μισθωτός σου κρατούν και ένα 4,08 υπέρ ΙΚΑ (+7,33% που είναι οι εργοδοτικές εισφορές) που περιλαμβάνει και εισφορές στον ΟΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές του εργαζομένου στο ΙΚΑ είναι 4,18% και του εργοδότη 7,43%. Δείτε και ΕΔΩ(σελ.13) απο τον ΟΔΗΓΟ του ΤΕΕ.

Το 4,18% προκύπτει (τουλάχιστον για το δημόσιο) ως εξής : (ασθένεια σε χρήμα 0,40% + ΟΑΕΔ 2,43% + ΟΕΚ 1,00% + ΟΕΕ 0,35%)

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου στοιχεία είναι προφανώς ολίγο "μπαγιάτικα".

Και μια σημείωση:

ΟΕΚ = Οργανισμός Εργατικής Κατοικίας

ΟΕΕ = Οργανισμός Εργατικής Εστίας

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου στοιχεία είναι προφανώς ολίγο "μπαγιάτικα".

Και μια σημείωση:

ΟΕΚ = Οργανισμός Εργατικής Κατοικίας

ΟΕΕ = Οργανισμός Εργατικής Εστίας

 

Σωστά για το Δελτίο Κοινωνικού τουρισμού αρμόδιος Φορέας είναι ο ΟΕΕ.

Συγκεκριμένα στο ακόλουθο link αναφέρονται οι προυποθέσεις για τους δικαιούχους στο Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού:

http://www.oee.gr/pages.asp?Page=36ΟΕΕ

 

 

Οι εισφορές του εργαζομένου στο ΙΚΑ είναι 4,18% και του εργοδότη 7,43%. Δείτε και ΕΔΩ(σελ.13) απο τον ΟΔΗΓΟ του ΤΕΕ.

Το 4,18% προκύπτει (τουλάχιστον για το δημόσιο) ως εξής : (ασθένεια σε χρήμα 0,40% + ΟΑΕΔ 2,43% + ΟΕΚ 1,00% + ΟΕΕ 0,35%)

 

Πράγματι στο Εκκαθαριστικό της Μισθοδοσίας μου περιέχεται η εισφορά 4,18% προς το ΙΚΑ.

Για το συγκεκριμένο το link που δόθηκε αναφέρει (στην σελ. 13):

"παρακρατείται και ποσοστό 4,18% επί των αποδοχών, για τον κλάδο παροχών σε χρήμα του ΙΚΑ. Αυτός ο κλάδος δίνει στο Μηχανικό το

δικαίωμα να εισπράττει το μισθό του σε περίπτωση απουσίας μεγαλύτερης των 3 ημερών λόγω ασθένειας"

Με βάση αυτήν την εισφορά μπορώ να ζητήσω συμμετοχή στον ΟΕΕ για την απόκτηση Δελτίου Κοινωνικού Τουρισμού;

 

Εχω αποστείλει σχετικό ερώτημα και προς τον ΟΕΕ, αλλά δεν έχω λάβει ακόμη ξεκάθαρη απάντηση, οπότε θα ήθελα να γνωρίζω εάν κάποιος άλλος έχει ήδη ασχοληθεί με το θέμα αυτό και έχει σαφή εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές στο ΙΚΑ δεν είναι μόνο για είσπραξη του μισθού σε περίπτωση ασθενείας.

Αν ήταν έτσι θα ήταν μόνο 0,40%. Δες την ανάλυση του sotiris_an.

Το 0,35% υπέρ ΟΕΕ γιατί το πληρώνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.