Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανασφάλιστος συνεργάτης και εργατικό ατύχημα


ikaros13

Recommended Posts

Ίκαρε το οτι χρωστάς στο ΤΣΜΕΔΕ θεωρώ οτι δεν σε κάνει "ανασφάλιστο". Είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και επειδή χρωστάς δεν μπορείς π.χ. να κάνεις χρήση του βιβλιαρίου υγείας, δεν παύεις όμως να είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτο που λες αλλα απο την αλλη ποια η διαφορα με τον ανασφάλιστο και τις ευθύνες που μπορει να εχει η εταιρεια σε περιπτωση ατυχήματος ειτε με τον έναν όρο ειτε με τον αλλο.

Με τους ανθρώπους που μίλησα εκει δεν ειχαν κάποιο θεμα με τις εισφορές μου αλλα σε πιο "φιλικό" επίπεδο συζήτησης με παρετρηναν να τακτοποιήσω τις εισφορές με τον έναν η αλλο τροπο και σίγουρα όχι απο ενδιαφέρον για το άτομο μου.. Αυτο με έβαλε σε σκέψεις και ανάρτησα το θεμα.. Για να ειμαστε όλοι οκ οπως χαρακτηριστικά μου έμεινε απο τη συζήτηση..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτο που λες αλλα απο την αλλη ποια η διαφορα με τον ανασφάλιστο και τις ευθύνες που μπορει να εχει η εταιρεια σε περιπτωση ατυχήματος ειτε με τον έναν όρο ειτε με τον αλλο.

Με τους ανθρώπους που μίλησα εκει δεν ειχαν κάποιο θεμα με τις εισφορές μου αλλα σε πιο "φιλικό" επίπεδο συζήτησης με παρετρηναν να τακτοποιήσω τις εισφορές με τον έναν η αλλο τροπο και σίγουρα όχι απο ενδιαφέρον για το άτομο μου.. Αυτο με έβαλε σε σκέψεις και ανάρτησα το θεμα.. Για να ειμαστε όλοι οκ οπως χαρακτηριστικά μου έμεινε απο τη συζήτηση..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Από την στιγμή που κόβεις νόμιμα ΑΠΥ σαν μηχανικός (δηλαδή έχεις ανοιχτά βιβλία και άδεια άσκησης επαγγέλματος) και δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να σου απαγορεύει να κόψεις ΑΠΥ λόγω το οτι δεν έχεις ασφαλιστική ενημερότητα, η εταιρία θεωρώ πως είναι καλυμμένη. Τώρα το κομμάτι του ατυχήματος (χτύπα ξύλο). Είναι όπως το είπε ο συμφορουμίτης λογιστής. Είναι αρκετά περίπλοκο. Ίσως να αναφέρει κάτι στο ιδιωτικό συμφωνητικό. Επίσης οι εταιρίες που παίρνουν εργολαβίες δημοσίου έχουν στις περισσότερες περιπτώσεις υποχρέωση να ασφαλίσουν το έργο (συμπεριλαμβανομένης της αστικής ευθύνης -> αποζημιώσεις). Τώρα αν η εταιρία έχει πάρει εργολαβία δημοσίου, σίγουρα θα αναφέρει στην σύμβαση τις υποχρεώσεις του αναδόχου ως προς εργαζόμενους και υπεργολάβους (καλή ώρα εσύ).

 

Τώρα σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος μηχανικού είτε μισθωτού είτε ΕΕ, το οποίο τον καθιστά ανάπηρο και ανίκανο για εργασία λαμβάνει σύνταξη αναπηρίας απο το ΤΣΜΕΔΕ και προφανώς δεν θα πρέπει να χρωστάς για να την πάρεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.