Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση σε κλήρο


ARS

Recommended Posts

Αγαπητοί κύριοι,

 

Θα ήθελα και εγώ την συμβουλή σας σχετικά με μια πολύ μπερδεμένη υπόθεση στην περιοχη Αυλώνας Αττικής(πρώην Σάλεσι-Μπούγα).

 

Αγορά 2 αντικριστων αγροτεμαχίων το 1973 ενός 3000τ.μ και ενός 5600 τ.μ (Μόνο αυτό δίπλα σε ρέμα, όχι πάνω) εκκατέρωθεν χωματόδρομου(Που φαίνεται σε χάρτεσ τησ ΓΥΣ και Α/Φ από το 1938 τουλάχιστον ως ολοκληρωμένος μεγαλύτερου μήκους αλλά όχι να ενώνει οικισμούς). Και τα δύο αγροτεμάχια (Που δεν ανταποκρίνονται στα όρια της αρχικής διανομής) αγοράστηκαν από δισ έγγονα προφανώς καταπατητών που δεν είχε αναγραφεί το όνομά τους πάνω στους συγγκεκριμένους ''Ιδιωτικούς'' κλήρους (Άρα ιδιοκτησίες) αλλά ήταν πράγματι κληρούχοι εγγεγραμμένοι πάνω σε άλλες κληρώσεις δασικές η' αγροτικές και κατέιχαν έκαστος το 1/208 του συνόλου του Χωρίου και των κοινοτικών κτήμάτων Σάλεσι-Μπούγα και αγοράστηκε παρά τον Ανδρέα Συγγρό δηλαδή τον ''Κάτοχον και Κύριον των Χωρίων μετά των καλλιεργούμενων, καλλιεργήσιμων αγρών και δασών Βαλανιδιών κ.λ.π''. Η τελευταία φράση είναι απο το συμβόλαιο του 1884 γραμμένο με ιερογλυφικά!

 

Και τα δύο αγροτεμάχια προέρχονται από κατάτμιση ιδιωτικών(που δεν υπάρχει) μη διανεμημέμων κλήρων μάλλον άρτιων.(Το οικοδομίσιμο δεν το ξέρω αν και είναι μεγάλα τα εναπομείναντα το έταιρο του ολόκληρου αδιανέμητου κλήρου του 5600 βλέπει στον ίδιο δρόμο, το έταιρο του 3000τ.μ είναι 8000τ.μ τυφλό).

 

Το 2007, Ιανουάριο, κάνουμε νέο τοπογραφικό και αίτηση στο Δασαρχείο για χαρακτηρισμό/αποχαρακτηρισμό των εκτάσεων. Το πάλιό τοπογραφικό που είχαμε έγραφε ότι ο δρόμος ήταν 10 μέτρα πλάτους. Στην πραγματικότητα ήταν 4μ.

 

Απο 2007-2012 το δασαρχείο ζητάει χαρτί συνεταιρισμού στον πατέρα μου 80 ετών τώρα και ο συνεταιρισμός δεν μας το δινει(Τι είναι αυτό το χαρτί δεν ξέρω.....). Εγώ τους τελευταίους τρείς μήνες που γύρισα από την μακρινή Ασία, από Ναυπηγός μετατρέπομαι σε Τοπογράφο Αγρονόμο και νομικό και βγάζω κάποια άκρη!!!

 

Στα συμβόλαια και των δύο οικοπέδων αναγράφεται ότι δεν προέρχονται εξ αγροτικής αποκαταστάσεως. Στα τοπογραφικά διαγράμματα Καλλίνικου και Γκρώμαν έτος 1906/χάρτης 2 (Που μόνο οι διανομές κυρώθηκαν το 2003 με νόμο-δεν φαίνεται να έχουν απαλλοτριωθεί) και τα δύο κτήματα βρίσκονται σε αδιανέμητη περιοχή η οποία όμως φέρει γραμμες κατάτμησης χωρίς νούμερα(από ιδιωτική κατάτμιση) τα δάση αυτά και τα αγροτεμάχια που συστηματικώς καλλιεργούνταν εξαιρέθηκαν από την επικοιστική νομοθεσία.

 

Ο ιδιωτικός συνεταιρισμός που μάλλον ηταν κατά το παρελθόν ''ιδιωτικός δασικός συνετερισμός'' και δεν έχουν τα Υπουργεία Γεωργίας και Περιβάλλοντος μητρώο, μου λέει ότι δεν υπάρχουν κωδικοποιημένοι κτηματολογικοί κατάλογοι που να γράφουν την χρήση της γης. Ουτε στα διανεμημένα που φέρουν όνομα κληρούχου, ούτε στα αδιανέμητα που δεν αναγράφουν τίποτα(Ίσως έτσι κάποια δασικά Α/Φ1945, τα έχει βγάλει αγροτικά ο συνεταιρισμός στο παρελθόν).

 

Εγώ παράλληλα ψάχνω να βρώ στοιχεία για το αν έχουν απαλλωτριωθεί τα αδιανέμητα από το κράτος(Διεύθυνση Δασών και Υπουργείο Γεωργίας), αλλά μάλλον δεν ισχύει αυτό γιατί σε κτηματολογικούς πίνακες της ΔΕΣΦΑ Α.Ε τα ορίζουν ως ιδιωτικα δασικα. Από τα υπουργεία μου είπαν να μιλήσω με τον τμηματάρχη της αλλαγής Χρήσης στην Διεύθυνση Υπουργίου Γεωργίας. Δεν τον έχω βρει ακόμα αλλά αμφιβάλω αν ξέρει και αυτός....

 

Ένα τμηματάκι του δρόμου(μήκος 300μ περίπου και πλατους 4 μέτρων) μπροστά από τα οικόπεδα και το αδιέξοδο στο οποίο τελειώνει (σε γειτονικό διανεμημένο κλήροτεμάχιο) φαίνονται στα τοπογραφικά του 1906 αλλά αυτά τα κτηματολογικά στοιχεία του οικισμού της Αυλώνας Αττικής(Πρώην Σάλεσι-Μπούγα) δεν έχουν κυρωθεί εκτός από τον νόμο του 2003 που αναφέρεται στις διανομές(Μάλλον μόνο του δασικού μέρους-αυτό καταλαβαίνω εγώ) η' από πολεοδομία για οικισμούς προ του 1923. Τα οικόπεδά μας αυτά βρίσκονται στην άκρη του σχεδίου και δεν περιβάλλονται από ονομαστικώς διανεμημένα κτήματα.

 

Το ερώτημά μου είναι απλό.

 

Γιατί ο Δασάρχης Καπανδριτίου μου ζητάει χαρτί από τον Συνεταιρισμό αφού του έχω πάει συμβόλαιό ιδιοκτησίας μας(τρίτου) (του 1973) και του λέω να μην ανακατέυετε στα ιδιοκτησιακά αφού δεν έχει γίνει απαλλοτρίωση και δεν υπάρχει μεταγραφη και βάρη στο υποθυκοφυλλάκειο Ορωπού. Νομίζω ότι και από χρησικτησία είμαστε καλυμένοι αφού πέρασαν 40 χρόνια τωρα (Εκτός αν χριάζεται να κάνω χρησικτησία και στο υπόλοιπο του αδιανέμητου ''ιδιωτικού'' κλήρου για να είμαι καλυμμένος. Μην πάει αύριο το πρωί και το κάνει ο γείτονας σε εμένα)

 

Την ύπαρξη των τοπογραφικών χαρτών την γνωρίζει και τους έχει το Δασαρχείο από το 1980 η' 1985 και θα έπρεπε σίγουρα να τους έχει από το 2003 οπότε και η διανομή κυρώθηκε.

Έχει πάντως και σχετικές αποφάσεισ Συμβουλίου ιδιωτικών Δασών αλλά δεν μου τις στελνει με ΦΑΞ ή ηλεκτρονικά και ζηταει αίτηση αυτοπροσώπος γιατί δεν βρίσκει το Φ.Ε.Κ και δεν μπορεί να δώσει τέτοιο έγγραφο!!!!

 

Επιπλέον υποστηρίζει ότι η περιοχή είναι αναδασωτέα λόγω της πυρκαγιάς του 1992 και ότι περιμένει απάντηση για τα αγροτικά από το υπουργείο. Η απόφαση εξαιρεί τα αγροτικά από μόνη της!!!!!Άρα ψεύδεται?

 

Η ΔΕΣΦΑ έχει κτηματολογικούς καταλόγους που φαίνεται ότι η ιδιοκτησία μας είναι δασική(Ενώ από τις Α/Φ 1938-2007 φαίνεται ότι καλλιεργήται), ενώ παραδίπλα ένα διανεμημένο με δέντρα στην Α/Φ 1945, το ορίζουν αγροτικό για να πάρει αποζημίωση 5 φορές μεγαλύτερη.

 

Έχω επικοινωνήσει με την επιτροπή απαλλωτριώσεων και αποζημιώσεων της ΔΕΣΦΑ και θέλουν χαρτί Δασάρχη για να επανεξετασουν την αποζημίωση.

 

Δασολόγιο δεν έχει συνταχθεί στην περιοχή και οι χάρτες αναρτώνται τελος 2012 σύμφωνα με την Κτηματολόγιο Α.Ε.

 

Έχω ζητήσει μελέτη φωτοερμηνίας από ιδιώτες(1000EURO) και θέλω να την καταθέσω και αυτήν μαζί με τα αρχαία(1884) συμβόλαια, τοπογραφικά(1906), διαθήκες(1931), πιστοποιητικά μεταγραφών 1973, πιστοποιητικά περι μη διεκδικήσεων 2012 και ένα χαπάκι.

 

Έχω δίκιο να λέω στον δασάρχη να κάνει την πράξη χαρακτηρισμού η' αποχαρακτηρισμού σύμφωνα με τον 998/79 και να μην ζητάει χαρτιά συνεταιρισμού η΄ είμαι λάθος?

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια και τις συμβουλές σας.

ΟΡΘΟΦΩΤΟΧΑΡΤΗΣ.PDF

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΑΣΚΑΛΑΝΤΩΝΑΚΗ ΚΟΥΤΣΙ-ΡΟΥΜΑΝΙ.pdf

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΥ - Copy.pdf

post-73118-0-70945400-1336658325_thumb.jpg

aero 1938 - Copy (2).pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.