Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λόγος ύπαρξης ΤΤ στο λεκανοπέδιο


Recommended Posts

Μάλιστα, ψάχνοντας βρήκα κάτι που ισως εξηγεί την απορία μου.

Σε πολύ παλιές εγκαταστάσεις και σε περιοχές με αμεση γείωση η γραμμή απο τον μετρητή στον πίνακα ήταν με δύο καλώδια, φάση ουδετερος και η γείωση γινόταν απευθείας μέσα στην εγκατάσταση με αγωγό απο τον πίνακα σε κάποιο μεταλλικό σωλήνα της ύδρευσης.

Ισως αυτο να είναι και η αιτία που είναι δύσκολο να απομονωθεί η γείωση σε τέτοιες εγκαταστασεις, να τραβηχτεί αγωγός απο τον μετρητή στον πίνακα και να γίνει καλύτερη γειωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο συνδιασμος αμεσης γειωσης με την ουδετερωση απαγωρευεται να συνηπαρχη ...το εχω διαβασει πολες φορες αν και δεν εξηγουν το γιατι..εγω παντος πιστευω πως εαν εμενες σε μια μονοκατοικια χωρις να εχει σχεση η γειωση σου με υδρευση και αλλα τετοια παρα μονο σε καθαρο χωμα στον κοιπο σου και ειχες μια καλη τιμη αντιστασης τις ταξης του 1 ωμ κ κατο θα μπορουσες ανετα να την στηλεις απευθειας στο ρολοι σου να γινει εκει ο κομβος και να εχεις ουδετερωση δεν βρισκο τον λογο να μην μπορει να γινει αυτο διοτι κ συνησφερεις στο δυναμικο τις δεη αλλα και περνεις απο το δυναμηκο της..ενοειτε οτι δεν θα το δεχτουν αν δουν κατι τετοιο αλλα δεν ξερω τον λογο..απο την αλλη αυτο δεν θα μπορουσες να το κανεις σε καμια περιπτοση σε μια απο τις χιλιαδες πολοικατικοιες που δεν εχουν γειωση καθολου και οι μισοι ειναι στα νερα και οι αλλοι μισοι με ραβδους στα υπογεια που δεν ποιανουν τιπ εχω βρει μεχρι κ 200 ωμ γειωση σε τετοια μερει..γιατι ετσι εξαρτομε μονο απο την γειωση του ουδετερου τις δεη και αν κοπει κανας ουδετερος πριν το ρολοι που θα γινει ο κομβος με την γειωση τις πολοικατικοιας  τοτε ολοι αυτοι που ειναι στα νερα και δεν εχουν καλη γειωση δικια τους φανταζεσε τι μπορει να παθουν; 

 

το σκεπτικο στην ουδετερωση δεν ειναι μονο να περνεις γειωση και να μειωνειςτην αντισταση σου αλλα και να δινεις ετσι ωστε να συνησφερεις στο δυναμικο...αν πας να μετρησεις με βροχο σε περιοχη με ουδετεροση θα σου βγαλει σχεδον 0 ωμ 0,5.. αν βγαλεις την γειωση σου ωμος απο τον κομβο κ την μετρησεις με πασαλακια θα δεις οτι θα ειναι ποιο μεγαλη..εκει σε θελω..

  • 0
Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου ειναι γιατι δεν κανουμε το ιδιο και στην αμεση γειωση όπου υπάρχει,να συνδεσουμε δηλαδη τον ουδετερο της δεη με την γειωση της εγκαταστασης μας για βελτιωση της τιμής της αντίστασης γειωσης.

γιατί πολύ απλά όταν συνδέουμε τον ουδέτερο με την γείωση το σύστημα γείωσης είναι ΤΝ, στην άμεση γείωση ο ουδέτερος δεν συνδέεται με την γείωση άρα αν γίνει η σύνδεση το σύστημα γείωσης δεν θα είναι πια άμεση γείωση

Link to comment
Share on other sites

Ναι οπότε καταλήγουμε στο ίδιο ερώτημα πάλι, γιατί να υπάρχει η άμεση γειωση αφού μπορούμε να κάνουμε ουδετερωση και να πετύχουμε καλύτερο αποτέλεσμα οσον αφορά την τιμή της αντίστασης γείωσης.

Αυτό δε μπορώ να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

ο συνδιασμος αμεσης γειωσης με την ουδετερωση απαγωρευεται να συνηπαρχη ...το εχω διαβασει πολες φορες αν και δεν εξηγουν το γιατι..εγω παντος πιστευω πως εαν εμενες σε μια μονοκατοικια χωρις να εχει σχεση η γειωση σου με υδρευση και αλλα τετοια παρα μονο σε καθαρο χωμα στον κοιπο σου και ειχες μια καλη τιμη αντιστασης τις ταξης του 1 ωμ κ κατο θα μπορουσες ανετα να την στηλεις απευθειας στο ρολοι σου να γινει εκει ο κομβος και να εχεις ουδετερωση δεν βρισκο τον λογο να μην μπορει να γινει αυτο διοτι κ συνησφερεις στο δυναμικο τις δεη αλλα και περνεις απο το δυναμηκο της..ενοειτε οτι δεν θα το δεχτουν αν δουν κατι τετοιο αλλα δεν ξερω τον λογο..απο την αλλη αυτο δεν θα μπορουσες να το κανεις σε καμια περιπτοση σε μια απο τις χιλιαδες πολοικατικοιες που δεν εχουν γειωση καθολου και οι μισοι ειναι στα νερα και οι αλλοι μισοι με ραβδους στα υπογεια που δεν ποιανουν τιπ εχω βρει μεχρι κ 200 ωμ γειωση σε τετοια μερει..γιατι ετσι εξαρτομε μονο απο την γειωση του ουδετερου τις δεη και αν κοπει κανας ουδετερος πριν το ρολοι που θα γινει ο κομβος με την γειωση τις πολοικατικοιας  τοτε ολοι αυτοι που ειναι στα νερα και δεν εχουν καλη γειωση δικια τους φανταζεσε τι μπορει να παθουν; 

 

Ενας λογος που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι σε 10 χρονια η γειωση στο κηπο σου δεν θα ξερει κανεις τι τιμη εχει παρει.

Η γειωση στον μετασχηματιστη (υποτιθεται) μετριεται καθε ετησια συντηρηση.

Επισης Αν ποτε βγαλει προβλημα η γειωση του μετασχηματιστη θα λειτουργησει με την δικη σου μονο??Οποια διατομη και να εχει?

Link to comment
Share on other sites

και στις οικιες (υποτιθετε :) οτι γινοντε επανελεγχοι καθε 4 χρονια γιαυτον τον λογο γιατι δεν ξερουμε τι θα γινει σε 10 χρονια..στην ουδετερωση ο αγωγος απο την δεη γειωνεται καθε 300 μετρα δεν εχει μονο μια γειωση στο Μ/Σ αλλα και αυτο να μην ισχυε στο δυκτιο της ουδετεροσης δεν ειναι μονο η δικια μου γειωση ειναι η γειωση ολων...γιαυτο ανεφερα πριν οτι για να μετρησεις σε δυκτιο ουδετερωσης πρεπει να την λυσεις απο τον κομβο του ρολογιου και να την μετρησεις με πασαλακια.για να μην μετρησεις τον αλλων που θα βρεις σιγουρα μικρη αντισταση..αα και στην περιπτοση τις πολης αν θα κοπη απο τον Μ/Σ  με λιγα λογια δεν θα εχουμε ουδετερο..αυτο οπουδιποτε και να συμβει ειναι προβλημα σοβαρο κ πρεπει να φτοιαχτει αμεσα ειδικα σε τριφασικη παροχη..με εναν επιτηριτη τασης στον πινακα μας ειμαστε αρχοντες κ απο αυτο μεχρι να φτιαχτει.. 

Edited by manoselectric
Link to comment
Share on other sites

Στις οικιες υποτιθεται γινεται καθε 4 χρονια αλλα δεν γινονται ποτε.Ο αγωγος απο την ΔΕΗ.Εσυ αναφερες να την γειωσεις μονος σου,υποθετω επισης οτι για να κανεις οπως λες ουδετερωση θα πρεπει και αλλοι να γειωσουν στον κηπο τους ,οπου παλι το αποτελεσμα (και στο παρον και σε βαθος χρονου) θα ειναι αβεβαιο.

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε στις οικιες γινονται ελεγχοι καθε 4 χρονια? Με το ισχυον νομικο πλαισιο επαναλεγχοι γινονται το αργοτερο καθε 14 χρονια. 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειναι ικανοποιητικη η τιμη τις γειωσης και δεν εχεις την δυνατοτητα να την κατευασεις αλλο  μπορεις  να γραψεις στις παρατηρησεις τον επομενο επανελεγχο που πιστευεις οτι ειναι απαρετητο να γινει κατα την γνωμη σου εσυ ετσι ωστε να εισαι καλημενος νομικα..γιατι πολοι βρισκουν μια γειωση 10 15 ωμ και γραφουν στο ποιστοποιητικο 2 ωμ.. μεγα λαθος.. πρεπει να γραψεις την σωστη τιμη αν δεν μπορεις να την κατευασεις αλλο και γραφεις στις παρατηρησεις επομενος επανελεγχος 4 χρονια..η και ενα μπορεις να βαλεις.. σχεδον ολοι στα ποιοστοποιητικα γραφουν 2 ωμκαι κατο και σχεδον κανενας δεν εχει δυο ωμ εκτος απο αυτους με θεμελιακη..για να βγαλεις 2 ωμμεσα στην αθηνα πρεπει να κανεις ταμα στο θεο..οποτε εσυ το βρισκεις σωστο να γραψεις ψευτικη τιμη στο ποιστοποιητικο κ να πας σε 14 χρονια κ αν σε φωναξουν η να γραψεις την σωστη τιμη με παρατηρηση για μικροτερης διαρκιας επανελεγχο κ επιδιορθοση;;κ εαν δε σε φωναξουν θεμα δικο τους μετα..γιατι οσο νανε ειναι κ το οικονομικο στη μεση ,για να φτοιαχτει μια γειωση μπορει να ξεκινησει απο 300 κ να φτασει 3000 γιατι να επιβαρηνετε ο καθε ανθρωπος με αυτα τα λεφτα που μπορει να μην εχει κιολας κ να μην μας την φερνει η δεη που την πληρωνουμε κιολας;;

Link to comment
Share on other sites

Και για να επανελθω,είναι λίγο δυσνόητο εως αδύνατο αυτο που λέει η ΔΕΗ οτι απαγορεύεται η συνύπαρξη αμεσης και έμμεσης γείωσης...

Δηλαδή ή θα έχεις άμεση γείωση,απ'ευθείας δηλαδή γειωμένη την εγκατασταση σου με την όποια γείωση επιλέξεις (καλή ή κακή) ανεξάρτητη απο τον ουδέτερο που σου φέρνει η ΔΕΗ ..... ή θα εχεις ουδετέρωση , θα γειώσεις εσυ την εγκασταση σου κανονικα με την γείωση σου και μετα θα ερθει η ΔΕΗ να την ξαναγειώσει στο δικό της δίκτυο με την ουδετέρωση....θέλω να πω πως η το ενα θα συμβαινει (αμεση γειωση) ή το άλλο (έμμεση γειωση-ουδετερωση) η συνύπαρξη των δύο μεθόδων πως θα γινει?

Αν έχεις αμεση γειωση και πας και κάνεις ουδετέρωση τοτε την μετατρέπεις σε έμμεση....πως ειναι δυνατον να συνυπαρχουν οι δυο μέθοδοι?????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.