Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργοληπτικό Ο.Ε. Τεχνικής Εταιρείας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει....

Φίλος, Πολ. μηχ/κος δομοστατικός, μέλος του ΤΕΕ και του ΤΣΜΕΔΕ, είναι μέλος Ο.Ε. Τεχνικής εταιρείας.

Επιθυμεί να βγάλει και εργοληπτικό και να ξεκινήσει να ασχολείται και μ'αυτό. 2 ερωτήσεις έχω :

1) Μπορεί να βγάλει την βεβαίωση από την Νομαρχία για ανάληψη έργων ως 47.000 € ? (Κοινώς το εμπειροτεχνικό που λέμε) ?

2) Θέλει επίσης, να χρησιμοποιεί το πτυχίο του και να παίρνει έργα ή αναθέσεις για λογαριασμό της εταιρείας. Αν δεν μπορεί να βγάλει το Νομαρχιακό (που πιστεύω δεν μπορεί, αλλά θέλω να μου το επιβεβαιώσει κάποιος αν γνωρίζει), τότε ποια είναι η διαδικασία για να βγαλει εργοληπτικό η εταιρεία και να παίρνει έργα χρησιμοποιώντας το πτυχίο του?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε απο το εξής.

 

Τεχνική εταιρεία αναφέρεις. Μαλλον τεχνική, απλά χωρίς ΜΕΕΠ, σωστά; (δηλαδή δεν αναλαμβάνει απευθείας δημόσια έργα).

 

Στα ερωτήματα σου: 1) οχι δεν μπορεί ειναι μηχανικός ΠΕ. Τα νομαρχιακά είναι για τους ΤΕ.

 

2) εδώ είναι 2 τα τινά. Πρώτον, να πάρει ΜΕΕΠ αυτός στην ατομική του επιχείρηση, να παίρνει έργα και να τα "δουλευει" υπεργολαβικά η εταιρεία του.

Δευτερον, με το ΜΕΚ του ΠΜ φιλου σου, να βγάλει ΜΕΕΠ η εταιρεία και να παίρνει απευθείας αυτή τα έργα. Απο τη στιγμή που'ναι ήδη υπάλληλος-μελος-οτι είναι ο φίλος, βολεύει.

 

Εάν φυσικά θελει το εργοληπτικό κυρίως γι'αυτόν, πηγαίνει στη 1η περίπτωση. Πχ εχει εναδήμαρχο κολλητό και μπορει να παίρνει 5 αναθέσεις το χρόνο. Γιατί να τα καρπώνεται η εταιρεία και ο φιλος να παίρνει ένα "μεροκάμματο";

 

Υ.Γ. είσαι και σε "λαθος" κατηγορία. Πέρνα απο εδώ : http://www.michanikos.gr/forum/79-%CE%BC%CE%B5%CE%BA-%CE%BC%CE%B5%CE%B5%CF%80/

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι διπλωματούχος πολ. μηχανικός βγάζει ΜΕΚ στην πενταετία χωρίς εμπειρία .Το πρώην νομαρχιακό τώρα νομίζω περιφερειακό βγάζουν μονό από το ΤΕΙ

Βγάζοντας καταρχήν το ΜΕΚ έχει δυο επιλογές ή να βγάλει βεβαίωση ΜΕΕΠ ατομική ή η ΟΕ

( που είναι και μέλος της ) να αποκτήσει εργοληπτικό , αυτό είναι δικό του θέμα πως θέλει να κινηθεί

Εφόσον θέλει να παίρνει αναθέσεις στο όνομα της τεχνικής καλό είναι να βγάλει την βεβαίωση στο όνομα της τεχνικής ποιο πολύ για φορολογικούς λόγους 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε απο το εξής.

 

Τεχνική εταιρεία αναφέρεις. Μαλλον τεχνική, απλά χωρίς ΜΕΕΠ, σωστά; (δηλαδή δεν αναλαμβάνει απευθείας δημόσια έργα).

 

Στα ερωτήματα σου: 1) οχι δεν μπορεί ειναι μηχανικός ΠΕ. Τα νομαρχιακά είναι για τους ΤΕ.

 

2) εδώ είναι 2 τα τινά. Πρώτον, να πάρει ΜΕΕΠ αυτός στην ατομική του επιχείρηση, να παίρνει έργα και να τα "δουλευει" υπεργολαβικά η εταιρεία του.

Δευτερον, με το ΜΕΚ του ΠΜ φιλου σου, να βγάλει ΜΕΕΠ η εταιρεία και να παίρνει απευθείας αυτή τα έργα. Απο τη στιγμή που'ναι ήδη υπάλληλος-μελος-οτι είναι ο φίλος, βολεύει.

 

Εάν φυσικά θελει το εργοληπτικό κυρίως γι'αυτόν, πηγαίνει στη 1η περίπτωση. Πχ εχει εναδήμαρχο κολλητό και μπορει να παίρνει 5 αναθέσεις το χρόνο. Γιατί να τα καρπώνεται η εταιρεία και ο φιλος να παίρνει ένα "μεροκάμματο";

 

Υ.Γ. είσαι και σε "λαθος" κατηγορία. Πέρνα απο εδώ : http://www.michanikos.gr/forum/79-%CE%BC%CE%B5%CE%BA-%CE%BC%CE%B5%CE%B5%CF%80/

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...ήταν κατατοπιστική. Σωστά χωρίς ΜΕΕΠ η εταιρεία οπότε δεν αναλαμβάνει δημόσια έργα.

Όσο για το Υ.Γ. δεκτό και συγνώμη, απλά ήταν η πρώτη φορά που σήκωνα κάτι στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι διπλωματούχος πολ. μηχανικός βγάζει ΜΕΚ στην πενταετία χωρίς εμπειρία .Το πρώην νομαρχιακό τώρα νομίζω περιφερειακό βγάζουν μονό από το ΤΕΙ

Βγάζοντας καταρχήν το ΜΕΚ έχει δυο επιλογές ή να βγάλει βεβαίωση ΜΕΕΠ ατομική ή η ΟΕ

( που είναι και μέλος της ) να αποκτήσει εργοληπτικό , αυτό είναι δικό του θέμα πως θέλει να κινηθεί

Εφόσον θέλει να παίρνει αναθέσεις στο όνομα της τεχνικής καλό είναι να βγάλει την βεβαίωση στο όνομα της τεχνικής ποιο πολύ για φορολογικούς λόγου

 

 

Ευχαριστώ πολύ varxo για την απάντηση....ναι όντως το νομαρχιακό το βγάζουν από το ΤΕΙ μόνο, απλά ήθελα μια επιβεβαίωση!! Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.