Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εναλλακτικό σοβατεπί


evaki

Recommended Posts

Επειδή το θέμα είναι πολύ παλιό, απλώς τελικά δεν το έκανα έτσι, αν και θα ήθελα. Το ξύλινο σοβατεπί το χρησιμοποιώ όταν κάνω βιομηχανικό, αν και έχω βάλει και πλακάκι. Φωτογραφίες θα βρεις από μια περίπτωση εδώ.

 

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια

 

Στην οροφή τα πράγματα είναι ευκολότερα. Αλλά νομίζω πως μιλούσες μόνο για σοβατεπί.

Υπάρχει λοιπόν λόγος που το σοβατεπί μπαίνει μετά το τελείωμα των δαπέδων και όχι πριν.

Προσωπικά, που επίσης σιχαίνομαι το σοβατεπί από πλακάκια, χρησιμοποιώ (κύρια στις ιδιωτικές κατοικίες βέβαια ), σοβατεπί από Iroko, με κατάλληλη προεργασία από πριν - ακόμη και το βερνίκι του -.

Αποτέλεσμα εξαιρετικά εντυπωσιακό, με την προϋπόθεση γήινων γενικά αποχρώσεων στα πλακάκια και στους τοίχους.

 

Ναι για σοβατεπί μιλούσα αρχικά, αλλά μετά θυμήθηκα και το ταβάνι. Απάντησα για το ξύλινο σοβατεπί και βέβαια βάφεται κιόλας και δε χρειάζεται να βάλεις και ιρόκο, μόνο για τα νερά. Τα γεμίσματα βέβαια έχουν γίνει γιατί αυτή είναι η γνωστή διαδικασία και τώρα που το σκέφτομαι, έχεις ένα δίκιο, αλλά άμα έχεις πάρει τις αλφαδιές σου -εγώ βάζω λέϊζερ- τις βρίσκεις τις γραμμές που πρέπει..ή κάνω λάθος; Όχι εσύ δίνεις τις αλφαδιές. Βάζεις και μαρμαροποδιές και είσαι σίγουρος.

 

Σε παρακαλω μη διαχωρίζεις τις απαντησιες σου.

terry

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.