Μετάβαση στο περιεχόμενο

κάλυψη - αποκατάσταση μωσαϊκού


Recommended Posts

Καλησπέρα, αν και μηχανικός και μέλος του φόρουμ, αναρτώ το θέμα μου εδώ γιατί θεωρώ οτι ταιριάζει καλύτερα.

Θέλω να επισκευάσω το μωσαϊκό του μπαλκονιού μας. Δεν είναι και πολύ μεγάλη επιφάνεια, κλασικό μπαλκόνι δεκαετίας '80, πλάτους 1,10μ.

Οι φθορές που παρουσιάζει είναι οι εξής

1) ρηγματώσεις

2) βαθουλώματα (όπου κρατάει νερό)

3) πολύ αδρή επιφάνεια (δύσκολη στο καθάρισμα)

Τι έχω στο μυαλό μου : να "γεμίσω" τα βαθουλώματα με κάποιο υλικό και μετά να περάσω όλη την επιφάνεια με κάποιο άλλο για να έχω ομοιόμορφο αποτέλεσμα οπτικά και μια πιο λεία επιφάνεια (αρκετά αδρή για εξωτερικό χώρο) πιο εύκολη στο καθάρισμα. Θα προτιμούσα επίσης, το τελικό αποτέλεσμα να μην είναι μονόχρωμο αλλά πχ πιτσιλωτό για να μην φαίνεται διαρκώς βρόμικο.

Σκοπεύουμε να κάνουμε μόνοι μας το ολο εγχείρημα, πιάνουν τα χέρια μας. Οπότε, αν έχετε να προτείνετε κάποια υλικά και τον τρόπο εφαρμογής τους (συνοπτικά, δεν περιμένω να τα μάθω όλα εδώ), απλά έχοντας δεδομένο οτι θα είναι DIY εργασία και φυσικά DIY αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.