Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευη στεγαστρου


cruskro

Recommended Posts

Καλησπερα.

 

Θελω να φτιαξω ενα στεγαστρο 30-50 τετραγωνκα σε οικοπεδο εκτος σχεδιου πολης, στο οποιο ομως ειναι κατασκευασμενο και το σπιτι μου.

Το στεγαστρο δεν θα εφαπτεται του σπιτιου.

 

Σας δινω καποια στοιχεια σχετικα με την εκταση του οικοπεδου-αγροτεμαχιου και του σπιτιου.

 

Η επιφανεια του οικοπεδου ειναι 5005,32 τετραγωνικα.

Το σπιτι ειναι διωροφο με υπογειο.

Η καλυπτομενη επιφανεια κατα οροφο ειναι 88,7 τετραγωνικα

Ο συνολικος ογκος του κτιριου φτανει σε 954,40 m3

Το υψος της οικοδομης ειναι 9,24

Ο αριθμος των οροφων της οικοδομης ειναι:

1) Υπογειο με επιφανεια 93,3 τετραγωνικα

2) Α' οροφος (ισογειο) με επιφανεια 88,7 τετραγωνικα

3) Β' οροφος με επιφανεια 90,40 τετραγωνικα

 

Να τονισω πως πριν καποια χρονια ειχαν νομιμοποιηθει-τακτοποιηθει (δεν ξερω ποια ειναι η σωστη ορολογια) καποιες αυθερεσιες π.χ γκαραζ και καποιες αποθηκες κατασκευασμενες με τσιμεντολιθα. Επισης το υπογειο το εχω φτιαξει και ειναι κατοικησιμο πλεον και νομιμοποιηθηκε και αυτο.

 

 

Οι ερωτησεις μου.

 

1. Χρειαζεται αδεια το στεγαστρο σε ολες τις περιπτωσεις? Π.χ. αν ειναι σκεπασμενο με μουσαμα μηπως δεν χρειαζεται? Υπαρχει καποια επιλογη ή προταση που ΔΕΝ χρειαζεται αδεια?

 

2. Εφοσον ολα χρειαζονται αδεια, με παιρνει απο συντελεστες δομησης κλπ να φτιαξω το στεγαστρο?

 

3. Βρηκα αυτη την περιπτωση. Χρειαζεται αδεια το συγκεκριμενο? Δηλαδη σε στυλ θερμοκηπιο απλα αντι για ναυλον να βαλω μουσαμα.

 

post-90664-0-83111800-1478122413_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.