Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θόρυβος καλοριφέρ


Stratos_K

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Έχω μία απορία σχετικά με ένα σώμα καλοριφέρ που έχω στο μπάνιο μου. Πρόσφατα μετακόμισα σε νέο σπίτι όπου στο μπάνιο έχουν βάλει ένα μικρό μονόστυλο καλοριφέρ. Επειδή ήθελα να βάλω πετσετοκρεμάστρα αλλά ξέρω ότι με τις πετσέτες δεν πρόκειται να ζεστένεται το μπάνιο αποφάσισα να την βάλω σε σειρά με το καλοριφέρ που ήδη υπάρχει. Όλα συνδέθηκαν και τόσο η πετσετοκραμάστα όσο και το σώμα δουλεύουν κανονικά και ζεστένονται χωρίς κανένα πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι από το μικρό σώμα ακούγεται πολύ έντονα η ροή του νερού. Προσοχή δεν μιλάω για τον θόρυβο που κάνουν τα σώματα όταν έχουν αέρα μέσα. Το σώμα δεν έχει αέρα και ζεστένεται πλήρως. Ακούγεται μία συνεχή ροή του νερού το οποίο δεν ακουγόταν πριν. Σε κανένα άλλο σώμα δεν το έχω αυτό. Σε τι μπορεί να οφείλεται αυτός ο θόρυβος? Ως επιπλέον πληροφορία να πω ότι ο κυκλοφορητής της πολυκατοικίας ήταν πριν στην 3η ταχύτητα (τη πιο γρήγορη) και επειδή τα σώματα στο σπίτι γέμιζαν αέρα (είμαι στον 6ο και τελευταίο όροφο) την κατέβασα στην 2η ταχύτητα και από τότε μου λύθηκε το πρόβλημα του αέρα. Αλλά ο θόρυβος της ροής του νερού είναι αρκετά έντονος έως και λίγο ενοχλητικός θα έλεγα. Όλα τα άλλα σώματα είναι τελείως αθόρυβα. Καμιά ιδέα βρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.