Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός ΕΦΚΑ έξτρα εισφορά για ΟΑΕΔ 10 Ευρώ το μήνα. Τι είναι πάλι αυτό?


Recommended Posts

Είμαι μισθωτός μηχανικός εδώ και πολλά χρόνια και μπαίνοντας στο site του ΕΦΚΑ είδα ότι από 1/1/2017 με χρεώνουν 10 ευρώ τον μήνα για ΟΑΕΔ. Αυτό δεν είναι ποσοστό αλλά απόλυτο νούμερο ανεξάρτητο από τον μισθό. Στην εταιρία μου είπαν ότι πληρώνουν κανονικά τις εισφορές και ότι δεν έχουν ενημέρωση από πουθενά ότι πρέπει να πληρώνεται, και ότι είναι προσωπική μου οφειλή.

Στο ειδοποιητήριο αναφέρομαι ως Μισθωτός - Αυτοαπασχολούμενος (εγώ ήμουν πάντα μισθωτός). Αυτό το βλέπει και άλλος μισθωτός συνάδελφος?

Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται?

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα που είμαι μισθωτός είναι κρατήσεις 1% επί της μικτής αμοιβής μου οπότε ουσιαστικά πάλι εγώ το πληρώνω. Ο (ανύπαρκτος για τους μηχανικούς) ΟΑΕΔ δεν είναι καινούριο φρούτο βέβαια υπάρχει εδώ και σχεδόν 5 χρόνια για όλους τους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μισθωτός μηχανικός εδώ και πολλά χρόνια και μπαίνοντας στο site του ΕΦΚΑ είδα ότι από 1/1/2017 με χρεώνουν 10 ευρώ τον μήνα για ΟΑΕΔ. Αυτό δεν είναι ποσοστό αλλά απόλυτο νούμερο ανεξάρτητο από τον μισθό. Στην εταιρία μου είπαν ότι πληρώνουν κανονικά τις εισφορές και ότι δεν έχουν ενημέρωση από πουθενά ότι πρέπει να πληρώνεται, και ότι είναι προσωπική μου οφειλή.

Στο ειδοποιητήριο αναφέρομαι ως Μισθωτός - Αυτοαπασχολούμενος (εγώ ήμουν πάντα μισθωτός). Αυτό το βλέπει και άλλος μισθωτός συνάδελφος?

Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται?

 

Ευχαριστώ

 

Που ακριβώς το βλέπεις αυτό συνάδελφε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.