Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση διαστήματος ασφαλισης στην Γερμανία


cptX

Recommended Posts

Αγαπητοί συναδελφοι, αυτό ειναι το πρώτο μου post στο φόρουμ σας.

 

Εργάζομαι στην Γερμανία και θελω να επιστρέψω στην Ελλάδα.

Το ΤΣΜΕΔΕ μου είπε ότι το διάστημα ανεργίας μου στην Γερμανία δεν αναγνωρίζεται απ το ΤΣΜΕΔΕ και θα πρεπει να πληρώσω τις αντιστοιχες εισφορές εδώ. Ξέρω όμως πολύ καλά οτι όταν είσαι ανεργος στην Γερμανία το ταμείο ανεργίας πληρώνει τις εισφορές σου (υγεία, σύνταξη κλπ), άρα ειναι τελείως παραλογο να πληρώσω και εδώ τα ίδια πράγματα. Άλλωστε υπάρχει η σχετική νομοθεσία που απαγορεύει την διπλοπληρωμή εισφορών.

 

Το τμήμα μητρώου του ΤΣΜΕΔΕ μου είπε βασικά ότι ό,τι θα γραφει το Α1 ώς διάστημα εργασίας αυτό θα απαλλαχτώ και απ το ΤΣΜΕΔΕ. Τώρα δεν ξέρω αν το Α1 θα συμπεριλάβει και το διάστημα ανεργίας.

Έχει κάποιος συναντήσει παρόμοια περίπτωση?

 

ΥΓ:

Θα μας τρελάνουν τελείως αυτοί εδώ του ΤΣΜΕΔΕ. Σκεφτομαι σοβαρά να διαγραφώ από αυτό και το ΤΕΕ.

 

(Παρακαλώ να λείψουν σχόλια του τύπου τώρα όλοι φεύγουν και εσυ γυρνάς.... Ναι ρε εγώ προηγούμαι απ τους άλλους, δοκίμασα και το έξω και τώρα γυρνάω...)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά συγχαρητήρια που παίρνεις το θάρρος και επιστρεφεις. Για δύο χρόνια ήμουν ασφαλισμενος στη Βουλγαρία και μου είχαν πει ότι αν έφερνα το έντυπο Α1 θα μου αναγνωριζαν την περίοδο ασφάλισης και θα μου επεστρεφαν το ποσό που είχα πληρώσει εδώ επειδή ήμουν διπλοασφαλισμενος. Δεν ξέρω για το διάστημα ανεργίας αλλά αν εργαστηκες σίγουρα περνάει εκείνο το διάστημα στα αρχεία τους.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.