Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σόμπα πελετ Alfa plan 9 kw


g..t

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγορασω αυτήν την σόμπα πελετ το μοντέλο Alfa pellet 9 λέγετε .το σπίτι μου ειναι 65 τετραγωνικά το οποίο το σαλόνι ενιαίος χώρος 35 τετραγωνικά και με συρόμενη πόρτα πας στο μπάνιο και στα υπνοδωμάτια.ειναι λέει 9 kw ξέρετε αν ειναι καλη και αν αξίζει για να την αγορασω για να ζεστάνει το σπίτι.ναπω ότι ειμαι σε μέρος το οποίο δεν κάνει κρύα πολλα και ειναι δίπλα στην θάλασσα.θα ήθελα την γνώμη σας γιατι σκέφτομαι το Σάββατο να την αγορασω.το σπίτι ειναι κατασκευής του 2002 και ειναι πρώτος όροφος και έχω πλάκα .απο κάτω ισόγειο και δίπλα απο την μια πλευρά έχω αλλο σπίτι δικό μου πάλι.αοο την άλλη Δενεχει κάτι .

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την μάρκα της σόμπας καλό θα ήταν να κοιτάξετε κριτικές στο internet από ανθρώπους που

έχουν ήδη αγοράσει προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας.

Για τα τεχνικά χαρακτηριστικά της σόμπας που θέλετε ν' αγοράσετε αν και δεν είμαι μηχανολόγος, εμπειρικά

και μόνο θα σας πω ότι με 8,5 Kw ισχύ μην περιμένετε να θερμάνετε και τα 65 τ.μ.

Ούτως ή άλλως και ο κατασκευαστής την διαθέτει για κάλυψη έως 140 m3 κι εσείς έχετε πάνω-κάτω 200 m3.

Οι τιμές που δίνουν οι κατασκευαστές πρέπει να ξέρετε ότι αφορούν τις ιδανικές συνθήκες

(γεωγραφική θέση και υψόμετρο ακινήτου, καλή θερμομόνωση κτλπ).

Μόνο με μία μηχανολογική μελέτη θα γνωρίσετε με ακρίβεια την απαιτούμενη ισχύ.

 

Θεωρώ (πάντα εμπειρικά) ότι τα 35 τ.μ. του ενιαίου χώρου σας (στον οποίο φαντάζομαι ζείτε και τις περισσότερες ώρες),

εάν τ' απομονώσετε με τη συρόμενη πόρτα από τα υπόλοιπα δωμάτια θα τα κάνετε φουρνέλο πολύ γρήγορα και

κυρίως οικονομικά. Εάν τα αφήσετε ανοιχτά, η σόμπα θα αγκομαχάει δουλεύοντας διαρκώς και καααάποια στιγμή

μετά από κάνα δίωρο ίσως έχει σπάσει λίγο το κρύο στα υπνοδωμάτια με ότι συνεπάγεται αυτό και από πλευράς κατανάλωσης,

 

Η τελική μου άποψη είναι:

 

1) Η πελλετόσομπα είναι άριστο μέσο θέρμανσης και θα μείνετε πολύ ικανοποιημένος εάν διαλέξετε την σωστή ισχύ,

την τοποθετήσετε στο ιδανικό μέρος και επιλέξετε μία αξιόπιστη εταιρεία και χώρα παραγωγής. (τη σόμπα που επιθυμείτε

παρεμπιπτόντως άλλο site την αναφέρει ως τσεχικής προέλευσης κι άλλο ως σερβικής)

2) Αφού την αγοράσετε, προμηθευτείτε καλής ποιότητας πέλλετ διότι τα φθηνά και χαμηλότερη θερμική ισχύ παρέχουν και

ζημιά είναι βέβαιο ότι θα σας προξενήσουν.

3) Βεβαιωθείτε ότι δεν θα έχετε κάποιο πρόβλημα με τους γείτονες γιατί ένα ντουμανάκι κατά το πρώτο πεντάλεπτο καύσης το έχει,

όπως και επίσης και καμιά μυρωδίτσα ανάλογα την υγρασία και την κατεύθυνση του αέρα.

4) Με τον πωλητή διαπραγματευτείτε μόνο την αγορά και τίποτε άλλο. Αν θέλετε απολύτως σωστό και τεκμηριωμένο νούμερο

απαραίτητης ισχύος, απευθυνθείτε σε μηχανολόγο.(ο καθένας στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες).

5) Τα υλικά τοποθέτησης (όλα inox) για έξοδο έως και 3 μέτρα δεν ξεπερνούν τα 60 ευρώ. Ρωτήστε 2-3 διαφορετικούς τεχνίτες για το

κόστος τοποθέτησης (πάρτε προσφορές) γιατί η όλη εργασία δεν ξεπερνά την μία ώρα και είναι κρίμα να πέσετε σε κάποιον που

ζητά 200€ και πάνω.

Αυτά από εμένα, ελπίζω να βοήθησα. Καλή αγορά και καλά χειμερινά ζεστάματα!

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι η σόμπα εχει δουλέψει ένα χειμώνα και θα την πάρω μεταχειρισμένη.απο θελω οπτικό ειναι ολοκαίνουργια .την εβαλα δούλεψε όλα οκ.θα την πάρω μαζι με σωλήνες 600 ευρω.τι λέτε τελικά μου είπαν ότι θα το ζεστάνει το σπίτι αρκετά .

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα δούλεψε όλα οκ////////είπαν ότι θα το ζεστάνει το σπίτι αρκετά

Αφού σας «το είπαν» και της κάνατε ήδη και test drive...καλορίζικη

Link to comment
Share on other sites

Μαλον δεν τα είπα καλά.εστειλα ένα φίλο μου και την είδε εννοώ γιατι ειναι μακρυά απο εμένα .να δει ότι δουλεύει και οτι βγάζει ζέστη.την δοκιμάσανε απλά.τωρα μένει αν τελικά απο το σάιτ εδώ πάρω γνώμες να οαω το Σάββατο δυο ώρες δρόμο να την αγορασω. Τελικά κατάφερα να ρίξω την τιμη στα 500 ευρω.postman τωρα πιστεύω να εχεις καταλάβει τι εννοώ και να με βοηθήσεις .σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου

Link to comment
Share on other sites

Μαλον δεν τα είπα καλά.εστειλα ένα φίλο μου και την είδε εννοώ γιατι ειναι μακρυά απο εμένα .να δει ότι δουλεύει και οτι βγάζει ζέστη.την δοκιμάσανε απλά.τωρα μένει αν τελικά απο το σάιτ εδώ πάρω γνώμες να οαω το Σάββατο δυο ώρες δρόμο να την αγορασω. Τελικά κατάφερα να ρίξω την τιμη στα 500 ευρω.postman τωρα πιστεύω να εχεις καταλάβει τι εννοώ και να με βοηθήσεις .σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου

Τιμή καινούργιας;;
Link to comment
Share on other sites

1145 λέει το σάιτ .ισως και να ειναι και χωρίς ΦΠΑ δεν ρώτησα

http://www.alfaplam.gr/product/%cf%83%cf%8c%ce%bc%cf%80%ce%b1-%cf%80%ce%ad%ce%bb%ce%bb%ce%b5%cf%84-%ce%b1%ce%b5%cf%81%cf%8c%ce%b8%ce%b5%cf%81%ce%bc%ce%b7-luca/

Edited by g..t
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, όταν αγοράζουμε κάτι μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση, το πρώτο ερώτημα που γεννάται είναι

το γιατί ο πωλητής εκποιεί το συγκεκριμένο αντικείμενο.

Λέτε ότι η σόμπα έχει δουλέψει μία σεζόν όλη κι όλη. Γιατί λοιπόν πωλείται;

Λόγω οικονομικής δυσπραγίας ή μήπως λόγω του ότι η σόμπα δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες

του κατόχου της και τώρα θέλει απλά να τη ξεφορτωθεί; ;)

Το ότι την είδε ο φίλος σας εν λειτουργία αυτό από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα εφ' όσον η δοκιμή έγινε

εν μέσω καλοκαιριού και με πιθανή εξωτερική θερμοκρασία 30°C.

Για να καταλάβετε τί εννοώ, φανταστείτε την αίσθηση που προκαλεί ο ζεστός αέρας από ένα σεσουάρ μαλλιών

το καλοκαίρι σε σύγκριση με τον χειμώνα.

 

Σας έγραψα στο πρώτο post να διαβάσετε κριτικές στο internet για το συγκεκριμένο μοντέλο σόμπας από ανθρώπους

που ήδη την έχουν αγοράσει και χρησιμοποιούν. Δεν μπορεί κάποιος που δεν την έχει να σας πει για το αν είναι καλή

ή όχι. Είναι ανεύθυνο και αντιδεοντολογικό.Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος για εσάς, είναι να σας βάλει στον σωστό

δρόμο επιλογής της κατάλληλης για τον χώρο σας πελλετόσομπας.

Οι κορυφαίες χώρες παραγωγής σομπών πέλλετ είναι η Ιταλία και η Γαλλία.Οι εταιρείες που εδράζονται στις χώρες αυτές,

παράγουν σόμπες πέλλετ που ανταποκρίνονται 100% στα τεχνικά χαρακτηριστικά που πιστοποιούνται.

Πάρτε για παράδειγμα μία λάμπα led επώνυμης εταιρείας και μία αντιστοίχων watt κινεζικής κατασκευής και προέλευσης.

Είναι η νύχτα με την ημέρα που λένε..

 

ΥΓ: Διαβάστε ξανά προσεκτικά την πρώτη μου απάντηση στο ερώτημά σας

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ξανά και ξανά το πρώτο ποστ και συμφωνώ με όλα όσα λέτε. Αυτός που την πουλάει ειναι σε ένα χωριό της Λάρισας 15 λεπτά απο την πόλη μου είπε το εξής ότι την έβαλε για τον πατέρα του την δούλεψε ενα χειμώνα αλλα δεν την θελει αλλο γιατι θελει λέει με ξύλα .τωρα δεν ξερω αν ο λόγος ειναι οικονομικός η ότι δεν ζέστανε το χώρο.μου είπε γιος του με τον οποίο και μιλάω ότι ζέστανε και πολυ καλά.σε όλο αυτό υπάρχει και μια σύμπτωση η οποία με κάνει να την πάρω,το καλοκαίρι φέτος το παιδί που μιλάω έκανε διακοπές σε διπλανό χωριό απο το δικό μου και απο.εγω έχω ενοικιαζόμενα δωμάτια και τωρα που τα γίνει γνωριμία με την σόμπα θελει του χρόνου να έρθει σε μένα να μείνει που θα κάνει διακοπές.και λέω ότι αν ήθελε να μου την πασάρει θα έλεγε όλα αυτά να κλείσει δωμάτιο απο τωρα;δεν ξερω τι να πω.τα στοιχεία της εταιρίας όμως στο σάιτ καλύπτουν τις απαιτήσεις που εχει το σπίτι μου.λετε να ειναι πλασματικές;

Link to comment
Share on other sites

τα στοιχεία της εταιρίας όμως στο σάιτ καλύπτουν τις απαιτήσεις που εχει το σπίτι μου.λετε να ειναι πλασματικές;

 

Τί να σας πω... Εγώ σας ιδιώτης σας απάντησα και μόνο από προσωπική εμπειρία ως κάτοχος σόμπας πέλλετ.

Κάντε υπομονή μήπως σας απαντήσει και κάποιος από τους μηχανολόγους του forum που σίγουρα ως πιό καταρτισμένος

θα σας δώσει και πιό εμπεριστατωμένη απάντηση.

Μέχρι να γίνει αυτό, καλό θα ήταν να διαγράψετε το παραπάνω link που παραθέσατε γιατί αντιβαίνει τους κανόνες του forum.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.