Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρεύμα εκκίνησης λαμπτήρων led


everybody lies

Recommended Posts

Καλήσπερα στην ομάδα,

Θελω να αλλάξω την εγκατάσταση του κήπου μου απο μετασχηματιστη 230/42V σε μετασχηματιστή απομόνωσης 230/230V. Το θέμα μου ομώς δεν είναι αυτο. Το θεμα μου είναι η επιλογη της ισχυς του μετασχηματιστή. Οι λαμπες που θα βάλω είναι led 10w μεγιστο και το πλήθος τους είναι 7 λαμπες. αρα 70w( ;), Λεγοντας αυτο σε δύο μεγαλα-γνωστα ηλεκτρομαγαζα της θεσσαλονικης μου είπαν οτι χρειαζομαι εναν μετασχηματιστη το λιγότερο 500-600VA γιατι οι λαμπες led εχουν τεραστιο ρευμα εκκίνησης (μαλιστα μου ειπαν περιπου 30 φορες το ονομαστικό). και αν πάρω μικροτερο θα τον κάψω. Εντυπωση μου κάνει οτι μου το είπαν απο δύο διαφορετικα μαγαζιά.

Εγω ελεγα να πάρω εναν ΜΣ 300VA και τον θεωρούσα και μεγάλο!

Ποια η γνώμη σας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by everybody lies
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στο φόρουμ.

Να συμπληρώσεις την ιδιότητά σου κλπ σύμφωνα με τους όρους συμμετοχής στο φόρουμ!

Δες και αυτό electronic control gear for led module

http://www.osram.gr/osram_gr/products/electronics/electronic-control-gears-for-led-modules-and-dimmers/outdoor-ecg-for-led-modules/constant-current-non-dimmable/optotronic-outdoor/index.jsp

.

Edited by stet
Link to comment
Share on other sites

Πολλά led της Philips Πχ και άλλες έχουν μεγάλο ρευμα εκκίνησης ( 80-160Α για 100-150ms) λόγω τροφοδοτικού οπότε ισχυει.. Οπως σου ανέβασε ο στετ το τροφοδοτικό αυτό έχει 50Α εκκίνησης.. Τώρα για το Μ/Σ νομίζω πως έχουν δικιο στα καταστήματα

Link to comment
Share on other sites

στην επιλογή μετασχηματιστή πρέπει να συνυπολογιστούν:

 

  1. μήκος καλωδίωσης (απώλειες)
  2. διατομή καλωδίωσης (απώλειες)
  3. περιβάλλον χώρου εγκατάστασης (αεριζόμενος ή μη χώρος)
  4. "επιθυμητή διάρκεια ζωής"

Ο διακόπτης on/off να βρίσκεται στην μεριά του In, ώστε να μην βρίσκεται υπό τάση διαρκώς το πρωτεύων τύλιγμα και έχεις άσκοπη κατανάλωση.

Επίσης, θέλει ασφάλιση με μικροαυτόματο χαρακτηριστικής καμπύλης Κ, ώστε να μην "πέφτει" στην εκκίνηση.

 

Οι πωλητές σου πρότειναν την "safe" λύση, αλλά ενδεχομένως να είναι υπερδιαστιολογημένη αν οι 4 παραπάνω παράγοντες είναι "ευνοϊκοί"....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.