Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακο σε Oil & Gas


Recommended Posts

Έχω τελειώσει ΤΕΙ Μηχανολογίας και ενδιαφέρομαι για ένα μάστερ στη Μηχανική Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου, το οποίο φυσικά θα ήθελα να με φέρει σε επαφή με εταιρείες του χώρου (αλλιώς δεν έχει νόημα). Που θα μου προτείνατε να κοιτάξω (να δέχονται αποφοίτους ΤΕΙ προφανώς)? Ελλάδα και Κύπρο κάτι τέτοιο δε νομίζω πως είναι καλή ιδέα, καθώς ναι μεν προσφέρονται τέτοια προγράμματα (Πολυτεχνείο Κρήτης, ΤΕΙ Καβάλας, Πανεπιστήμιο Κύπρου και Λευκωσίας), αλλά όλη η δουλειά λογικά γίνεται από ξένες εταιρείες. Επομένως, το εξωτερικό είναι η λύση...

Edited by Rallakias
Link to comment
Share on other sites

Έχω τελειώσει ΤΕΙ Μηχανολογίας και ενδιαφέρομαι για ένα μάστερ στη Μηχανική Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου, το οποίο φυσικά θα ήθελα να με φέρει σε επαφή με εταιρείες του χώρου (αλλιώς δεν έχει νόημα). Που θα μου προτείνατε να κοιτάξω (να δέχονται αποφοίτους ΤΕΙ προφανώς)? Ελλάδα και Κύπρο κάτι τέτοιο δε νομίζω πως είναι καλή ιδέα, καθώς ναι μεν προσφέρονται τέτοια προγράμματα (Πολυτεχνείο Κρήτης, ΤΕΙ Καβάλας, Πανεπιστήμιο Κύπρου και Λευκωσίας), αλλά όλη η δουλειά λογικά γίνεται από ξένες εταιρείες. Επομένως, το εξωτερικό είναι η λύση...

 

Τα περισσότερα μεταπτυχιακά στο oil & gas παγκοσμίως είναι αστείου επιπέδου...μην ασχολείσαι, απλά ψάξε για εργασία σε σχετικές εταιρίες!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ενδιαφέρουν πιο πολύ οι διασυνδέσεις που έχει το κάθε πανεπιστήμιο με τον κλάδο. Από εδώ τι μπορώ να κάνω ακριβώς? Να στέλνω βιογραφικά και να περιμένω? Πόσες πιθανότητες έχω? Έξω οι εταιρείες πάνε στα πανεπιστήμια και προσλαμβάνουν απευθείας (career days) απ'όσο ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ενδιαφέρουν πιο πολύ οι διασυνδέσεις που έχει το κάθε πανεπιστήμιο με τον κλάδο. Από εδώ τι μπορώ να κάνω ακριβώς? Να στέλνω βιογραφικά και να περιμένω? Πόσες πιθανότητες έχω? Έξω οι εταιρείες πάνε στα πανεπιστήμια και προσλαμβάνουν απευθείας (career days) απ'όσο ξέρω...

 

Στην κρίση σου είναι να ζυγίσεις τα + και - και να δεις αν αξίζει τέτοια επένδυση...

Πάντως όταν ακούς "career days", "career fairs" κ.λπ. μην έχεις στο μυαλό σου ότι πάνε με σκοπό να προσλάβουν ντε και καλά φοιτητές του πανεπιστημίου...κάνουν δημόσιες σχέσεις, παίρνουν συνεντεύξεις απ' τα παιδιά και μπορεί να τους πάρουν τηλέφωνο σε κάνα εξάμηνο για καμιά entry-level δουλίτσα, μπορεί και ποτέ!

Αν αναλογιστείς δε και το ότι σε τέτοιους κλάδους (όπως και άλλους π.χ. welding engineering) το επίπεδο παρεχόμενης γνώσης μέσα στα πανεπιστήμια είναι εξαιρετικά χαμηλό (και είναι λογικό) δε νομίζω ότι recruiters διυλιστηρίων κ.λπ. οργανισμών παίρνουν και πολύ στα σοβαρά τους υποψήφιους λόγω του μεταπτυχιακού τους!

Χαρακτηριστικό παράδειγμα "κουβά", συνάδελφος με εξάμηνη πρακτική σε σχετική εταιρία και μεταπτυχιακό στο Surrey (που υποτίθεται ότι είναι κι απ' τα καλά εκεί) 20.000€ μόνο για tuition fees και πρακτικά άχρηστο...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε συνάδελφε τι προτείνεις? Να αρχίσω τα βιογραφικά (όχι ότι έχω και τίποτα σπουδαίο) για entry-level θέσεις (πχ junior inspector engineer) που ζητάνε κατά καιρούς εταιρείες τύπου Exxon, BP, Total, Shell κλπ?

 

Μια άλλη ερώτηση που έχω είναι η εξής: Είναι προτιμότερο να δουλεύεις για εταιρεία υπηρεσιών (Halliburton, Schlumberger κλπ) ή για καθαρά πετρελαϊκή εταιρεία όπως τις από πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε συνάδελφε τι προτείνεις? Να αρχίσω τα βιογραφικά (όχι ότι έχω και τίποτα σπουδαίο) για entry-level θέσεις (πχ junior inspector engineer) που ζητάνε κατά καιρούς εταιρείες τύπου Exxon, BP, Total, Shell κλπ?

 

Όχι μόνο σ' αυτές αλλά και σε συνεργαζόμενες (υπεργολάβους κ.λπ.) και εννοείται και σε εταιρίες με μικρότερα assets (εσύ πήγες κατευθείαν στους ομίλους του Champions League :smile:)...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται, παραδείγματα ανέφερα. Ουσιαστικά απάντησες και στις δυο ερωτήσεις μου :)

 

Τι πιθανότητες έχω όμως?

Edited by Rallakias
Link to comment
Share on other sites

Τι πιθανότητες έχω όμως?

 

Τι να σου πω συνάδελφε πάνω σ' αυτό, δεν είμαι το Randstad! :P

Εξαρτάται από το πόσο επιμείνεις στην αναζήτηση και πόσο καλά μπορείς να πουλήσεις τον εαυτό σου...γνώμη μου, ψάξε πρώτα εργασία εκεί που επιθυμείς και κράτα την προοπτική ενός μεταπτυχιακού για το τέλος, αν η αναζήτηση σου δεν οδηγήσει πουθενά μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.