Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση ΕΦΚΑ για μεταβολή στην επαγγελματική κατάσταση (πχ διαγραφή)


gkonto2017

Recommended Posts

http://www.efka.gov.gr/_memos/files/EGK_3_2018.pdf

 

Δες πχ παραρτημα 4 που ειναι αντίθετο στον, Ν.4488

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε ποιά σελίδα είναι το Παράρτημα 4;

Εγώ βλέπω μόνο μέχρι το Παράρτημα 3.

Μλκα ειπα, παραδειγμα 4 εννοούσα (σελ. 18)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σωστά τα λες,

σου υπολογίζει τις εισφορές σαν Ελ.Επ. ενώ στην ουσία δεν είσαι αφού έχεις κλείσει τα βιβλία.

στην προαιρετική ασφάλιση οι εισφορές υπολογίζονται βάση του 586 ευρώ τον μήνα. 

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

Νομικά ισχύουν όσα αναφέρθηκαν. 

Επειδή όμως το ΤΣΜΕΔΕ σε θεωρεί de facto εε είτε έχεις κάνει έναρξη είτε όχι, πρέπει δυστυχώς να πας στο ΤΣΜΕΔΕ να καταθέσεις μια αίτηση στο πρωτόκολλο (με συνημμένο ένα αντίγραφο της διακοπής εργασιών) που να ζητάς να ενημερωθεί το μητρώο του ΕΦΚΑ ότι δεν είσαι πλέον ΕΕ. 

Το έκανα πριν 2 βδομάδες, οπότε δεν παίζει το «δεν δεχόμαστε» κτλ. Φυσικά, ο ΕΦΚΑ δεν έχει ανανεώσει ακόμα το μητρώο του και συνεχίζει και μου χρεώνει εισφορές εε. Κάποια στιγμή μέχρι το 2034 θα το διορθώσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

shin0bi,

 

αυτό λες είναι κάτι καινούργιο και θετικό για όσους θέλουν να "κλείσουν βιβλία" αλλά να παραμείνουν στην προαιρετική ασφάλιση του τσμεδε/εφκα.

δηλ. τελικά οι 3 μήνες διορίας ισχύουν ακόμα,

 

 

Τελικά το τσμέδε γνωρίζει τις διαδικασίες αλλά δεν έχει και τρελή όρεξη να μας ενημερώνει.

 

 

Εσύ τους ρώτησες αν θα είσαι ασφαλισμένος σε όλους τους κλάδους που ήσουν σαν ΕΕ;;

όπως Κύρια Σύνταξη, Επικουρικό, Εφ' άπαξ, Κλάδο Υγείας;;; 

Link to comment
Share on other sites

@shin0bi: Εγώ έχω κάνει αυτή την αίτηση τον Σεπτέμβριο, και ακόμα βλέπω εισφορές ΕΕ. :)

 

Πέτρος748: Αγαπητέ συν-ducatista :) Εφόσον είχε κάποιος στον μπλοκάκι του ποσά >10.000 ΔΕΝ τον συμφέρει να κλείσει μπλοκάκι και να είναι ασφαλισμένος προαιρετικά. Γιατί ΔΕΝ πληρώνεις με βάση τα 586, αλλά τα 586 είναι τα ελάχιστα που λογίζονται ώς βάση. Πληρώνεις εισφορές με βάση το εισοδημά σου πριν 2 χρόνια! Και αυτό για πάντα λογικά.

 

Άρα κάποιον ΔΕΝ τον συμφέρει να κλέισει μπλοκάκι και να πάει προαιρετική. Τον συμφέρει να πάει μισθωτός κάπου με ελάχιστα (586), να γυρίζει πίσω τα λεφτά στον εργοδότη και να πληρώνει τις εισφορές. Αυτό γιατί έτσι ΟΝΤΩΣ θα πληρώνει το ελάχιστο με βάση τα 586. Και μετά από 2 χρόνια, κανονίζει παραίτηση + εγγραφή στην προαιρετική, όπου όντως τότε θα πληρώνει με βάση τα 586 (δηλαδή αυτά που έπαιρνε πριν 2 χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Επανερχόμενος στο ζήτημα της ενημερωσης του ΕΦΚΑ, πήγα σήμερα απο το πρώην ΤΣΜΕΔΕ, τους εξηγησα πως ειμαι διαγραμένος αλλα προσφάτως επανεγγεγραμμένος στο ΤΕΕ, και μου είπαν πώς δεν χρειαζεται καμία αιτηση και καμία γνωστοποίηση προκειμένου να μην χρεωθώ εισφορες.

Εννοείται πως δεν τους εμπιστεύομαι πλήρως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.