Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή ήδη υπάρχουσας ράμπας


casablancalily

Recommended Posts

Θέλω να επισκευάσω τη ράμπα που οδηγεί στο υπόγειο γκαράζ της οικίας μου. Ο λόγος είναι ότι ο Δήμος έφτιαξε τον πεζόδρομο μπροστά από το σπίτι μου (τον έστρωσε με μπετό) ο οποίος μάλιστα έχει και μεγάλη κλίση (ανηφορικός) με αποτέλεσμα να ανέβει ο πεζόδρομος και όταν εξέρχομαι με το ΙΧ ΒΡΙΣΚΕΙ στο σασμάν είτε κατευθύνομαι προς την ανηφόρα και ακόμη χειρότερα προς την κατηφόρα. Επιπλέον επειδή η ράμπα είναι χαμηλότερη του πεζόδρομου τα όμβρια αλλά και τα νερά από το πλύσιμο των αυλών των γειτόνων μπαίνουν μέσα στο υπόγειο γκαράζ μου

Τα ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ: 1. Χρειάζεται άδεια οικοδομής για αυτή την επισκευή;

2 Πιστεύετε ότι θα χρειαστεί να ''σπάσουμε'' γεγονός που θα δημιουργήσει μπάζα;

3. έχετε κάποια κατασκευαστική συμβουλή να μου δώσετε για να μην ξανασυμβεί το ίδιο;

Να σημειωθεί ότι όταν έχτιζα το σπίτι είχα καλέσει τους μηχανικούς του Δήμου οι οποίοι μου είπαν ότι χτίζω στο νόμιμο ύψος. Δυστυχώς όλοι οι γείτονες έχουν ανεβάσει (παρανόμως ή ξέροντας την ελληνική πραγματικότητα) τις οικοδομές και το δικό μου σπίτι είναι ΄΄χωμένο'' (Αβλεψία του μηχανικού; Δική μου απειρία; Πλεοναξία του εκσκαφέα και το εργολάβου;) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.