Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για ξύλινη κατοικία στις Κυκλάδες


Dimitris Kontonikolis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Ονομάζομαι Κοντονικολης Δημήτρης και κατάγομαι από την Ίο των Κυκλάδων! Στο νησί το πατρικό μου σπίτι είναι 90τμ και βρίσκεται σε οικόπεδο 6 στρεμμάτων εκτός σχεδίου πόλεως. Μέχρι εδώ καλά! Η απορία μου είναι η εξής, θα ήθελα να φτιάξω ένα ξύλινο σπίτι (θεωρείται προκατ κατασκευή αν δεν κάνω λάθος) γύρω στα 80τμ στο ίδιο οικόπεδο και αναρωτιέμαι αν αυτό είναι εφικτό από θέμα άδειας μιας και υπάρχει ήδη το άλλο σπίτι και έχουν καλυφτεί τα τμ. Επίσης να αναφέρω ότι υπάρχει γεώτρηση και βόθρος (δεν ξέρω ανά έχει σημασία απλά το αναφέρω!) ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και σένα... 

Το ξύλινο σπίτι "θεωρείται" προκάτ γιατί συνήθως το φτιάχνουν εργολάβοι προκάτ σπιτιών ... Στην πραγματικότητα δεν είναι προκάτ, αλλά φτιάχνεται επιτόπου από το μηδεν.

Σχετικά με την δόμηση εφόσον είσαι εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού, πρέπει να μας πεις ποτέ βγήκε η άδεια και πότε δημιουργήθηκε (με συμβόλαια) το γήπεδο των 6 στρεμμάτων.

Έχει άλλα κτίσματα το γήπεδο? Έχει αυθαιρεσίες το κτίσμα?

Πολύ πιθανόν να έχεις δυνατότητα να επεκτείνει το υπάρχον.

Όμως μάλλον δεν επιτρέπεται στέγη στο νησί σου που είναι απαγορευτικό για ξύλινο!!!

Πρέπει να δεις αν ισχύουν ειδικοί όροι για παραδοσιακή δόμηση.

Μήπως το υπάρχον είναι ισόγειο??? Τότε ίσως μπορείς να χτίσειςοροφο από φέρουσα τοιχοποιία που συμφέρει στις Κυκλάδες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.