Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκύρωση σε κόμβο δοκού επί δοκού


 
gkol

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτά είναι τα υπομνήματα του Statics 2006 για Αγκύρωση Δοκού-Υποστηλώματος, Δοκού-Ακρ. Υποστηλώματος και Δοκού με Δοκό.

 

Μπορείτε να μου πείτε που βρήκε το 11Φ αντί για lbmin? (lbmin>=10Φ, αλλα δεν το παίρνεις κατ'ευθείαν 11Φ)

Επίσης το 1.5(11Φ+επικάλυψη+Φ') απο που βγήκε?...

agkyrwseis-statics.pdf

Link to comment
Share on other sites

Για δοκό επί δοκού για την Ελλάδα να μου επιτρέψεις να θεωρώ ανέκδοτο ότι υπάρχουν και κατασκευαστικές διατάξεις

 

το εν λόγω σχήμα είναι της δεκαετίας 90 η αρχική αντιμετώπιση με τα 20Φ και lb,net

 

είναι με λίγα λόγια σχήμα από άλλες εποχές

 

τώρα τι να πω, απλά μου κάνει εντύπωση που υπάρχει ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Θα τους πάρω τηλ. να ρωτήσω αν η καινούργια έκδοση έχει διορθωμένα υπομνήματα.

όταν τους πάρεις τηλέφωνο, ρώτα τους λιγο και πως περνά η αγκύρωση

Link to comment
Share on other sites

ρώτα τους λιγο και πως περνά η αγκύρωση του άνω οπλισμού ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ που είναι ο πάτος της δοκού?

Δεν το ξέρεις; Καινούριο του ΕΚΩΣ! Θα αφήνουμε στην κολώνα αναμονές για τον οπλισμό των δοκών στο πλήρες μήκος τους!!! Μετά θα τα σπάμε και θα τα βάζουμε στα δοκάρια.

 

Ο Leonhardt προτείνει την γνωστή διάταξη σε δοκό επί δοκού: αγκύρωση παράλληλα στην διεύθυνση της "στηρίζουσας" δοκού, με το αριστερό ακριανό να σπάει δεξιά και το δεξί, αριστερα. Ok. Τα μεσαία προς τα που τα αγκυρώνουμε;

 

Rigid γιατί δεν σου αρέσει αυτή η διάταξη;

Link to comment
Share on other sites

Δείτε που είναι ο εφελκυσμός της αγκυρούμενης ράβδου στο σχήμα. Είναι κάτω

 

ΠΡΟΚEIΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΡΘΡΩΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, τους πήρα τηλ. και ρώτησα για τα υπομνήματα. Η απάντηση ήταν ότι είναι παλιά (όπως είπε ο rigid) και δεν τα έχουν ανανεώσει.

Πάντως στην ερώτηση τι πλάτος ακραίου υποστηλώματος χρειάζεται για να αγκυρώσει ο οπλισμός της δοκού, η απάντηση που πήρα είναι απο την Statics ήταν: και σε 25αρα κολώνα αγκυρώνει το Φ12...

Τους είπα για τον Ιγνατάκη και άλλες μελέτες που δείχνουν ότι 25cm δεν είναι επαρκή για αγκύρωση, και μου είπε ότι η πολεοδομία στην Αθήνα είχε δώσει έναν πίνακα όπου γράφει τα ελάχιστα πλάτη για κάθε διάμετρο οπλισμού. Όλα τα στατικά προγράμματα χρησιμοποιούν αυτόν τον πίνακα (Ευαγγέλιο)...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το διάβασα το post σου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω το βιβλίο του Leonhardt...Ώρα να τα αγοράσω μ'αλλον...Για το θέμα της άρθρωσης Vs πάκτωσης συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

 

Όσο αναφορά το τι ζητάνε στην Πολεοδομία, το παρακάτω link είναι απο μια συζήτηση που είχε γίνει στο forum του Fespa. Δες τι γράφει ο admin για τα ελάχιστα πλάτη.

 

http://www.lhlogismiki.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=394&postdays=0&postorder=asc&start=15

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.