Μετάβαση στο περιεχόμενο

παρ1.στ Αρθ. 14 ΝΟΚ (εννιάμετρος)


macnick

Recommended Posts

καλησπέρα.

Έχω μια αρκετά τεχνική ερώτηση.

έχω ένα οικόπεδο 410 τ.μ.εντος σχεδιου πόλης ( ΦΕΚ του 1990) με πρόσοψη 30 μετρα και βάθος 13.6 μετρα. πρασιά 4μετρα. Στις όμορες οι 2 γειτονες έχουν χτίσει στο όριο. Στη πίσω πλευρά υπάρχει ενιαίο μεγάλο οικόπεδο(πρόσοψη >30 μέτρα, βάθος>20 μέτρα) χώρις κτίσμα με προσβαση σε άλλο δρόμο(παράλληλο στο δικο μου) έντός σχεδίου και αυτό. Σύμφωνα με την παρ1.στ Αρθ. 14 ΝΟΚ έχω δικαιωμα να χρησιμοποιήσω όλο τον πίσω υποχρεωτικό ακάλυπτο και να χτίσω στο όριο με το πίσω οικόπεδο ώστε να φτιάξω οικοδομή 9+0.60=9.6 μετρα.

 Σύμφωνα με την εγκύκλιο ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/38033/2823/19-6-2015 όμως έχω δικαίωμα να κάνω μερική χρήση του δικαιωματός μου και να φτιάξω οικοδομή βάθους 8 μέτρα και να αφήσω υποχρεωτικό ακάλυπτο πλάτους 1.6 μέτρα . Σε αυτή τη περίπτωση ο ιδιοκτίτης του πίσω οικοπέδου, με βαση τους ισχύοντες νόμους, όταν αποφασίσει να το οικοδομήσει θα είναι υποχρεωμένος να αφήσει πίσω(προς το κοινό μας όριο) ακάλυπτο πλάτους Δ?

Αφήνοντας 1.6 μέτρα απο το πίσω όριο μπορώ να αφήσω ανοίγματα(μπαλκονόπορτες-παραθυρα)?

Τα μπαλκόνια μου προς το πίσω ακάλυπτο μπορούν να είναι 1/4Δ αρκεί να μήν εφάπτονται στο πίσω όριο?

thumbnail.jpg

Edited by macnick
προσθήκη σχήματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.