Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορτίο πρόσκρουσης στηθαίου ασφαλείας - κιγκλίδωμα ασφαλείας σε οδικές γέφυρες


 
iojohn

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Μελετάω μια μεταλλική οδική γέφυρα και είμαι στα τελειώματα αλλά πρέπει να τοποθετήσω και ένα κάγκελο...

Έχει κανείς καμία ιδέα, από την εμπειρία του, για το μέγεθος του φορτίου από το οποίο υπολογίζεται το κιγκλίδωμα?

 

Διάβασα και το βιβλίο του Ερμόπουλου που αναφέρεται σε γέφυρες αλλά προτείνει ένα φορτίο πρόσκρουσης 10 τόνων, το οποίο μου φαίνεται εξωφρενικό...

Link to comment
Share on other sites

πεζοδρόμιο δεν έχεις? προφανώς και έχεις

 

άρα το κιγκλίδωμα στο λέω από τώρα είναι το λιγότερο

 

το σημαντικότερο είναι το στηθαίο, μην φύγει τ'αμάξι και πάρει μαζί του κανά περαστικό

 

έχεις ή ΔΕΝ έχεις πεζοδρόμιο?

 

επίσης στη γέφυρα υπάρχει ιστός φωτισμού?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση

 

Είναι μικρή η γέφυρα (πλάτος 5m) οπότε πεζοδρόμιο δεν υπάρχει, ούτε ιστός φωτισμού.

Στηθαίο χρειάζομαι για να μην φύγει κανένα αμάξι από την γέφυρα...έχεις καμία πληροφορία για το στηθαίο?

Link to comment
Share on other sites

έχω και θα σου πω

 

αλλά γιατί να κάνεις μεταλλικό και να μη σηκώσεις τοιχάκι περιμετρικά κανά 75εκ-1μ?

 

το μικρή δεν το καθορίζει μόνο το πλάτος αλλά και το μήκος

Link to comment
Share on other sites

Μήκος έχει 10m.

Η γέφυρα έχει μεταλλικό κατάστρωμα και είναι πάνω από ένα ποτάμι. Δεν είναι εφικτό να σηκώσω τοιχάκι γιατί που θα πιάσει?

Έχω κολλήσει στις κύριες δοκούς (ΗΕΒ450) ένα έλασμα και σκεφτόμουν να του ανοίξω τρύπες και να βιδώσω ένα U. Με το φορτίο όμως που λέει στο βιβλίο του ο Ερμόπουλος το U διαλύεται...

Link to comment
Share on other sites

ένα U ανά πόσο, αυτό έχει σημασία.

 

το ελασμα τι πάχος έχει?

 

10μ και δεν έχει πεζοδρόμιο?

 

με U μιά λύση βλέπω άμεση, στηθαίο τύπου ΣΤΕ6, τοποθέτηση / 1.33m

 

 

edit: συνάδελφοι, αν έχετε απορίες, ο μηχανικός δεν είναι φιλόλογος.

 

Παρατηρώ ότι σχεδόν κανένας δεν ανεβάζει κανά σχέδιο να δούμε και να πάρουμε εικόνα τι θέλει να πει.

 

Πως θα βοηθήσει κάποιος που θέλει να βοηθήσει όταν τον βάζουμε να φανταστεί τι έχουμε φτιάξει

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα ανά 2m...ναι πεζοδρόμιο δεν έχει, υπαρχεί πεζογέφυρα δίπλα :)

 

Ξέρεις περίπου το μέγεθος του φορτίου πρόσκρουσης που υπολογίζουμε τα στηθαία?

Αυτό το 10 τόνων ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω πρόχειρο κάποιο άλλο νούμερο, τώρα που κοίταξα στον ερμόπουλο για το φορτιο πρόσκρουσης λέει 10tn, αλλά το 1.33 στο υπογράφω.

 

ανά 2m δεν θα σε βγάλουν οι οριζόντιοι σωλήνες του κιγκλιδώματος

 

τώρα βέβαια δεν ξέρω οι λεπίδες σου τι είναι

 

εν συντομία προτείνω ένα τροποποιημένο ΣΤΕ6, ευθυγραμμισμένο χωρίς την αυλακωτη λαμαρίνα

 

δηλαδή U120x50x5, ύψος 1150mm και 3 σωλήνες 76.1x4 να συνδέονται μεταξύ τους ανά 350mm και ο πρώτος από την βάση στα 350mm

 

κάνε έλεγχο σε αυτό, και αν θες μου λες και τα αποτελέσματα τι έβγαλες

 

edit: την κορυγή του U την κάνεις οβάλ και την καλύπτεις για να μην είναι αιχμηρή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.