Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορτίο πρόσκρουσης στηθαίου ασφαλείας - κιγκλίδωμα ασφαλείας σε οδικές γέφυρες


 
iojohn

Recommended Posts

Καλησπέρα...δεν έγινα καπνός και σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Το φορτίο που αναφέρεται στο βιβλίο του Ερμόπουλου ισχύει αλλά αναφέρεται σε στηθαία και όχι σε κιγλιδώματα. Κιγλιδώματα δεν απαιτούν υπολογισμούς αλλά παίρνεις τα έτοιμα που έχει εγκρίνει το Υπουργείο.

 

Δεν βρήκα και πάρα πολλά...ακολουθώ την λύση του κιγκλιδώματος τύπου ΜΣΟ-2 με ορθοστάτες ανά 2m, ύψους 1.5m. Αντί να τους βυθίσω σε μπετόν τους βιδώνω σε ένα έλασμα που έχω κολήσει πλευρικά στις κύριες δοκούς με τρεις κοχλίες Μ20. Για να μην πέσει κανένα παιδάκι βάζω και δυο σωλήνες όπως μου είπες 76.1Χ4.

 

Περισσότερες πληροφορίες για το κιγκλίδωμα θα βρεις εδώ:

 

http://www.sheetsteel.gr/other/GD_TDS/MSO-1-2_TDS_GR.pdf

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ΜΣΟ1, ΜΣΟ2, ΣΤΕ1, ΣΤΕ6 κλπ τα ξέρω αρκετά καλά,

 

να σου πω ότι το ΜΣΟ2 είναι και αυτό στηθαίο,

 

χρησιμοποιείται στην ασφάλιση, προηγείται μάλιστα κατά 4μ των κατά 8μ ορθοστατών/ 1.33 πριν π.χ. από ιστό φωτισμού

 

αυτό που σου πρότειναν είναι μια τροποποίηση και είναι η αμέσως καλύτερη τροποποίηση από αυτή που σου πρότεινα

 

(διαφωνώ βέβαια με ορθοστάτη/2m σε γέφυρα, δίνω ελαφρυντικό στη μικρή ταχύτητα. Και το ΣΤΕ6 που σου είπα τυποποιημένο είναι)

 

εντάξει iojohn, είδες πόσο απλά ήταν να μας πεις τι έγινε να μάθουμε και εμείς?

 

Και μη λες κιγκλίδωμα, είναι στηθαίο ασφαλείας (δες και το link σου πως τα λέει)

Link to comment
Share on other sites

Κιγκλίδωμα το λέω εγώ, γιατί αν το αναφέρω στην μελέτη σαν στηθαίο θα πρέπει να το ελένξω κιόλας με το φορτίο των 10tn.

 

Πάντως ήταν μια καλή συνεργασία...hehe

 

Στο επανιδείν... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.