Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες εξετάσεις (Α.Π.Θ ή Δ.Π.Θ;)


tsakos19

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης του επόμενου ακαδημαϊκού βήματος.

Είμαι απόφοιτος της σχολής πολιτικών δομικών έργων(2007) και πλέον της σχολής μηχανολόγων μηχανικών ΤΕ, έχοντας ήδη ένα μεταπτυχιακό τίτλο στους πολιτικούς μηχανικούς ΔΙ.ΠΑ.Ε σε κατεύθυνση ενισχύσεων/επεμβάσεων κατασκευών.

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει ανάμεσα στο ΑΠΘ και ΔΠΘ , που είναι πιο εφικτή η εισαγωγή και κατά πόσο πρέπει να γίνει με διαδικασία φροντιστηρίου.Τα μαθήματα στα 2 πολυτεχνεία είναι διαφορετικά και γνωρίζω πως το μάθημα της αντοχής υλικών για το ΑΠΘ είναι αρκετά δύσκολο.

Επίσης αν υποθέσουμε πως οι εξετάσεις είναι κάθε Δεκέμβρη , πότε πρέπει να ξεκινήσω το διάβασμα.

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να θέσεις ως βασικό κριτήριο το ποιό πανεπιστήμιο θα σου είναι πιο κοντά για να μπορείς να παρακολουθείς αν χρειαστεί.

Το φροντιστήριο δεν είναι απαραίτητο, αλλά ίσως βοηθήσει για επίλυση συγκεκριμένων αποριών που ενδεχομένως να έχεις. Στο ΑΠΘ δίνουν δομικά υλικά Ι, αντοχή υλικών Ι και τεχνικές σχεδίασης.

Για το τελευταίο μπορείς και μόνος να κάνεις εξάσκηση. Πάρε 4-5 απλές μονοκατοικίες και κάνε τομές και όψεις. Δεν χρειάζεσαι κάποιο φροντιστήριο.

Για την αντοχή υλικών βρες το βιβλίο θεωρίας και το βιβλίο ασκήσεων του διδάσκοντα και ξεκίνα να λύνεις ασκήσεις. Δες και του Βουθούνη το οποίο περιλαμβάνει και πιο απλές ασκήσεις.

Για τα δομικά υλικά, εκεί είναι θέμα διαβάσματος. Μια λύση είναι να πιάσεις το βιβλίο (καλή τύχη). Η άλλη είναι να βρεις τίποτα σημειώσεις. Ψάξε και σε άλλα πανεπιστήμια, λίγο-πολύ η ύλη ίδια είναι.

Αν ξεκινήσεις από τώρα και κάνεις πλάνο, δεν θα ζοριστείς. Υπολόγισε περίπου ένα μήνα για κάθε κεφάλαιο στην αντοχή υλικών. Προσπάθησε κάθε εβδομάδα να κάνεις μια όψη και τομή για να σπάσει σιγά σιγά το χέρι. Αν πας έτσι όπως σου λέω πιστεύω ότι δεν θα ζοριστείς και ούτε θα χρειαστείς φροντιστήριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 31/5/2021 at 9:42 ΠΜ, tsakos19 said:

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης του επόμενου ακαδημαϊκού βήματος.

Είμαι απόφοιτος της σχολής πολιτικών δομικών έργων(2007) και πλέον της σχολής μηχανολόγων μηχανικών ΤΕ, έχοντας ήδη ένα μεταπτυχιακό τίτλο στους πολιτικούς μηχανικούς ΔΙ.ΠΑ.Ε σε κατεύθυνση ενισχύσεων/επεμβάσεων κατασκευών.

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει ανάμεσα στο ΑΠΘ και ΔΠΘ , που είναι πιο εφικτή η εισαγωγή και κατά πόσο πρέπει να γίνει με διαδικασία φροντιστηρίου.Τα μαθήματα στα 2 πολυτεχνεία είναι διαφορετικά και γνωρίζω πως το μάθημα της αντοχής υλικών για το ΑΠΘ είναι αρκετά δύσκολο.

Επίσης αν υποθέσουμε πως οι εξετάσεις είναι κάθε Δεκέμβρη , πότε πρέπει να ξεκινήσω το διάβασμα.

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπέρα με λίγη καθυστέρηση,

Αν χρειαστείς φροντιστήριο είναι θέμα προσωπικό.

https://www.civil.auth.gr/news/announce/1125-κατατακτηριεσ-εξετασεισ-ακαδημαϊκου-ετουσ-2020-2021.html

https://www.civil.auth.gr/news/announce/900-κατάταξη-πτυχιούχων-α-ε-ι-τ-ε-ι-στο-τμήμα-πολιτικών-μηχανικών-για-το-πανεπιστημιακό-έτος-2020-21.html

 

Παράθεση

 

Για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021, οι ανασταλείσες λόγω της ισχύος των έκτακτων μέτρων για τον περιορισμό του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, κατατακτήριες εξετάσεις για την εισαγωγή στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ θα διεξαχθούν κατά το χρονικό διάστημα από 19 έως 31 Μαΐου 2021. Δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις έχουν όσοι υπέβαλαν αίτηση με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κατά την τεθείσα προθεσμία (1-15/11/2020), σύμφωνα με την υπό στοιχεία Φ1/192329/Β3/13-12-2013 Υπουργική Απόφαση. Η διεξαγωγή των κατατακτηρίων εξετάσεων θα πραγματοποιηθεί, με αναλογική εφαρμογή των μέτρων πρόληψης και προστασίας του άρθρου 20 της υπό στοιχεία Δ.1α/Γ.Π.οικ.69543/31.10.2020 (Β’ 4810) κοινής υπουργικής απόφασης, όπως εκάστοτε ισχύει.

ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ, ΤΑ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΕΤΑΙ Η ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΑΠΘ: https://www.civil.auth.gr/news/announce/900-κατάταξη-πτυχιούχων-α-ε-ι-τ-ε-ι-στο-τμήμα-πολιτικών-μηχανικών-για-το-πανεπιστημιακό-έτος-2020-21.html

ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΚΡΙΒΕΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΝΕΟΤΕΡΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ.

 

https://civil.duth.gr/2021/07/08/ανακοίνωση-κατατακτηρίων-εξετάσεων/

Παράθεση

Ανακοίνωση Κατατακτηρίων Εξετάσεων ακαδ. έτους 2021-2022 για εισαγωγή στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών


9 Ιουλίου, 2021

Ελπίζω να βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.