Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φυτευτό υποστήλωμα σε προσθήκη


 

Recommended Posts

Πρόκειται να κάνω προσθήκη σε υπάρχον 2όροφο [ο ένας όροφος είναι απλά μόνο το κλιμακοστάσιο, δηλαδή πρόκειται για ψηλό μαγαζί που η σκάλα "γυρνάει" 2 φορές]. Το πρόβλημα είναι ότι καταργούνται δύο υποστυλώματα και στη θέση τους τοποθετείται ένα φυτευτό. Έτσι μελετήθηκε το 1990. Πρόβλεψη για τρεις ορόφους υπάρχει. Οι αναμονές στο δοκάρι για το φυτευτό υπάρχουν [50/80 δοκός με 15Φ20 κάτω και 2Φ12 άνω και 2Φ18 πρόσθετα εκατέρωθεν άνω, με άνοιγμα 3.10μ, επάνω του εδράζεται υπ/μα 40Χ40].

Σε ερώτηση που έκανα στην εταιρεία του στατικού προγράμματος για την εν λόγω προσομείωση μου είπαν πως τα φυτευτά υπ/τα έχουν απαγορευτεί και πως πιθανόν να μην περάσει από την πολεοδομία. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει νομοθεσία και τι γίνεται όταν έχει προβλεφθεί από την αρχική μελέτη.

 

Σε περίπτωση που εφαρμοστεί αυτό το στατικό σύστημα τι θα πρέπει να προσέξω?

 

Και κάτι ακόμα.

 

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει υπόδειγμα της δήλωσης/αποδοχής που υπογράφουν οι ιδιοκτήτες σε περίπτωση εξαίρεσης ελέγχου του υφισταμένου από τον παρόντα Ε.Α.Κ.?

Στην περίπτωσή μου, που υπάρχει πρόβλεψη, τι ελέγχους θα πρέπει να κάνω στο υφιστάμενο?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ο κανονισμος δεν απαγορευει τα φυτευτα υποστυλωματα, μονο που πρεπει να λαβεις υποψη σου και την κατακορυφη τεμνουσα του σεισμου στους υπολογισμούς.

για την προσθηκη δες και το παραρτημα Ε του ΕΑΚ2000, για να δεις τη ελεγχους απαιτούνται στο υφισταμενο.

για περισοτερες πληροφοριες δωσε μου το email σου για να σου στηλω αυτο που ζητας. το δικο μου email ειναι [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.