Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραδοχές σχεδιασμού κατασκευής


 

Recommended Posts

θα ήθελα παρακαλώ αν ξέρει κάποιος τις παραδοχές σχεδιασμού κατασκευής όσον αφορά μεταλλικό κτίριο (υλικά κατασκευής, αν άλλαξε κάτι γενικά στις παραδοχές το c16/20 έχει αλλάξεί σε c20/25?)

ε υ χ α ρ ι σ τ ώ

Link to comment
Share on other sites

......το c16/20 έχει αλλάξεί σε c20/25?

περίμενε, κάπου τα έχεις μπερδέψει. δεν υπήρχε γενική οδηγία να χρησιμοποιούμε c16 και τώρα άλλαξε. επίσης ποιος βάζει c16 σε διαστασιολόγηση?

 

το τι παραδοχές θα κάνεις εξαρτάται τι έχεις να σχεδιάσεις και που, άλλη ζώνη σεισμικότητας έχει αλλού, άλλο χιόνι ρίχνει αλλού, άλλη ταχυτητα εχει ο ανεμος αλλού, άλλα φορτια έχει η κατοικία κλπ

 

θες να κάνεις κάτι συγκεκριμένο? πες τι ειναι και που

Link to comment
Share on other sites

περίμενε, κάπου τα έχεις μπερδέψει. δεν υπήρχε γενική οδηγία να χρησιμοποιούμε c16 και τώρα άλλαξε. επίσης ποιος βάζει c16 σε διαστασιολόγηση?

 

το τι παραδοχές θα κάνεις εξαρτάται τι έχεις να σχεδιάσεις και που, άλλη ζώνη σεισμικότητας έχει αλλού, άλλο χιόνι ρίχνει αλλού, άλλη ταχυτητα εχει ο ανεμος αλλού, άλλα φορτια έχει η κατοικία κλπ

 

θες να κάνεις κάτι συγκεκριμένο? πες τι ειναι και που

 

Η εμπειρια μου 15 χρονια σε εργαστηριο αντοχης υλικων (δημοσιο) εχει δειξει οτι τα πολλα εργοστασια παρασκευης σκυροδεματος (στην επαρχια κατα κυριο λογο) με δυσκολια πετυχαινουν και αυτο το c20/25.Τουλαχιστον μεχρι να συμμορφωθουν με τα υπαρχοντα ή και τα νεα προτυπα ας ειμαστε λιγο επιφυλακτικοι για τα σκυροδεματα των μελετων.Καλλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ rigid_joint

 

πρόκειται για μια ισόγεια εμπορική αποθήκη στην περιοχή του Δήμου Λαγκαδά με διαστάσεις 36Χ28.Δεν έχω ακόμη ασχοληθεί με ανέγερση κτιρίων. Θέλω να ρωτήσω άν έχει καταργηθεί το c 16/20 (γιατί σε μια ημερίδα κατι τέτοιο αναφέρθηκε) και επιβάλεται να χρησιμοποιήσουμε c20/25 ως ελάχιστο οπλισμό.Γενικά που μπορώ να βρώ τι ισχύει για την περιοχή άνεμοι κτλ...Ως χάλυβα Κατασκευής fe 360 kai s220 μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ή έχουνε καταργηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακόμη ασχοληθεί με ανέγερση κτιρίων.Θέλω να ρωτήσω άν έχει καταργηθεί το c 16/20 (γιατί σε μια ημερίδα κατι τέτοιο αναφέρθηκε) και επιβάλεται να χρησιμοποιήσουμε c20/25 ως ελάχιστο οπλισμό.Γενικά που μπορώ να βρώ τι ισχύει για την περιοχή άνεμοι κτλ...Ως χάλυβα Κατασκευής fe 360 kai s220 μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ή έχουνε καταργηθεί?

 

vas.dim με εκπλήσεις με αυτά που ρωτάς και κυρίως με το S220 αλλά και πιο πολύ με το c20/25 για οπλισμό(???).

 

(μη σε μυριστεί ο zavi μόνο, το καλό που σου θέλω)

 

Πριν λοιπόν πας στην ανέγερση κάτσε να δούμε πως θα το μελετήσουμε πρώτα.

 

Δεν υπάρχει νόμος που να λέει C16/20, εσύ θα βάλεις C20/25 (σκυρόδεμα είναι αυτό, όχι οπλισμός )

 

άνεμος, χιονι απο eurocode1, στα downloads του forum θα τον βρεις

 

σεισμό απο ΕΑΚ2000 και ΟΧΙ από ΒΔ του 54. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΟ!!!

 

Fe360 μορφοσίδηρος & B500c σίδηρος

 

(και να'θελες S220, έχει καμιά 10ετία που βγήκε η τελευταία ράβδος, την έχω εγώ και την έχω κάνει κρεμάστρα)

Link to comment
Share on other sites

vas.dim κάνε ότι σου λέει ο rigid.

Με όλο τον σεβασμό, επειδή ρωτάς την άλφα-βήτα της μελέτης και ενός πολιτικού μηχανικού, θα σε συμβούλευα να πας την μελέτη που θα κάνεις σε κάποιον έμπειρο φίλο σου να την ελέγξει προς αποφυγή λαθών.

Καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

vas.dim ούτε του παπά να μη το πεις, άγιο είχες

 

αν και τελικά πιστεύω ότι σε στείλαν από τους αρχιτέκτονες για να κάνεις πλάκα

Link to comment
Share on other sites

C16/20 επιτρέπεται:

1) για κτήρια χωρίς αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας (q<=1,50) ανεξαρτήτως πλήθους ορόφων και

2) για κτήρια με αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας και μέχρι τρεις το πολύ υπέργειους ορόφους στους οποίους συμπεριλαμβάνεται η πρόβλεψη.

βλ. §2.3.2 ΕΚΩΣ

 

Όμως, χρησιμοποιεί κανείς C16/20 σήμερα;

Με τον νέο ΚΤΣ θα πάμε και από το C20/25 στο C25/30!

Λίγες είναι οι φορές που το C20/25 αποδεικνύεται (από τα δοκίμια) C16/20;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.