Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθαίρεση τοίχων σε παλαιό κτήριο


 
bobomastoras

Recommended Posts

Ανακαινίζω διαμέρισμα στο Ισόγειο τριοροφης κατοικίας.

Το Ισόγειο είναι του 57 και εν συνεχεία έγιναν δυο επιπλέον όροφοι αργότερα κατα το 70 όπου και τοποθετληθηκε σκελετός οπλισμένου σκυροδέματος (μόνο κολώνες χωρις τοιχεία).

Το κτίριο στο μισό της κάλυψης του διαθέτει και υπόγειο.

Επίσης πρόκειται για μεσοτοιχεία και δεξιά και αριστερά.

 

Θέλω να αφαιρέσω έναν τοίχο που παλαιότερα ήταν εξωτερικός.

Το πάχος του τοίχου είναι 35εκ και έχει παραθυρο στη μέση!

 

Ο τοίχος δεξια αριστερα πάνω και κάτω είναι πλαισιωμένος απο κολώνες και δοκάρια. Τα δοκάρια έχουν πάχος 20 εκ!!!!

 

Δικαιολογείται αυτό απο το ότι το δοκάρι είναι χτισμένο και απο τις δυο πλευρές. Το δοκάρι του υπογείο δεν έχει τόιχο απο κάτω!

 

Έσκαψα κάτω απο το δοκάρι και είδα ότι τα τούβλα απέχουν απο 1εως 2εκ. απο το δοκάρι καθώς και ότι δεν υπάρχουν διαγωνια σφινωμένα τούβλα στην πάνω πλευρά. Συμπεραίνω δηλ ότι το δοκάρι δεν πατούσε ποτέ πάνω τον τοίχο.

 

Στις γωνίες του παραθύρου υπάρχουν οι γνωστές ρωγμούλες! Άρα κάποια διατμητική τάση την δέχεται

 

Να το ρίξω τον τοίχο, αν ναι χρειάζεται κάποιο μεταλλικό πλάισιο και πως το υπολογίζω αυτό.

 

Απο το λεξιλόγιο φαίνεται οτι προφανώς δεν είμαι πολιτικός αλλά μηχανολόγος! Οπότε φερθείτε μου ανάλογα. ;)

 

Υπάρχουν και τα στατικά σχέδια του πανοσηκώματος!

Link to comment
Share on other sites

αν ανέβαζες και καμμια φώτο για να δούμε εν τέλει τι ειναι αυτό που περιγράφεις

Το κτίριο στο μισό της κάλυψης του διαθέτει και υπόγειο.

ωχ, ωχ

Θέλω να αφαιρέσω έναν τοίχο που παλαιότερα ήταν εξωτερικός.

ειχατε κάνει εκτός από προσθήκη καθ'υψος και επέκταση? πως εγινε από εξωτερικός, εσωτερικός?

γι'αυτο είναι το μισό υπόγειο?

 

θεωρητικά αν αφαιρείς έναν τοιχο πρέπει να τον αναπληρώνεις μ'εναν άλλο,

 

τώρα να μην ειναι πλαίσιο, με βάση τα λεγόμενα σου, δεν ισχύει, αλλά αφαίρεση τοίχων δεν συνιστώ

 

τώρα από κει και πέρα μονο εσυ ξέρεις τι μας περιγράφεις

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες από:

http://rapidshare.com/files/243062746/photos.rar.html

 

###84-###85 Γενικές

###50-###57 Διαμπερής οπή ακριβώς κάτω απο το δοκάρι

###59 Οπή κάτω απο την πλάκα

###61-###63 Δοκάρι-κολώνα-πέδιλο στο Υπόγειο

###64-###66 Ρωγμές στις γωνίες του παραθύρου

 

ειχατε κάνει εκτός από προσθήκη καθ'υψος και επέκταση? πως εγινε από εξωτερικός, εσωτερικός?

Θεωρητικά είναι ακόμα εξωτερικός αλλά στην πράξη έχει κλείσει ημιυπάιθριος!

 

 

 

γι'αυτο είναι το μισό υπόγειο?

Το υπόγειο ήταν ανεκαθεν στην μιση πίσω κάλυψη του κτιρίου

 

 

τώρα να μην ειναι πλαίσιο, με βάση τα λεγόμενα σου, δεν ισχύει, αλλά αφαίρεση τοίχων δεν συνιστώ

Δεν το κατάλαβα????????

 

στατικά σχέδια από:

http://rapidshare.com/files/243067918/__931___964___945___964___953___954___940_.rar.html

 

Πρόκειται για τοίχο ισογείου κάτω απο το Δ18 (δοκάρι)

Link to comment
Share on other sites

τώρα να μην ειναι πλαίσιο, με βάση τα λεγόμενα σου, δεν ισχύει, αλλά αφαίρεση τοίχων δεν συνιστώ

Δεν το κατάλαβα????????

στη χώρα του ποτέ-ποτέ, που αν σηκώσεις το κεφάλι σου προς τον ουρανό μπορεί να δεις και τον peter pan να σε χαιρετά που λέει και ο αγαπητός zavi, τα ερμα τα κτίρια φαίνεται τελικά ότι έχουν αντέξει λιμους και καταποντισμούς από τους τοιχους και τα ελάχιστα τσέρκια.

 

δεν κατέβασα τα στατικά σου, ειναι του 57 και του 70 και αυτό μου αρκεί.

 

αν όμως αφαιρέσεις τον τοιχο, να αφαιρέσεις τον τοίχο περιμετρικά της κολώνας να μην έρχεται σε επαφή μαζί της πλέον, γιατί αν λείπει ο τοίχος από την άλλη πλευρά για να κρατάει τα μπόσικα προβλέπω να κλάψουνε μανούλες.

 

edit: φίλε μου τα κατέβασα τελικά γιατί δεν άντεξα στον πειρασμό, τα λόγια ειναι περιττά, είναι case study τα στατικά. εγώ αντί να γκρέμιζα θα έχτιζα και κανά τοίχο ακόμη. πάντως γι'αυτο που ρωτάς να σου πω δεν ειδα που λες, αλλά δες αυτό που έγραψα παραπάνω.

Όσο για τα δοκάρια των 20εκ του '50, αν ποτέ δεις σε ενισχύσεις τι έχουν μέσα για οπλισμό, θα σηκωθείς όρθιος και θα φωνάξεις με όλη τη δύναμη της ψυχής σου "ΘΑΥΜΑ"

 

εν συντομία λοιπόν σου λέω ότι εγώ δεν θα γκρέμιζα τίποτα αλλά πάρε οπωσδήποτε και επιτόπια πραγματογνωμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.