Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΕΡΙ ΜΗ ΟΦΕΙΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ


KingKai

Recommended Posts

Καλημέρα και καλό Σ/Κ. Θέλω να κάνω γονική παροχή σε ένα τέκνο μου ενός ακινήτου το οποίο εντάχθηκε στο σχέδιο πόλης το 1985 με τον 1337/83. Στη συγκεκριμενη περιοχή υπάρχει Π.Ε. το 1998 η οποία κυρώθηκε το 1999. Πριν από 3 χρόνια ο δήμος προχώρησε μετά από πολλά χρόνια την διαδικασία καθορισμού τιμής μονάδας και το δικαστήριο έγινε πέρυσι χωρίς όμως ακόμα να έχει βγει η απόφαση. Εγώ βάση του πίνακα της Π.Ε. έχω οφειλή σε χρήμα σε γειτονικό μου ακίνητο μέρος του οποίο ρυμοτομείται και από αυτό το κομμάτι προσκυρωνεται στο οικόπεδο μου ένα άλλο μικρότερο κομμάτι. Υπάρχουν δηλ οφειλές στο γειτονικό ακίνητο και στο δήμο. Θέλω όπως προείπα να κάνω γονική παροχή και είδα πως απαιτείται βέβαιωση ότι έχει εξοφληθεί η εισφορά σε χρήμα. Στην προκειμένη περίπτωση όμως ακόμα δεν έχει ουσιαστικά κυρωθεί η τιμή μονάδας(μου είπε ο δικηγόρος του δήμου ότι το δικαστήριο έγινε και περιμένουν να γραφτεί η απόφαση). Στην περίπτωση αυτή τι γίνεται; Μπορεί να δοθεί βεβαιωση από το δήμο ότι ναι μεν υπάρχει υποχρέωση οφειλής εισφορας σε χρήμα αλλά ακόμα δεν έχει καθοριστεί η τιμή μονάδας; Ρωτάω διότι για την περίπτωση αυτή δεν έχω βρει κάτι που να αναφέρεται σχετικά στην νομοθεσία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.