Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμος 410/1968 και τακτοποιήσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

έχω έναν πελάτη, ο οποίος έχει απωλέσει την δήλωση νομιμοποίησης αυθαιρέτου (χωρίς Ο.Α.) σύμφωνα με τον νόμο 410/1968. Έτσι μου έχει μεταφέρει, έχοντας μόνο στην κατοχή του την ύπαρξη του νόμου και έναν αριθμό δήλωσης με έτος 1979. Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ, βρήκα τον νόμο που λέει για "περί αυθαιρέτων οικοδοµικών κατασκευών".

1.Είναι νόμος μόνο για την εξαίρεση κατεδάφισης;

2.Χρειάζεται νομιμοποίηση ολόκληρο το ακίνητο/οριζόντια ιδιοκτησία, σύμφωνα με 4495 για κτήριο χωρίς Ο.Α. προ του 1975; Με μόνη απόδειξη την αεροφωτογραφία από κτηματολόγιο;

3.Η πολεοδομία της περιοχής (γλυφάδα) δεν έχει αρχεία πέρα των Ο.Α., σύμφωνα με τον πελάτη. Οπότε πηγαίνω ΥΔΟΜ Αργυρούπολη (προέλευση των αδειών πριν την σύσταση πολεοδομίας στην γλυφάδα). Ξέρετε που ανήκουν οι νομιμοποιήσεις/τακτοποιήσεις/δηλώσεις; Πιθανώς όχι στο αρχείο.

Έχει κανείς ασχοληθεί με παρόμοια περίπτωση, να μου δώσει τα φώτα του;

Ο νόμος είναι ο ακόλουθος: http://www.billirisbuildings.gr/images/pdfs/an410.pdf

Ευχαριστώ εκ των προτέρων που διαβάσατε την ερώτηση μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.