Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση περι άδειας στάθμευσης


drelos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Η ερώτηση είναι για μια άδεια στάθμευσης και ποιο είναι το νόμιμο. Στις παρακάτω φωτογραφίες βλέπουμε ένα φροντιστήριο όπου έχει μπροστά πρασιά (αν το λέω σωστά) έχει τοποθετήσει κάγκελά και μετά έχει πεζοδρόμιο. Έχει βγάλει άδεια για απαγόρευση στάσης εκτός αν είναι για παραλαβή μαθητών. Οι ερωτήσεις είναι οι εξής παρακαλώ αν γνωρίζετε:

1) Η άδεια μπορεί να βγει και να αφορά ΜΟΝΟ όσους έχουν μαθητές στο φροντιστήριο αυτό; Δηλαδή είναι γραπτό στην άδεια του; Κάθε άλλος είναι παράνομος; 

2) Η στάση που επιτρέπεται από τον νόμο θα πρέπει να γίνεται στον δρόμο από τον οδηγό; Δεν είναι παράνομο να πατάει πεζοδρόμιο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

IMG_FD5B98E85873-1.jpeg

Screenshot 2022-11-26 at 3.28.35 PM.png

Edited by drelos
Link to comment
Share on other sites

@drelos Το σήμα δεν σημαίνει ότι απαγορεύεται η στάση αλλά η στάθμευση.
1) Ο καθορισμός του χώρου παραλαβής των μαθητών έχει γίνει με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου.
Οπότε εκεί (στην απόφαση) περιγράφεται γραπτώς η χρήση του χώρου για τους μαθητές. 
Μεταξύ των δύο σημάτων του ΚΟΚ (όπως φαίνεται στη φωτογραφία) απαγορεύεται η στάθμευση σε όλους.
2) Κατά την διάρκεια της στάσης για επιβίβαση ή αποβίβαση των μαθητών, το όχημα ενδέχεται να ανεβεί και λίγο στο πεζοδρόμιο.
Θεωρώ ότι δεν προκαλείται κάποιο πρόβλημα από αυτό.

Edited by Προφέσορας
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση θα γράφει ότι απαγορεύεται η στάθμευση διότι από το χώρο αυτό φεύγουν οι μαθητές.
Δεν έχω καταλάβει τι σε προβληματίζει.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας εξηγήσω @Προφέσορας Εγώ έχω αφήσει την κόρη μου στην σχολή δίπλα και έχω κάνει στάση εκεί και μου έχει κάνει παρατήρηση καθώς και σε όποιον σταματά που δεν πάει στο φροντιστήριο του. Δεν εχει ξαναπεσει στην αντίληψη μου απόφαση που να επιτρέπει στάση μόνο για τους μαθητές τους δικούς του. Και εξηγώ. Δεν είναι το πάρκινγκ του που μπορεί να είχε πάνω στην πρασια όπως λέγεται όποτε θα το κατανοούσα. Όποτε αν αυτό ισχύει μην το ξανα αφήσω γιατί έχει δίκιο και εγώ δεν το γνώριζα. Αν δεν έχει θα ξανα σταματήσω να αφήσω και εγώ το παιδί μου. 

Link to comment
Share on other sites

Όπως προανέφερα, η στάση δεν απαγορεύεται.
Εάν παρκάρεις κανονικά (παρά την οδό και όχι πάνω στο πεζοδρόμιο), χωρίς να εμποδίζεις την κίνηση των μαθητών, είσαι καθ΄ όλα νόμιμος.
Επαναλαμβάνω: αναφέρομαι σε απλή στάση ώστε να επιβιβαστεί η κόρη σου, όχι να το αφήνεις εκεί 1-2 ώρες.
Μπορείς να του εξηγήσεις (ήρεμα και με λίγα λόγια) ότι το μόνο που απαγορεύεται είναι η στάθμευση.

Edited by Προφέσορας
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.