Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα οικοπέδου εντός εκτός οικισμού


Recommended Posts

Συνάδερφοι καλημέρα σας. Έχω το εξής μπλέξιμο. Πελάτης μου έχει στην ιδιοκτησία του "οικόπεδο τεμάχιο ?"συνολικού Εμβαδού 217,40 τ.μ πρό του 85 το οποίο όπως προκύπτει είναι εν μέρη εντός και εν μέρη εκτός οικισμού (οικισμός <2000 κατοίκους). Αυτό που θέλω να γνωρίζω είναι ποιοι όροι αρτιότητας ισχύουν στο συγκεκριμένο ακίνητο (εντός οικισμού ή εκτός σχεδίου) . Στη δήλωση Ν 651/1977 τι αναγράφω γι' αυτή την περίπτωση.

 

Να επισημάνω πως η υλοποίηση των ορίων του οικισμού έγινε γραφικά από το χάρτη της ΓΥΣ καθώς δεν υπάρχουν συντεταγμένες με ότι αυτό συνεπάγεται για την ακρίβεια των υλοποιημένων ορίων... Παρακαλώ τα φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους θελω να ρωτησω κατι? εχω ενα γηπεδο εμβαδου 5500τ.μ το οποιο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρεκλησι προ του 84 εχω ποσοστο δομησης 240 τ.μ κατω απο ποιες προυποθεσεις μπορω να κανω διασπαση ογκου 2 ξεχωριστων οικοδομων των 120 τ.μ?

Link to comment
Share on other sites

treloepistimonas:

Δες Αποφ. 78933/10889/90 και Εγγρ. 196/14.2.03.

Τα ανωτέρω θα σε κατατοπισουν για το τι γίνεται στα οικόπεδα που τέμνονται από όρια οικισμών.

Link to comment
Share on other sites

Catherine ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζεις μήπως υπάρχουν κάπου αυτές οι αποφάσεις γιατί δεν μπορώ να τις βρώ. Επίσης στη δήλωση Ν 651/1977 τι πρεπει να γράψω ? Πως θα εξάγω τα όρια του οικισμού γραφικά διασφαλίζοντας ακρίβεια. Περίπτωση και αυτή

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους θελω να ρωτησω κατι? εχω ενα γηπεδο εμβαδου 5500τ.μ το οποιο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρεκλησι προ του 84 εχω ποσοστο δομησης 240 τ.μ κατω απο ποιες προυποθεσεις μπορω να κανω διασπαση ογκου 2 ξεχωριστων οικοδομων των 120 τ.μ?

 

1.Μήπως εννοείς ότι χτίζει (για κατοικία) τα πρώτα 4.000 μ2 200 μ2

τα επόμενα 1.500 μ2*0,02= 30 μ2

σύνολο 230 μ2 ?

2. Στο ΠΔ ΦΕΚ 270 Δ'. Άρθρο 1, παρ.4 λέει "επιτρέπεται η διάσπαση του κτιρίου σε περισσότερα κτίρια μόνο μετά από γνώμη της αρμόδιας ΕΠΑΕΕ"

Κατά 99% των περιπτώσεων το εγκρίνουν.

 

3. Τί παρέκκλιση είναι αυτή που έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.