Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από μισθωτός σε ελεύθερος επαγγελματίας


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους και ευχαριστώ για ολες τις χρήσιμες πληροφορίες που εχω βρει σε αυτο το φόρουμ-ομάδα . 

Με τη σειρά μου και εγω θα ήθελα να υποβάλω ενα ερώτημα μιας και τον τελευταίο καιρό δυσκολέυομαι αρκετά και ειναι κάτι το οποίο θέλω να εξετάσω πιο σοβαρά . 

Αυτή τι στιγμή δουλευθώ σαν μισθωτός με μισθό περίπου στα 670 ε . Απασχολούμαι σε ενα τεχνικό γραφείο ( 3 χρονια - 31 ετων )  στον τομεα της σχεδίασης ,  τον αυθαιρέτων και τον ενεργειακών πιστοποιητικών , εχω βγαλει και ΗΤΚ καθώς εχω πάρει και αντίστοιχα σεμινάρια. 

Μιας και τα χρήματα δν ειναι καλα και οι ώρες αρκετεσ , σκεφτομαι να ξεκινήσω το ελεύθερο επάγγελμα και εχω τις εξής ερωτήσεις : 

0. ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΑΩ  ? 

1. Αξίζει να ξεκινήσω κατι δικό μου ?  ( εχω εναν γνωστο μηχανικο που σε δυσκολες υποθεσεις μπορει να με βοηθήσει  και εναν φίλο λογιστή ) 

2. Πως βρίσκω πελατεία 

3. περα απο αυθαίρετα . ΗΤΚ , ΠΕΑ .  Τι  άλλες υπηρεσίες μπορώ να προσθέσω ? πχ ( κτηματολογιο , εκτιμήσεις , αλλες αδειες )

4.  Υπάρχει κάποιο κεφάλαιο που πρέπει να διαθέσω για εξοπλισμό ?

 

Να σημειωθεί έχω κανει κάποια ΠΕΑ για φιλους και γνωστούς και κάποιες τακτοποιήσεις , μιας και δουλευθώ με μπλοκάκι . 

Το μόνο που θέλω ενα καλύτερο εισοδημα να ζησω με αξιοπρέπεια και να μη στερούμε σε θέρμανση και να κάνω τοση οικονομία στο φαγητο και στη βενζίνη . Πιστέυεται πως σαν ελευθερος επαγγελματιας μπορω να το πετυχω αυτο ?

οτι αλλο πιστευται οτι ξέχασα ή οτι χρειάζεται πειτε μου . 

Βασίζω πολλά στις απαντήσεις και τις συμβουλές σας . Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ! 

Edited by Pavlos33
έγινε μορφοποίηση κειμένου-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.