Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με Θέρμανση


kiniklis_007

Recommended Posts

12 ώρες πριν, Νικος Ν said:

Διαβαζοντας το post σου καταλαβα πως εχεις 5 βρογχους για 9 σωματα.

Αρα καποια ειναι μονα τους και καποια ανα δυο.Οι διακοπτες που φορας ειναι οι 1650 και δεν κανουν by pass.Το προβλημα το εχεις στα σωματα που ειναι δυο ανα βρογχο ή και στα μονα?Ξερεις ποια σωματα ειναι μονα τους και ποια δυο ανα βρογχο?Στου βρογχους που εχεις 1 σωμα δεν χρειαζεται by pass διακοπτης.Στους βρογχους που εχεις 2 σωματα τοποθετησε by pass διακοπτη στο 1ο σωμα στη σειρα στο 2ο σωμα οχι.

Ελεγξε επισης τις προσαγωγες και τις επιστροφες νερου αν ειναι σωστες αν οχι τοποθετησε τα πλαστικα ανταλακτικα του διακοπτη αναλογα.

Αυτα εκανα εγω σε ανολογο προβλημα και λυθηκε.

Ελπιζω να βοηθησα 

 

Διαβαζοντας το post σου καταλαβα πως εχεις 5 βρογχους για 9 σωματα.

Αρα καποια ειναι μονα τους και καποια ανα δυο.Οι διακοπτες που φορας ειναι οι 1650 και δεν κανουν by pass.Το προβλημα το εχεις στα σωματα που ειναι δυο ανα βρογχο ή και στα μονα?Ξερεις ποια σωματα ειναι μονα τους και ποια δυο ανα βρογχο?Στου βρογχους που εχεις 1 σωμα δεν χρειαζεται by pass διακοπτης.Στους βρογχους που εχεις 2 σωματα τοποθετησε by pass διακοπτη στο 1ο σωμα στη σειρα στο 2ο σωμα οχι.

Ελεγξε επισης τις προσαγωγες και τις επιστροφες νερου αν ειναι σωστες αν οχι τοποθετησε τα πλαστικα ανταλακτικα του διακοπτη αναλογα.

Αυτα εκανα εγω σε ανολογο προβλημα και λυθηκε.

Ελπιζω να 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Νικος Ν said:
12 ώρες πριν, Νικος Ν said:

Διαβαζοντας το post σου καταλαβα πως εχεις 5 βρογχους για 9 σωματα.

Αρα καποια ειναι μονα τους και καποια ανα δυο.Οι διακοπτες που φορας ειναι οι 1650 και δεν κανουν by pass.Το προβλημα το εχεις στα σωματα που ειναι δυο ανα βρογχο ή και στα μονα?Ξερεις ποια σωματα ειναι μονα τους και ποια δυο ανα βρογχο?Στου βρογχους που εχεις 1 σωμα δεν χρειαζεται by pass διακοπτης.Στους βρογχους που εχεις 2 σωματα τοποθετησε by pass διακοπτη στο 1ο σωμα στη σειρα στο 2ο σωμα οχι.

Ελεγξε επισης τις προσαγωγες και τις επιστροφες νερου αν ειναι σωστες αν οχι τοποθετησε τα πλαστικα ανταλακτικα του διακοπτη αναλογα.

Αυτα εκανα εγω σε ανολογο προβλημα και λυθηκε.

Ελπιζω να βοηθησα 

 

Διαβαζοντας το post σου καταλαβα πως εχεις 5 βρογχους για 9 σωματα.

Αρα καποια ειναι μονα τους και καποια ανα δυο.Οι διακοπτες που φορας ειναι οι 1650 και δεν κανουν by pass.Το προβλημα το εχεις στα σωματα που ειναι δυο ανα βρογχο ή και στα μονα?Ξερεις ποια σωματα ειναι μονα τους και ποια δυο ανα βρογχο?Στου βρογχους που εχεις 1 σωμα δεν χρειαζεται by pass διακοπτης.Στους βρογχους που εχεις 2 σωματα τοποθετησε by pass διακοπτη στο 1ο σωμα στη σειρα στο 2ο σωμα οχι.

Ελεγξε επισης τις προσαγωγες και τις επιστροφες νερου αν ειναι σωστες αν οχι τοποθετησε τα πλαστικα ανταλακτικα του διακοπτη αναλογα.

Αυτα εκανα εγω σε ανολογο προβλημα και λυθηκε.

Ελπιζω να 

Expand  

Αυτο που δε γραφεις ειναι αν εχουν ολα σου τα σωματα προβλημα ή καποια?Διαβασα αυτα που γραφεις και ισως πρεπει να δεις αν φορας by pass διακοπτες σε σωματα που δεν πρεπει και εκει που χρειαζεται φορας 100%.Αν φορας by pass διακοπτη σε μονα σωματα ή στο 2ο σωμα ενος βρογχου δεν εξυπηρετει τπτ.Σιγουρεψου για τους διακοπτες σου αρχικα και διαπιστωσε σε ποσα σωματα εχεις προβλημα για να μπορεσεις να βρεις ακρη.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Νικος Ν said:

Αυτο που δε γραφεις ειναι αν εχουν ολα σου τα σωματα προβλημα ή καποια?Διαβασα αυτα που γραφεις και ισως πρεπει να δεις αν φορας by pass διακοπτες σε σωματα που δεν πρεπει και εκει που χρειαζεται φορας 100%.Αν φορας by pass διακοπτη σε μονα σωματα ή στο 2ο σωμα ενος βρογχου δεν εξυπηρετει τπτ.Σιγουρεψου για τους διακοπτες σου αρχικα και διαπιστωσε σε ποσα σωματα εχεις προβλημα για να μπορεσεις να βρεις ακρη.

Οι διακόπτες που φοράω είναι αυτοί

Τον έχω βάλει κάτω από την βρύση, έχω φυσήξει μέσα τού, 100% δεν είναι σίγουρα.. κάνει bypass τώρα πόσο δεν ξέρω εκτός αυτού έχει και το πλαστικό πού εφάπτεται όταν σφίγγουν πάνω στο σώμα και από εκεί δεν ξέρω κατά πόσο εφάπτεται σωστά και πόσο χάνει ώστε να κάνει και από εκεί bypass

Έχει τους ιδίους σε όλα τα σώματα και στα πρώτα και στα δεύτερα και σε αυτό που είναι μοναχό του!

Τώρα αν αυτοί οι διακόπτες κάνουν από κατασκευή τούς bypass  είναι λάθος επιλογή διακοπτών.. που εγώ όπως τον άνοιξα και τον είδα, δεν είδα να έχει λάστιχα για να απομονώνει στα σημεία που πρέπει οπότε από κατασκευής τούς πρέπει να έχουν ένα ποσοστό bypass 

Αν έχουν φθαρεί με τα χρόνια τότε οκ.

 

IMG_20231228_115214.jpg

IMG_20231228_115226.jpg

IMG_20231228_115231.jpg

IMG_20231228_115241.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανα και είδα τρομερό αποτέλεσμα είναι να συνδέσω πρόχειρα το σώμα χιαστη και μετά κάτω κάτω,

Στο χιαστη το σώμα όπως είναι στη φωτογραφία δεξιά χαμηλά αργεί μεν αλλά πυρώνει όλο το σώμα...

Στο κάτω-κάτω αργεί λιγότερο (στο συγκεκριμένο σημείο) αλλά πυρώνει όλο το σώμα ομοιόμορφα..

Δεν ξέρω αν είναι από κατασκευή τούς η από φθορά εγώ είδα πρώτη φορά τα σώματα πυρωμένα ομοιόμορφα και θα τους αλλάξω όλους με απλούς διακόπτες σύντομα..

Στα μεγάλα σώματα κάτω κάτω και στα μικρά χιαστη 

IMG_20231227_181527.jpg

IMG_20231228_115345.jpg

IMG_20231228_115332.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, kiniklis_007 said:

Αυτό που έκανα και είδα τρομερό αποτέλεσμα είναι να συνδέσω πρόχειρα το σώμα χιαστη και μετά κάτω κάτω,

Στο χιαστη το σώμα όπως είναι στη φωτογραφία δεξιά χαμηλά αργεί μεν αλλά πυρώνει όλο το σώμα...

Στο κάτω-κάτω αργεί λιγότερο (στο συγκεκριμένο σημείο) αλλά πυρώνει όλο το σώμα ομοιόμορφα..

Δεν ξέρω αν είναι από κατασκευή τούς η από φθορά εγώ είδα πρώτη φορά τα σώματα πυρωμένα ομοιόμορφα και θα τους αλλάξω όλους με απλούς διακόπτες σύντομα..

Στα μεγάλα σώματα κάτω κάτω και στα μικρά χιαστη 

IMG_20231227_181527.jpg

IMG_20231228_115345.jpg

IMG_20231228_115332.jpg

Στο ξαναγραφω ισως δεν το καταλαβες.

Αυτοι οι διακοπτες δεν κανουν by pass ειναι ολικης παροχης.Μπορεις να τους κρατησεις στον βρογχο που εχεις ενα σωμα και στους βρογχους που εχεις 2 σωματα στα 2α σωματα.Στα 1α σωματα πρεπει να βαλεις κατα τη γνωμη μου by pass διακοπτη γιατι ετσι στελνει και στα 2 σωματα νερο και θα καταφερεις να ζεστανεις ομοιομορφα τον χωρο σου.Ο διακοπτης που εχεις τωρα στελνει την επιστροφη στο 2ο σωμα με αποτελεσμα η θερμοκρασια του νερου να ειναι πολυ μικροτερη.

Οι διακοπτες bypass εχουν βιδακι ρυθμισης μεχρι 50%.

Δεν ξερω πως αλλιως να σε βοηθησω ισως γνωριζουν οι πιο εμπειροι στο site.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Νικος Ν said:

Στο ξαναγραφω ισως δεν το καταλαβες.

Αυτοι οι διακοπτες δεν κανουν by pass ειναι ολικης παροχης.Μπορεις να τους κρατησεις στον βρογχο που εχεις ενα σωμα και στους βρογχους που εχεις 2 σωματα στα 2α σωματα.Στα 1α σωματα πρεπει να βαλεις κατα τη γνωμη μου by pass διακοπτη γιατι ετσι στελνει και στα 2 σωματα νερο και θα καταφερεις να ζεστανεις ομοιομορφα τον χωρο σου.Ο διακοπτης που εχεις τωρα στελνει την επιστροφη στο 2ο σωμα με αποτελεσμα η θερμοκρασια του νερου να ειναι πολυ μικροτερη.

Οι διακοπτες bypass εχουν βιδακι ρυθμισης μεχρι 50%.

Δεν ξερω πως αλλιως να σε βοηθησω ισως γνωριζουν οι πιο εμπειροι στο site.

Αυτοί ΚΑΝΟΥΝ bypass!!! Αν δεν είναι λόγο κατασκευής τότε είναι λόγο φθοράς!! 

Αλλά αυτοί οι συγκεκριμένοι που έχω εγώ μια χαρά κάνουν bypass, οπότε αν από κατασκευή τούς δεν κάνουν τότε ξεκάθαρα έχουν θέμα οι διακόπτες

δες αυτό το βίντεο, εκεί ο διακόπτης είναι στην θέση τέρμα ανοιχτός χάνει από παντού ξεκάθαρα θα έπρεπε να βγάζει νερό μόνο από το πλάι αλλά βγάζει και από την είσοδο!

( Εκεί που ρίχνω νερό είναι η επιστροφή)

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2023 at 5:36 ΠΜ, kiniklis_007 said:

Αυτοί ΚΑΝΟΥΝ bypass!!! Αν δεν είναι λόγο κατασκευής τότε είναι λόγο φθοράς!! 

Αλλά αυτοί οι συγκεκριμένοι που έχω εγώ μια χαρά κάνουν bypass, οπότε αν από κατασκευή τούς δεν κάνουν τότε ξεκάθαρα έχουν θέμα οι διακόπτες

δες αυτό το βίντεο, εκεί ο διακόπτης είναι στην θέση τέρμα ανοιχτός χάνει από παντού ξεκάθαρα θα έπρεπε να βγάζει νερό μόνο από το πλάι αλλά βγάζει και από την είσοδο!

( Εκεί που ρίχνω νερό είναι η επιστροφή)

Οι διακοπτες που κανουν bypass ειναι ρυθμιζομενοι.Στη φωτο δεν βλεπω κατι τετοιο.Φορουσα ακρβως τους ιδιους.Το δικο μου θεμα ηταν πως τα 2α σωματα σε καθε βρογχο δεν επαιρναν ποτε θερνοκρασια οπως τα αλλα και παντα ηταν χλιαρα.Εβαλα τους bypass και το θεμα λυθηκε.Επειδη οπως περιεγραψες το προβλημα εμοιαζε με το δικο μου στους προτεινα.

Ισως αντιμετωπιζεις κατι διαφορετικο πιο συνθετο.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Νικος Ν said:

Οι διακοπτες που κανουν bypass ειναι ρυθμιζομενοι.Στη φωτο δεν βλεπω κατι τετοιο.Φορουσα ακρβως τους ιδιους.Το δικο μου θεμα ηταν πως τα 2α σωματα σε καθε βρογχο δεν επαιρναν ποτε θερνοκρασια οπως τα αλλα και παντα ηταν χλιαρα.Εβαλα τους bypass και το θεμα λυθηκε.Επειδη οπως περιεγραψες το προβλημα εμοιαζε με το δικο μου στους προτεινα.

Ισως αντιμετωπιζεις κατι διαφορετικο πιο συνθετο.

 

IMG-dd65427f4276434d52cef5b00f6b5199-V.jpg

IMG-20e4bab239ef46151c2a317811ea1183-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.