Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρέμβαση σε κοινόχρηστο κολλεκτέρ


ΒΒΒ

Recommended Posts

48 λεπτά πριν, ΒΒΒ said:

Αυτό  έχει  κάνει  ....  απλά  θέλω  και  την  γνώμη  πιο  ειδικών...

  δεν    γνωριζουμε το τι εχει κανει  , αλωστε απο τις φωτο που ανεβασες δεν φαίνεται κατι τετοιο , φωναζεις ηλεκτρολογο , του σκας ενα 100ρικο  κανει ελεγχο παρουσια του διαχειρηστη  ...ΖΩ στη γαυδο 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

  δεν    γνωριζουμε το τι εχει κανει  , αλωστε απο τις φωτο που ανεβασες δεν φαίνεται κατι τετοιο , φωναζεις ηλεκτρολογο , του σκας ενα 100ρικο  κανει ελεγχο παρουσια του διαχειρηστη  ...ΖΩ στη γαυδο 

Αν  δεν  έπαιρνε  από  το  κοινόχρηστο  ρεύμα  ποιος  ο λόγος  να  κάνει  παρέμβαση  στο  σύστημα  θέρμανσης  πού  είναι  εξωτερικά  στο  διάδρομο  ; και  ποιος  ο  λόγος  να  συνδέσει  το  κεντρικό  καλώδιο  του  κοινόχρηστου  με  καλώδια  που  εισέρχονται  στο  διαμέρισμα  του  ; 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ΒΒΒ said:

Αν  δεν  έπαιρνε  από  το  κοινόχρηστο  ρεύμα  ποιος  ο λόγος  να  κάνει  παρέμβαση  στο  σύστημα  θέρμανσης  πού  είναι  εξωτερικά  στο  διάδρομο  ; και  ποιος  ο  λόγος  να  συνδέσει  το  κεντρικό  καλώδιο  του  κοινόχρηστου  με  καλώδια  που  εισέρχονται  στο  διαμέρισμα  του  ; 

Πρέπει να κάνει παρέμβαση στο σύστημα θέρμανσης που είναι εξωτερικά στο διαδρομο γιατι αλλιώς ο λέβητας του θα σε ζεσταίνει το διαμέρισμα το δικο σου και ολη την πολυκατοικία. Ο παλιός θερμοστάτης (της κεντρικής θέρμανσης) που εχει κάθε διαμέρισμα έχει καλώδια που πάνε και συνδέονται στο κεντρικό καλώδιο για να μπορεί να δίνει σήμα στον κεντρικό λέβητα να πάρει μπροστά.

Για αυτό για να είσαι σίγουρος τι γίνεται πρέπει να φέρεις ηλεκτρολόγο. 

Σημαντικό υστερόγραφο. Το ρεύμα σκοτώνει!

Edited by immunity
τονισμούς
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, immunity said:

Πρέπει να κάνει παρέμβαση στο σύστημα θέρμανσης που είναι εξωτερικά στο διαδρομο γιατι αλλιώς ο λέβητας του θα σε ζεσταίνει το διαμέρισμα το δικο σου και ολη την πολυκατοικία. Ο παλιός θερμοστάτης (της κεντρικής θέρμανσης) που εχει κάθε διαμέρισμα έχει καλώδια που πάνε και συνδέονται στο κεντρικό καλώδιο για να μπορεί να δίνει σήμα στον κεντρικό λέβητα να πάρει μπροστά.

Για αυτό για να είσαι σίγουρος τι γίνεται πρέπει να φέρεις ηλεκτρολόγο. 

Σημαντικό υστερόγραφο. Το ρεύμα σκοτώνει!

Εννοείται  ότι  θα  φέρω  ηλεκτρολόγο  εγκατάστασης  διότι  το  θέλω  εγγράφως..... για  ότι  σημαίνει  αυτό  ...

Αλλά  από  τα  λεγόμενα  σου  υποθέτω  ότι  για  δώσει  σήμα  στον  δικό  του  λέβητα  έχει  συνδεθεί  με  το  κεντρικό....

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ΒΒΒ said:

Εννοείται  ότι  θα  φέρω  ηλεκτρολόγο  εγκατάστασης  διότι  το  θέλω  εγγράφως..... για  ότι  σημαίνει  αυτό  ...

Αλλά  από  τα  λεγόμενα  σου  υποθέτω  ότι  για  δώσει  σήμα  στον  δικό  του  λέβητα  έχει  συνδεθεί  με  το  κεντρικό....

 

 

Μπορεί. Εγω πάντως στο δικό μου σπίτι ξηλωσα τελειώς τον κεντρικό θερμοστάτη. Έκοψα, μόνωσα και σοβάτισα τα καλώδια που παλιού θερμοστάτη που ερχόντουσαν μέσα στο σπίτι μου και έχω άλλους ασύρματους θερμοστάτες ανά δωμάτιο.

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, immunity said:

Μπορεί. Εγω πάντως στο δικό μου σπίτι ξηλωσα τελειώς τον κεντρικό θερμοστάτη. Έκοψα, μόνωσα και σοβάτισα τα καλώδια που παλιού θερμοστάτη που ερχόντουσαν μέσα στο σπίτι μου και έχω άλλους ασύρματους θερμοστάτες ανά δωμάτιο.

Συμπερασματικά λοιπόν  ο  συγκεκριμένος  έχει  συνδέσει  τον  θερμοστάτη  του  με  το  κεντρικό  ώστε  να  δίνει  σήμα  στον  λέβητα  .....

Link to comment
Share on other sites

Ή να μην έχει ασχοληθεί καθόλου με τον θερμοστάτη(κακως) και απλα ακυρωσε απο μέσα τα καλώδια και δεν πειραξε κάτι στην καλωδίωση του κολλεκτερ.

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, immunity said:

Ή να μην έχει ασχοληθεί καθόλου με τον θερμοστάτη(κακως) και απλα ακυρωσε απο μέσα τα καλώδια και δεν πειραξε κάτι στην καλωδίωση του κολλεκτερ.

Εντάξει  φίλε  μου  σε  ευχαριστώ  πολύ  ! Έχω  καταλάβει.... άλλωστε  όπως έγραψα  θα  φέρω  ηλεκτρολόγο  εγκαταστάτη  διότι  η υπόθεση  έχει  πορεία  μεγάλη όχι μόνο ως προς το ρεύμα.......  

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.