Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mechanical Engineer - Κολλεγιο


platonas1

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες,

 

Μπαίνω στο θέμα,

 

Πρόσφατα απέκτησα το πτυχίο bachelor ως mechanical engineer, από AUA (Americal University of Athens) στην Αθήνα.

Ξέρω ότι στο δημόσιο δεν μπορώ να δουλέψω διότι δεν αναγνωρίζετε, όμως που μπορώ να πιάσω δουλεία με το συγκεκριμένο πτυχίο?

Βοηθάει? έχει κάποια αξία το πτυχίο μου? ή τζάμπα σπούδαζα 4 χρόνια?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

η πιο απλη λυση, τραβα ΔΙΚΑΤΣΑ και καλα ξεμπερδεματα με τα εφτα χιλιαδες μαθηματα που θα σου δωσουν για να παρεις ισοτιμια ή οπως αλλιως τα λενε.

 

Ξεκινα να το ψαχνεις σοβαρα παντως. Ρωτα στο ΔΙΚΑΤΣΑ αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

από το aua δεν σου ειπαν τι κάνεις όταν ξεκινούσες:?:

 

Είχα διακόψει το 2000 και το συνέχισα φέτος, μου είχαν μείνει λίγα μαθήματα.

Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Τότε νόμιζα ότι ξένα παραρτήματα στην Ελλάδα αναγνωρίζονται. Έστω και αν κάνω μεταπτυχιακό έξω. Επίσης στην σελίδα γραφεί :

“The American University of Athens is a professionally and academically recognized university in the European Union/Greece according to Articles 11 and 12 of Act 2005/36/EEC of 7th September 2005.

The Directive gives an AUA graduate the right to be considered for registration as a Chartered Engineer in the U.K. and circumscribes the procedures which have to be followed for membership to the respective, per concentration, institute or society in the United Kingdom and in the European Union/Greece.”

 

Αυτό όμως που θέλω να ξέρω τώρα, πέρα από το δημόσιο, έχει αξία αυτό το πτυχίο?

Στον ιδιωτικό τομέα?

 

η πιο απλη λυση, τραβα ΔΙΚΑΤΣΑ και καλα ξεμπερδεματα με τα εφτα χιλιαδες μαθηματα που θα σου δωσουν για να παρεις ισοτιμια ή οπως αλλιως τα λενε.

 

Ξεκινα να το ψαχνεις σοβαρα παντως. Ρωτα στο ΔΙΚΑΤΣΑ αμεσα.

 

 

Ρώτησα στο ΔΙΚΑΤΣΑ, και μου είπαν ότι πτυχία ξένων πανεπιστήμιων (παραρτήματα) στην Ελλάδα ΔΕΝ αναγνωρίζονται.

Link to comment
Share on other sites

ε καλα στον ιδιωτικο τομεα θα σου ριξουν το μισθο με αφορμη το οτι δεν εχεις αναγνωριση και μετα θα σε βαλουν στο ψητο.

 

γραψε βιογραφικο, και αμολησου για συνεντευξεις, μονο ετσι θα δεις τι παιζει. Κακη εποχη βεβαια.

 

και μιλαμε βεβαια για εργασια χωρις δικαιωμα υπογραφης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως που θέλω να ξέρω τώρα, πέρα από το δημόσιο, έχει αξία αυτό το πτυχίο?

Στον ιδιωτικό τομέα?

Σε άλλη χώρα το ερωτημα θα ηταν αντίστροφο φαντάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Ως chartered engineer δεν γίνετε τίποτα? Διότι έχω προϋπηρεσία σε θέση μηχανικού σε εταιρία, ο πρόεδρος του κολεγίου μου είχε πει να φτιάξω ένα engineering practice report όπως και έκανα.

Link to comment
Share on other sites

.......oι περιβόητες διαφημίσεις των κολλεγίων που διαφημίζουν ότι δίνουν διπλώματα.

Όπως στα είπε ο Howard_roark , στον ιδιωτικό τομέα θα σε ξεζουμίσουν και θα σου δίνουν ψίχουλα.Εδώ οι περισσότεροι δεν πληρώνουν τους διπλωματούχους τα νόμιμα.....Βλέπεις υπάρχει και το κολπάκι με τα Α.Π.Υ. ............τ'ακούς μαύρε ....έεεε συνεργάτη ήθελα να πω.

Link to comment
Share on other sites

.......oι περιβόητες διαφημίσεις των κολλεγίων που διαφημίζουν ότι δίνουν διπλώματα.

 

Δηλαδή είτε σπούδασα είτε όχι ενα και το ίδιο σωστά?

 

Και αυτο ισχύει για όλα τα κολλεγιόπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είτε σπούδασα είτε όχι ενα και το ίδιο σωστά?

 

Και αυτο ισχύει για όλα τα κολλεγιόπεδα.

 

Περίπου , οι απόφοιτοι ΤΕΙ έχουν δικαίωμα υπογραφής κάποιων μελετών με περιορισμούς ,

έχουν όμως το δικαίωμα ΜΕΚ δηλαδή να γίνουν εργολήπτες δημοσίων έργων.

Για απόφοιτους κολλεγίων δεν έχω ακούσει κάτι.

Συμβουλή μου είναι να ξεκινήσεις σε μια εταιρεία , όπου θα σου αφήνουν χώρο να μαθαίνεις κάτι.Αργότερα μπορείς να ανοίξεις το δικό σου γραφείο (υπάρχει και επιδότηση από ΟΑΕΔ) μόνος σου ή μαζί με φίλους σου.Μάλλον θα έχεις πρόβλημα στην υπογραφή αλλά συνηθίζεται να χρησιμοποιείς τη σφραγίδα κάποιου άλλου.

Προσωπική άποψη είναι ότι τα ιδιωτικά κολλέγια δε βγάζουν διπλωματούχους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.