Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεισμικός αρμός


 

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται αρμός για τέτοιο κτίριο. Οι μετακινήσεις θα είναι πολύ μικρές και το max y (γιατί εκεί θα βγει το max θα είναι της τάξης των 1-2 cm το πολύ και για τα 2cm έχω τις επιφυλάξεις μου.)

Link to comment
Share on other sites

Μονώροφο είναι!!!

Χρησιμοποίησε q=1,50 (ακόμα και 1,00) για να είσαι καλυμμένος χωρίς να έχεις αύξηση οπλισμών.

Δεν υπάρχει πουθενά ξεκάθαρος κανόνας για το τι είναι κτήριο Γ που προέρχεται από συνδυασμό με επιμήκη στοιχεία. Έτσι όπως το βλέπω δεν μου φαίνεται ότι εμπίπτει στην κατηγορία των κτηρίων που εννοεί ο ΕΑΚ. Κάθε σκέλος του Γ έχει λόγο πλευρών <<4 και η προεξοχή του 9,00*5,50 από τον κύριο κορμό 8,00*18,75 είναι μικρή (5,50<8,00).

Ακόμα και πολυώροφο να ήταν θα προέβλεπα απλώς να τοποθετήσω ισχυρά τοιχώματα στην ελεύθερη πλευρά των 8,00μ κυρίως και λιγότερο στην ελεύθερη πλευρά των 9,00μ και να ενισχύσω την εσωτερική γωνία σύγκλισης των πλευρών 5,00 & 9,75μ.

Σε κάθε περίπτωση δε σου επιβάλλει κανένας αρμό αλλά να προσομοιώσεις κατάλληλα το διάφραγμα. Πώς; Με κατάλληλα επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία.

Προσωπικά, δεν έχω τέτοιο λογισμικό και χρησιμοποιώ αρμό, αλλά και να είχα πάλι ίσως να κατέφευγα σε αρμό, αναλόγως την περίπτωση κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.