Μετάβαση στο περιεχόμενο

διαφορά συμβολαίου και αντίστοιχου τοπογραφικού διαγράμματος


Recommended Posts

έχω στα χέρια μου ένα συμβόλαιο αγοραπωλησίας του 1930, το οποίο αναφέρεται στο οικόπεδο που απεικονίζεται σε συγκεκριμένο συνοδευτικό τοπογραφικό διάγραμμα.

 

Ενώ στο τοπογραφικό διάγραμμα το εμβαδόν αναγράφεται ώς χ τ.μ. στο συμβόλαιο αναφέρεται ώς y τ.μ. με τη διαφορά να είναι στο 12%.

 

ποιό από τα 2 έχει μεγαλύτερη ισχύ, το συμβόλαιο ή το συνοδευτικό του τοπ. διάγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

τη μεγαλύτερη ισχύ την έχει ο συμβολαιογράφος χαχαχα

μπράβο του.

είναι σίγουρα σφραγισμένο το τοπογραφικό?

μου φαίνεται περίεργο

Link to comment
Share on other sites

το τοπογραφικό είναι όσο πιο επίσημο γίνεται μιας και είναι της Κτηματικής Υπηρεσίας. Βάσει αυτού, έγινε το συμβόλαιο αγοραπωλησίας το οποίο και περιέχει την προαναφερθείσα διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβολαιογράφοι αντιγράφουν τα στοιχεία του τοπογραφικού διαγράμματος για το οικόπεδο που περιγράφουν στο συμβόλαιο.

Αυτό που λες είναι πολύ περίεργο (όπως επισημαίνει ο συνάδελφος chrisven).

Προσωπικά, θα έκανα τα εξής:

Πρώτον, θα έβρισκα όλα τα συμβόλαια που αφορούν το εν λόγω ακίνητο.

Δεύτερον, θα επιβεβαίωνα ότι το συμβόλαιο που αναφέρεις, έχει -όντως- συνταχθεί

βάσει του τοπογραφικού που έχεις στα χέρια σου.

Αυτό μπορεί να γίνει, αν βρεις το αρχείο του συμβολαιογράφου.

Τρίτον, θα έλεγχα το τοπογραφικό με μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση παρομοια.

 

εχω σε οικισμο σε νησι, συμβολαιο του 80 "βαση σκαριφηματος" που ΔΕΝ υπαρχει πουθενα, ουτε σε συμβολαιογραφο ουτε στο υποθηκοφυλακειο. Εμβαδον οικοπεδου (που εχει πανω σπιτι με αυλη) 100μ. συμφωνα με το συμβολαιο.

 

στελνω τοπογραφο να μετρησει και βγαινει το οικοπεδο 150. Προσεχτε μιλαμε για σπιτακια σε νησι, με τις ασβεστωμενες μαντρες τους κλπ, οχι για χωραφια χωρις μαντρες που θα υπηρχε αμφιβολια. Ο οικισμος πρεπει να ειναι ιδιος εδω και 200 χρονια.

 

ο δικηγορος αρνειται να κανει χαρτια διοτι λεει οτι οι τιτλοι ειναι προβληματικοι. Εγω επιμενω να προχωρησουν με βαση το νεο τοπογραφικο και τη δηλωση στο κτηματολογιο που εγινε με βαση το 150μ (που ειναι και ορθο στην πραξη)

 

αποψεις?

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, πρώτα απ' όλα.

α. το συμβόλαιο στο οποίο αναφέρομαι είναι το πρώτο (1930)

β. στο συμβόλαιο αυτό αναγράφεται ότι "Βάσει του διαγράμματος ...." το οικόπεδο είναι χ τ.μ. Στο τοπ. διάγραμμα όμως (κυρωμένο, προερχόμενο από την Κτηματική) το εμβαδό είναι y τ.μ.

γ. με μέτρηση που έκανα δεν είναι ξεκάθαρο για το ποιό από τα 2 είναι το σωστό. Φυσικά και ο τωρινός ιδιοκτήτης δεν έχει ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε howard_roark, στο συμβόλαιο μπορεί να αναγραφεί ότι "κατά τον τίτλο κτήσης το εμβαδόν είναι 100τ.μ.,

αλλά κατόπιν νεότερης μέτρησης έχει επιφάνεια 150τ.μ.".

Το κτηματολόγιο είναι ισχυρό στοιχείο. Κατά την γνώμη μου το πρόβλημα λύνεται, απλώς ο συμβολαιογράφος

θέλει να εξασφαλίσει ότι είναι -νομικά- απολύτως καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

ναι το τι θα γραψουμε το γνωριζω, απλα ο συμβολαιογραφος θεωρει την αυξηση απο 100 σε 150 υπερβολικη (και εχει και καποιο δικιο) απλα προσπαθω να εξηγησω οτι προφανως εγινε λαθος στο πρωτο συμβολαιο.

 

anyway, θα δω πώς θα το αντιμετωπισω.

Link to comment
Share on other sites

Να του τονίσεις ότι την ευθύνη της μέτρησης την έχει ο Μηχανικός και ότι αυτός είναι απόλυτα καλυμμένος.

Το αν είναι υπερβολική ή όχι η διαφορά δεν είναι θέμα συμβολαιογράφου (ούτε φέρει ευθύνη γι' αυτό).

Θα μου πεις, άντε να του το εξηγήσεις. Τί να κάνουμε; Πρέπει να γίνουμε και διπλωμάτες!!!

Link to comment
Share on other sites

οι συμβολαιογράφοι δυστηχώς ακόμη και σήμερα, συνεχίζουν να μην στέλνουν τους πελάτες τους σε μηχανικό για μετρήσεις των περιουσιών που πρόκειται να κληρονομηθούν (δεν είναι αναγκαίο λένε), ή να πωληθούν που είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν.

τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.